A szavazáson a csaknem 59 ezer választópolgár közül minden negyedik (23,6 százalék) jelent meg és adta le voksát. Kocsis Máté eddig alpolgármesterként irányította a főváros VIII. kerületét, és az önkormányzatot irányító Fidesz–KDNP-frakció vezetője. A most megválasztott polgármester mandátuma a következő önkormányzati választásig, 2010 őszéig szól.
Kocsis Máté az eredmények nyilvánosságra kerülése után sajtótájékoztatóján azt mondta, vasárnap Józsefvárosban sok szempontból véget ért egy korszak, hiszen a rendszerváltás óta még soha nem volt jobboldali polgármestere a VIII. kerületnek, és – mint mondta – ez óriási felelősséget jelent, a kerületben lakóknak pedig lehetőség egy biztonságosabb, tisztább, élhetőbb és szerethetőbb Józsefváros megteremtésére.
A Fidesz elnöki stábjának vezetője, Szijjártó Péter vasárnap arról beszélt, hogy a választópolgárok Csornán és a Józsefvárosban is újra a hatalom tudtára adták: elegük van az állandó hazudozásból, az ország tönkretételéből és a Gyurcsány–Bajnai-korszakból. Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott: meggyőződésük, hogy a sok helyi változásból fog összeállni végül az a nagy változás, amelyre „most már az egész ország vágyik”. „A sok helyi változás egyértelműen a hatalom tudtára adja, hogy a kormánynak mennie kell, a Bajnai-kormánynak végre félre kell állnia a változás útjából” – hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy ezt mondták korábban a pécsiek, a komlóiak, a ferencvárosiak és a lőkösháziak is, most vasárnap pedig a csornaiak és a józsefvárosiak.
Komássy Ákos szocialista jelölt gratulált Kocsis Máténak polgármesterré választásához és azt mondta az MTI-nek, hogy folytatja a munkát Józsefvárosban. Hozzátette: bízik benne, hogy Kocsis Máté jó polgármester lesz.
Takács Gábor, az SZDSZ jelöltje sikerként értékelte a józsefvárosi választás eredményét, hiszen – mint fogalmazott – az EP-választásokon elért 4–4,5 százalékhoz képest a párt megduplázta szavazói számát. Kispál Gergely, a Lehet Más a Politika (LMP) jelöltje közleményében azt hangsúlyozta, hogy az EP-választáson elért eredményével szemben a párt tovább növelte támogatottságát a józsefvárosi választáson, és 8 százalékos eredményével megkerülhetetlen politikai tényezővé vált.
Kiszely Zoltán politológus az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, Józsefvárosban visszaigazolta az országos közvélemény-kutatási adatokat a részvétel mértéke: a Fidesz-szavazók magas aktivitása és a baloldali szavazók zömének kiábrándultsága jelenik meg az eredményben. Mint mondta, az SZDSZ-nek ez az eredmény nagy visszaesés ahhoz képest, hogy korábban ők adták a polgármestert a kerületben, de az országos támogatottsághoz képest a párt jobban szerepelt. A nyolcszázalékos budapesti eredmény azt is mutatja, hogy „éles helyzetben”, egy országos választáson nem elérhetetlen az öt százalék megszerzése – fogalmazott.
Kiszely Zoltán úgy látja, az LMP szintén nyolcszázalékos eredménye bizakodóvá teheti a pártot az egy százalék elérésére a jövő évi országgyűlési választáson, ami már költségvetési támogatást jelent a szervezetnek. A politológus kitért arra: magyarázkodásra kényszerülhetnek azok a pártok, amelyek nem mérettették meg magukat a józsefvárosi polgármester-választáson, hiszen a jövő évi választásokig várhatóan már nem lesz erre több lehetőség.
(MTI)