Meghosszabbítanák egy évvel az afganisztáni magyar missziót

A tervek szerint egy évvel hosszabbítanák meg az afganisztáni magyar tartományi újjáépítési csoport (PRT) mandátumát, a kormánydöntés a következő hónapokban születhet meg erről – mondta Hamikus Vilmos, a Külügyminisztérium főosztályvezetője szerdán Budapesten. • Több pénzt adna a Fidesz az afganisztáni magyar misszióra

MNO
2009. 03. 04. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ez egy évvel való hosszabbítás lenne, nem vállalna kötelezettséget a mostani kormány a következő kormány időszakára” – mondta a főosztályvezető újságíróknak nyilatkozva. A távirati iroda kérdésére válaszolva azt is hozzátette: minden jel szerint hosszú távú misszióval kell számolni Afganisztánban. Hamikus Vilmos arról is beszélt, elképzelhető, hogy több pénzt is fordítanak majd az afganisztáni misszióra. A pluszforrásokat azonban nem a magyar költségvetésből, hanem több nemzetközi alapból és donorországok, így például Japán támogatásából biztosítanák – fűzte hozzá.

Szentiványi Gábor külügyi szakállamtitkár azt mondta, hogy a tervek szerint 400-ra emelkedne az Afganisztánban szolgálatot teljesítő magyar katonák száma. Jelenleg 350 magyar katona teljesít szolgálatot a közép-ázsiai országban – tette hozzá. A szakállamtitkár kiemelte, hogy az afganisztáni magyar jelenlétről konszenzus van a parlamenti pártok között. Az afganisztáni műveletekről legközelebb csütörtökön tárgyalnak a NATO-tagországok külügyminiszterei. Magyarország továbbra is azt képviseli, hogy könnyebbséget jelentene, ha bizonyos NATO-missziókban – köztük az afganisztániban – közösen viselnék a tagországok a költségeket – mondta a diplomata. A csütörtöki megbeszélésen a külügyminiszterek találkoznak az ukrán és a grúz képviselőkkel is. A szakállamtitkár kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy nincs még magyar jelölt a nyáron megüresedő NATO-főtitkári posztra. Eddig csak egy hivatalos jelölt van, az egykori bolgár külügyminiszter.

Az áprilisi NATO-csúcson valószínűleg még nem dől el az új NATO-főtitkár személyének kérdése. Nem kizárt, hogy egy új tagállamból kerül ki az atlanti szervezet új vezetője – tette hozzá. Szentiványi Gábor arról is beszélt, hogy Magyarország NATO-tagságának tizedik évfordulója alkalmából március 12-én nemzetközi konferenciát tartanak az Országházban. Az évfordulóról a magyar nagykövetségeken is megemlékeznek – mutatott rá. A szakállamtitkár a tízéves NATO-tagságot értékelve úgy vélte: szövetségesként a kiszámíthatóság jellemzi Magyarországot, az atlanti szervezeti tagság folyamatosan élvezte a parlamenti pártok és a lakosság támogatását.

A NATO további bővítésével kapcsolatban Szentiványi Gábor rámutatott, hogy Horvátország és Albánia szerencsésen befejezte a csatlakozási tárgyalásokat. A szlovén–horvát határvita miatt azonban kitolódhat a horvát csatlakozás. Magyarország bízik abban, hogy a szlovén kormány képes lesz kezelni a kérdést, és Horvátország taggá válhat az áprilisi NATO-csúcson – mondta a szakállamtitkár. Szentiványi Gábor szerint Montenegró jól teljesít, a nyugat-balkáni ország fontos reformokat hajt végre. Magyarország Montenegró esetében vállalta, hogy egyfajta összekötő szerepet játszik a nyugat-balkáni ország és a NATO között – tette hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.