Orbán is találkozik a Budapestre érkező miniszterelnökökkel

Az energiabiztonságról és a Duna-stratégiáról tartanak nagyszabású nemzetközi csúcstalálkozókat szerdától Budapesten. A magyar fővárosba érkező miniszterelnökökkel Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is találkozik az elkövetkező két napban.

MNO
2010. 02. 23. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor a Facebook internetes közösségi oldalon közzétett legújabb bejegyzésében arról ír, hogy a következő két napban a csúcstalálkozók kapcsán öt miniszterelnökkel fog találkozni.


Szerdán a visegrádi négyek (Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország) kormányfői Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Bosznia és Hercegovina, valamint Románia és Bulgária vezetőivel együtt tanácskoznak a lehetséges alternatív energiaforrásokról, útvonalakról. A részt vevő országoknak kevés a saját energiaforrása, és egymásra vannak utalva. Közös törekvésük – és ezért is tartják az értekezletet –, hogy minél rövidebb időn belül újabb szállítási útvonalakat alakítsanak ki. Az energiabiztonsági kérdések mellett várhatóan szót ejtenek az EU 2020 uniós versenyképességi stratégiáról, és kétoldalú megbeszélésekre is lesz lehetőség. A találkozón, amely a visegrádi négyek soros magyar elnökségének egyik kezdeményezése, az Egyesült Államok és a Nemzetközi Energiaügynökség képviselője is jelen lesz.

Csütörtökön és pénteken a dunai makrorégió 14 országának kormányfői, külügyminiszterei, illetve Európa-ügyi miniszterei gyűlnek össze, hogy egyeztessenek: milyen projektek megvalósítását tartanák fontosnak a majdani Duna-stratégia keretében. A stratégia elkészítésével az Európai Tanács bízta meg az Európai Bizottságot tavaly júniusban. A stratégiát az elképzelés szerint a magyar soros EU-elnökség alatt, 2011 márciusában fogadnák el.

A Duna-csúcson jelen lesznek azok az uniós tagállamok, amelyek dunai országnak minősítették magukat: a Duna mentén fekvő államok – Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Románia és Bulgária – mellett idesorolta magát Csehország és Szlovénia is, arra hivatkozva, hogy gazdaságilag szintén a dunai térséghez tartozik. Jelezte érdekeltségét – és a meghívottak között szerepel – az unión kívüli államok közül Horvátország, Szerbia, Bosznia és Hercegovina, Montenegró, Ukrajna és Moldova is. Képviselteti magát két délnémet és négy osztrák tartomány is. Az Európai Bizottság részéről a regionális politikáért felelős biztos, az osztrák Johannes Hahn vesz részt a csúcsértekezleten.

A csúcstalálkozók miatt közlekedési dugók alakulhatnak ki Budapest belvárosában, és időszakos útlezárásokra kell számítani a Ferihegyi repülőtérre vezető útvonalon. Szerda reggeltől csütörtök 20 óráig lezárják a Kossuth Lajos tér teljes területét, kedd estétől péntek estig a pesti alsó rakpartot a Közraktár utca és a Dráva utca között.

(MTI, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.