Pogácsa helyett – „Életrevaló” az érettségiző diákoknak

Az iskolában nem tanítják, hogy mi a teendő az érettségi után, ha nem veszik fel az embert első próbálkozásra. Hogyan viselkedjünk, miként öltözzünk egy állásinterjún? Mit és mit ne vigyünk magunkkal, ha hosszabb-rövidebb külföldi útra indulunk? Ezeknek a többségét az ember az ismerősei vagy a saját kárán tanulja meg – fejti ki Hutai László, a budapesti Karinthy Frigyes Gimnázium igazgatója. A diákjaikat saját, színvonalas jegyzetekkel is segítő középiskola gondozásában megjelent „Életrevaló” című, internetről is letölthető könyv e kérdésekre próbál választ adni, nem csak most érettségizőknek.

2009. 04. 28. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cikkben említett kiadványok mellett az iskola – a magyar-angol két tanítási nyelvű tagozatra alapozva – érettségi tesztfeladatokat is készített az emelt szintű érettségi vizsgához, kiadott középfokú állami nyelvvizsgához való előkészítő könyvet, a számítógéppel segített nyelvoktatás módszereit és ötleteit összegyűjtő kötetet (Net-tanár – nyelvtanár címmel). Megjelentettek jubileumi évkönyvet az iskola fennállásának 20 éves évfordulójára és egy kötetet diákjaik és tanáraik irodalmi és képzőművészeti munkáiból, amelynek címe – Karinthy után szabadon – „Így írunk mi”. A kompetencialapú – ettől a tanévtől minden középiskolában kötelezően bevezetett – feladatsorokat a gimnáziumban már lassan 20 éve alkalmazzák felvételi vizsgaként. Ezeknek a gyűjteményét is kiadták egyfajta gyakorlókönyvként azoknak a hetedikes-nyolcadikos diákoknak, akik szeretnék kipróbálni a tudásukat a nagy megmérettetés előtt. Más műfajban is kipróbálták magukat: a Sebő együttes felkérésükre állított össze egy ünnepi mini CD-t, amelyen 4 karácsonyi dal szerepel.


Rendkívül igényes kivitelben, több mint 200 oldalon ad választ a most érettségizők számára az iskola utáni teendőkről (mind továbbtanulás, mind munkavállalás esetén) és számos, a kor tizen- és huszonéveseit érintő gyakorlati problémákról a két tanítási nyelvű (magyar-angol és magyar-német) Karinthy Frigyes Gimnázium „Életrevaló” című kiadványa.

A könyv szerzői gárdájának kiválasztása (a teljesség igénye nélkül megemlíthető, hogy a fogyasztóvédelemről szóló cikket például Kathi Attila, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője írta) is alátámasztja a kiadvány felhasználóbarát szemléletét, a megszólított korosztály részére pedig korlátlanul letölthető a könyv például az iskola weboldaláról, vagy a forgalmazó Jedlik Oktatási Stúdió honlapjáról.


„Tankönyvszagtól mentesen”

„Tagja vagyok az egyik legnagyobb informatikai cég oktatással foglalkozó tanácsadó testületének, és az egyik ülésünkön merült fel annak az igénye, hogy kellene egy olyan kiadványt készíteni az érettségi előtt álló középiskolásoknak, amelyben azok a témák szerepelnek, amik nincsenek benne a hivatalos tankönyvekben, ugyanakkor rendkívül fontosak ahhoz, hogy egy az iskolapadból éppen csak kilépő fiatal felnőtt szembe tudjon nézni a hirtelen rászakadó sok-sok problémával” – fejtette ki az MNO-nak nyilatkozva Hutai László, a diákjainak nemzetközi érettségit is biztosító intézmény igazgatója.

Mire figyeljünk a bankkártya használatánál? Milyen előnyei és csapdái vannak a hitelből való vásárlásnak? Hogyan vásárol egy tudatos vásárló, és mit tesz, ha úgy tapasztalja, hogy be akarják csapni a boltban? – a könyv többek között ezekre a kérdésekre válaszolva ad eligazítást. „Nem beszélve a különböző technikai, technológiai, egészségügyi ismeretekről, amelyek nincsenek benne a tankönyvekben, de rendkívül fontosak a mindennapi életünk során. Ezeknek a többségét az ember az ismerősei, vagy éppen a saját kárán tanulja meg. Arra gondoltunk, hogy egy ilyen kiadvánnyal talán segíthetünk azoknak a fiataloknak, akik tudatosan készülnek az önálló életükre” – fogalmaz Hutai.

Mint azt a két tanítási nyelvű (de a diákok által választható nyelveket tekintve öt választható nyelv tanulását kínáló) intézmény vezetője is aláhúzta, fontosnak tartották, hogy a kiadvány fiatalos, lendületes stílusban íródjon, mindenféle „tankönyvszagtól” mentesen.

A tíz fejezet megírására olyan fiatal szakembereket kértek fel – fejti ki az igazgató –, akik a saját szakterületük kiváló ismerői, ugyanakkor érdekes és olvasmányos stílusban képesek a tudásukat megosztani az olvasókkal. A könyv rajzos illusztrációit Martsa Piroska grafikusművész készítette, aki ügyesen és humorosan ötvözte a gyerekkort idéző mesefigurák báját az igazi felnőtt karakterek jól definiálható típusaival.

Érdeklődésünkre az intézményvezető elmondta: a könyv teljesen nonprofit kiadványként készült el, s az említett informatikai cég finanszírozásában, a Karinthy Frigyes Gimnázium gondozásában jelent meg. „Igyekeztünk minden középiskolának elküldeni legalább 1-1 példányt nyomtatásban is, de a könyv teljes terjedelmében letölthető az internetről is” – teszi hozzá.

Saját kiadványok a kétszintű érettségihez

A Karinthy Frigyes Gimnázium 2001 óta ad ki könyveket. „Elsősorban az oktatást segítő kiadványokra specializáltuk magunkat. Tanáraink rendkívül innovatív és nagyon termékeny elméjű pedagógusok. Egyszerűen pazarlásnak éreztük, hogy a tömérdek, nap mint nap befektetett munka mindössze fénymásolt papírokon végezze, és ne juthasson hozzá más, csak akiket az adott pedagógus éppen tanít. Így született meg az ötlet a KÉK (kétszintű érettségi könyvek) sorozat elkészítésére” – tér ki egyéb kiadványaikra az igazgató.

„Iskolánk 1992 óta tagja a világszerte ismert és elismert Nemzetközi Érettségi Program által regisztrált intézményeknek. Az itt szerzett érettségi diploma a világ szinte összes országában, szinte az összes jelentősebb egyetemen (olyanokon is, mint a Harvard, az Oxford, a Cambridge, a Sorbonne stb.) nemcsak érettségi, de felvételi vizsgaként is elismert. Mivel az IB (International Baccalaureate) mindig is magas és alapszinten oktatta a tantárgyakat (higher és standard level), a hazánkban néhány éve bevezetett kétszintű érettségi rendszer, a problémamegoldásra és forráselemzésre alapozott oktatás és vizsgáztatás iskolánkban már régóta rutineljárásnak számított. Így felkészültnek érezhettük magunkat ilyen tanulói és tanári segédkönyvek kiadására” – számol be a kiadványokat megelőző szakmai munkáról.

„Az angol emelt és középszinthez készített kurzuskönyveinket és tanári segédkönyveinket nagy örömmel fogadták az angolt tanuló és tanító iskolákban. Jelenleg éppen a magyar irodalom oktatásának egy teljesen újszerű megközelítésével próbálkozunk. Ez a kötet remélhetőleg a közeljövőben lát napvilágot” – osztotta meg velünk további terveiket Hutai László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.