Budapesti uniós pályázatokról döntött a kormány

A budai villamosvonalak összekötésére vonatkozó, 7,5 milliárd forint költségű európai uniós nagyprojektről és 57 milliárd forint összegben energetikai pályázatok kiírásáról döntött a kormány szerdai ülésen – jelentette be Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter az ülést követő sajtótájékoztatón Budapesten.

MNO
2009. 03. 04. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budai kötöttpályás közlekedés összekötése már az idén megkezdődik, és 2010 őszére fejeződik be. Az európai uniós nagyprojektet az EU-bizottságnak még jóvá kell hagynia – tette hozzá a miniszter. A beruházások elszámolható költségének 83 százalékát az Európai Unió és a magyar kormány fizeti, a fővárosnak 17 százalék önrészt kell adnia. A „budai fonódó villamos” projekt naponta 100-110 ezer utasnak jelent majd kényelmesebb közlekedést, továbbá kisebb környezetterhelést. A program részeként 4,6 kilométer új vágányt fektetnek le, mintegy fél kilométernyit pedig felújítanak, hat megállóval együtt. Új vonalat létesítenek a budapesti Műegyetem előtt. Az első ütemben a 17-es villamos pályáját összekötik a 4-es és a 6-os villamosok vonalával a Török utcán keresztül a Moszkva tér irányába és a Frankel Leó úton a Vörösvári út irányába – mondta a miniszter.

A 17-est ugyanakkor összekötik a Bem rakparton a Batthyányi térig kiépítendő vágányon keresztül a 19-es villamossal is. A villamosok Batthyányi téri végállomását átépítik és felújítják. A Környezet és energia operatív program (KEOP) keretében energiahatékonysági és megújuló energiatermelési pályázatokat hirdetnek meg összesen 57 milliárd forint támogatási összeggel. Molnár Csaba emlékeztetett arra, hogy ez a 2007 és 2013 között erre a célra rendelkezésre álló 100 milliárd forintot meghaladó keret legnagyobb hányada. A tenderkiírások várhatóan már ezen a héten pénteken elérhetők lesznek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapján, és a pályázatokat március 16-tól folyamatosan lehet benyújtani mindaddig, amíg a keret ki nem merül – mondta Molnár Csaba.

A hét témában meghirdetett pályázatokon a legkisebb elnyerhető támogatás egymillió, a legtöbb pedig maximum egymilliárd forint. Lesz kombinált – energiahatékonysági és megújuló energiatermelést segítő – pályázati kiírás is. Akár központi, akár helyi intézmények, alapítványok, egyházak, vállalkozások és magánszemélyek is kérhetnek támogatást. A miniszter kiemelte, hogy az elbírálás új, költséghatékony és pályázóbarát rendszerben történik. A 100 millió forint alatti pályázatok elbírálását egyszerűsítik, és növelik a támogatás intenzitását is. Eddig 50-70 százalék önrészre volt szükség, míg az új tendereken elegendő 30-50 százalék is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.