Pelczné szombaton arról beszélt, hogy tarthatatlan helyzetbe került Magyarország a kormány hibái miatt, mivel Gyurcsány Ferenc amellett, hogy görcsösen ragaszkodik a hatalomhoz és folyamatosan lejáratja az országot, semmilyen komoly intézkedést nem tett még a gazdasági problémák kezelésére, csak különböző roadshow-kon vesz részt – olvasható a legnagyobb ellenzéki párt hivatalos honlapján.
A GDP csökkenése – egyes kutatások szerint – elérheti a 8 százalékot is, és az ipari termelés visszaesése jelenleg 23 százalékon áll – foglalta össze a helyzetet a Fidesz alelnöke, hozzátéve: látható, hogy ezzel a módszerrel nem lehet kilábalni a válságból, ehhez valós és hathatós intézkedésekre lenne szükség. Megteheti-e a kormány, hogy az uniós többletforrásokat lenyeli? – tette fel a kérdést Gáll Ildikó.
A Fidesz alelnöke szerint az Európai Unió által biztosított támogatások és a forint értékének ilyen nagy mértékű zuhanása 30 százalékos árfolyamnyereséget eredményezett, ami abból származik, hogy a költségvetési vita idején 245 forint volt az euró árfolyama.
Gáll úgy véli, hogy ez az árfolyamkülönbség hatalmas nehézséget okoz az uniós forrásokra pályázóknak, mivel forintalapú pályázatokat készítettek, s azok költségei az árfolyamváltozások miatt mostanra megváltoztak: 20-30 százalékos drágulást eredményeztek.
A Fidesz ezért azt javasolja – fogalmazott a politikus –, hogy hozzanak létre egy pályázati alapot ebből az árfolyamnyereségből, valamint az uniós forrásokat elnyerők esetében euróban kelljen benyújtani a pályázatokat és forint alapon teljesíteni.
Az NFÜ is keresi az új lehetőségeket
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) közleményében úgy reagált, hogy Pelczné Gáll Ildikó felvetése téves információkon és/vagy a fejlesztéspolitikai intézményrendszer félreértésén alapul. Az NFÜ leszögezte: az uniós projektek esetében utófinanszírozás működik, azaz a szerződéskötés és a tényleges kifizetés nem egy időpontra esik, sőt e kettő között bizonyos konstrukciónál akár egy évnél is hosszabb idő telhet el, amelyen belül az árfolyam-ingadozások akár ki is egyensúlyozhatják egymást. „Az NFÜ ezzel együtt is vizsgálja annak lehetőségét, milyen újabb intézkedésekkel lehet a jövőben még hatékonyabban ellensúlyozni azokat a kihívásokat, amelyek elsősorban az importra szoruló kedvezményezettekkel szemben jelentkeznek” – olvasható a kommünikében.
(MNO, MTI)