A céget ért tényleges kár 508 millió forint, a zrt. cégértéke pedig – amennyiért el lehetett volna adni az adatgyűjtési botrány kirobbanása előtt – 1,5 milliárd forint, ami a botrány után nullára esett vissza – mondta Bakondi sajtótájékoztatón. Hozzátette: keresetüket igazságügyi szakértővel előzetesen értékelték, mivel kártérítési ügyről van szó és ilyen esetekben tételes kimutatás szükséges a tényleges kárról. Ezért megvárták – és beépítették a keresetbe – a cég 2009-es mérlegét is. Emlékeztetett rá: a jog szerint aki másnak kárt okoz, köteles azt megtéríteni.
Elmondta azt is, hogy – mivel a céget és vezetőit személyiségi jogi sérelem érte és ez az üzleti életben való boldogulásukat hátráltatja – személyiségi jogi pereket is indítottak. Jelenleg nyolc ilyen személyiségi jogi per van folyamatban, amelyeket a cég két vezetője, Tóth János és Horváth József indított, napi- és hetilapok, valamint kiadók, illetve Laborc Sándor, az NBH volt főigazgatója, Szilvásy György volt titokminiszter és Dávid Ibolya, az MDF elnöke ellen. Ezekben a személyiségi jogi perekben részben született elsőfokú döntés, részben már tartottak tárgyalást, és a perek egy részében a jövőben kezdődik a tárgyalás. Horváth József, a cég vezetője jelezte: amennyiben a személyiségi jogi perekben nyernek, a pénzt jótékonysági célra fordítják.
Két ügyben nyomoznak a hatóságok
Futó Barnabás ügyvéd a folyamatban lévő büntetőügyekről számolt be az újságíróknak, eszerint két ügyben nyomoznak még a hatóságok: Tóth Jánost a Budapesti Nyomozó Ügyészség hivatali visszaélés kapcsán felbujtóként gyanúsította meg, illetve folyik még a hétrendbeli, haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel visszaélés miatt indult büntetőügy. Ez utóbbiban a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szerint a cég telephelyén olyan eszközöket – például szélessávú detektort, lézeres kamerakeresőt – foglaltak le, amelyekhez nem volt engedély. Az ügyvéd szerint a gyanúsítások megalapozatlanok. Az UD Zrt.-ügy büntetőügyeiről szólva emlékeztetett: az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságában a múlt héten elhangzott, hogy Kovács Tamás legfőbb ügyész Laborc Sándorral kapcsolatban közölte, miszerint „a Központi Nyomozó Főügyészség tájékoztatta a Budapesti Katonai Ügyészséget, hogy felmerül a gyanúja szolgálattal összefüggő bűncselekményeknek”.
Függőben van az eljárás Dáviddal és Herényivel szemben
Szilvásy György volt titokminiszterrel szemben pedig folyik az eljárás a különleges személyes adattal visszaélés gyanúja miatt. Dávid Ibolyával és Herényi Károllyal szemben jelenleg függőben van az eljárás, amíg a képviselőket védi mentelmi joguk. Horváth József szerint elképzelhető, hogy az ügy alapját jelentő telefonbeszélgetéseket nem is a lehallgatásra jogosult Nemzetbiztonsági Szakszolgálat hallgatta le, szerinte erre utalnak a leiratban található elhallások, hibák is. A Dávid Ibolyához került CD-ről szólva Futó Barnabás leszögezte: az egyértelműen „vágott” felvétel, erre utal szerinte, hogy például egy mondat a közepétől kezdődik. Hozzátette: a Legfőbb Ügyészség úgy tudja, hogy Dávid Ibolya birtokában több hangfelvétel is van, erről vagy az NBH-tól van információja az ügyészségnek, vagy az MDF-frakció tagjaitól, akiknek a hírek szerint Dávid Ibolya beszélt arról, hogy több hangfelvétele is van.
Horváth József szerint az adatgyűjtési ügy „pikantériája”, hogy Somogyi Zoltánnak – „aki ebben a CD-eljuttatási ügyben segédkezett az elnök asszonynak” – a cége, a Political Capital 2006-tól tanácsadója volt az NBH-nak. „Furcsa bukét ad” az ügynek, hogy az NBH sok tízmillió forinttal támogatja Somogyi cégét, aki tanácsot ad az NBH-nak és az MDF-nek is. „Fantázia kérdése, hogy ezt a kört felvázolja valaki” – mondta.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.