Labdába sem rúghat az MSZP a legkeletibb megyében?

A választókerületek többségének elhódítására készül a Fidesz–KDNP-szövetség az áprilisi választáson az ország legkeletibb megyéjében. Szabolcsban a 90-es években még a szocialisták jelentős fölénye volt megfigyelhető, azonban az ezredforduló után az MSZP előnye egyre kisebb lett, és a tavalyi EP-választásokon csupán a harmadik helyet szerezték meg.

Kovács András
2010. 03. 17. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 10 egyéni választókerületből áll: Nyíregyháza 1-2, Tiszavasvári, Nagykálló, Nyírbátor, Vásárosnamény, Fehérgyarmat, Mátészalka, Kisvárda és Baktalórántháza. A legvárosiasabb körzetnek a két nyíregyházi számít.

Az 1990-es voksoláson az első fordulóban 53,71 százalék vett részt a megyében, ami közel 12 százalékkal volt alacsonyabb, mint az országos aktivitás. A legtöbben a Nyíregyháza 1-es (62,43 százalék), míg a legkevesebben a baktalórántházi körzetben (47,03 százalék) voksoltak. A megye ezzel rögtön az első választáson negatív részvételi rekordot állított be az országban. Szabolcsban országos átlaga fölött szerepelt az FKGP (14,55 százalék), a KDNP (9,63 százalék), az Agrárszövetség (5,62 százalék) és a Vállalkozók Pártja (5,32 százalék), míg azalatt az SZDSZ (14,73 százalék). A második körben tovább zuhant a részvétel és csupán három körzetben haladta meg a negyven százalékot. Az MDF országos fölénye itt is érvényesült, mivel a 10-ből nyolc körzetet megnyertek. A fehérgyarmati körzetben az Agrárszövetség, míg a nagykállóiban egy független jelölt győzött. A voksolás tehát a későbbi kormánypárt fölényes sikerével zárult a megyében.

Taroltak a szocialisták

A második szabad választáson az első körben 61,79 százalék szavazott Szabolcsban, ami közel hét százalékkal maradt el az országos aránytól. A legtöbben a fehérgyarmati (68,81 százalék), míg a legkevesebben a nagykállói választókerületben (55,50 százalék) szavaztak. 1994-ben is Szabolcsban volt a legalacsonyabb részvételi arány országosan. A megyében a listás szavazatok alapján átlag fölött szerepelt az MDF (12 százalék), a KDNP (7,84 százalék), míg azalatt az SZDSZ (16,25 százalék). Az első fordulót követően Szabolcsban is megmaradt az MSZP fölénye, és május 29-én mindegyik egyéni kerületben az ő jelöltjük győzött, öt körzetben ötven százalék fölötti támogatottsággal. A megye ismételten a későbbi győztesre voksolt, csak jóval nagyobb arányban, mint négy évvel korábban.

Nem tudott nyerni a jobboldal

1998-ban az első fordulóban csupán 49,58 százalék voksolt Szabolcsban, így meg kellett ismételni a területi listás szavazást. Május 24-én már 56,56 százalék élt állampolgári jogával, ami majdnem megfelelt az országos átlagnak. A legtöbben a Nyíregyháza 1-es (63,88 százalék), míg a legkevesebben a nagykállói körzetben (47,05 százalék) szavaztak. A második fordulóban érvényes területi listás szavazatok alapján az MSZP győzött ismételten a voksok 40,32 százalékával, de szorosan mögötte volt a Fidesz (37,55 százalék). Rajtuk kívül csak az FKGP lépte át az ötszázalékos küszöböt. Az első fordulót követően nyolc körzetben az MSZP, egyben-egyben az FKGP és az MDF állt az élen. A második körben a jobboldalnak három helyen sikerült fordítania, így döntetlen eredmény született Szabolcsban, és ezzel a voksolások történetében először a megye lakossága nem állt nagy többséggel a későbbi kormánykoalíció mögé.

Fölényes Fidesz–MDF-siker

2002-ben az első fordulóban 65,83 százalék szavazott a megyében, ami több mint négy százalékkal volt alacsonyabb, mint az országos aktivitás. A legtöbben a Nyíregyháza 1-es (74,80 százalék), míg a legkevesebben ismételten a nagykállói körzetben (58,36 százalék) voksoltak. Szabolcsban is rendkívül szoros verseny született a listás voksokat tekintve, azonban itt a Fidesz–MDF végzett az első helyen a szavazatok 44,99 százalékával, míg az MSZP 42,62 százalékot összesített. Az első fordulóban két körzetben is eldőlt a mandátum sorsa. A Nyíregyháza 2-es körzetben az MSZP, míg a vásárosnaményi kerületben a Fidesz–MDF jelöltje győzött. A második forduló előtt négy helyen az MSZP, négy helyen a jobboldal jelöltje vezetett. Április 21-én csupán egyetlen körzetben nem tudott fordítani a jobboldal, így országos veresége ellenére fölényes győzelmet aratott Szabolcsban. A megyében ekkor lépte át először a részvételi arány a hetven százalékot. A legszorosabb verseny a tiszavasvári körzetben volt, ahol Juhász Ferenc, az MSZP politikusa 235 szavazattal kapott kevesebbet, mint fideszes riválisa. A nyolc évvel ezelőtti voksolás a jobboldal nagy sikerét hozta a megyében, így az országos trenddel szemben foglaltak állást a szabolcsiak.

Bevörösödött Szabolcs

Négy évvel ezelőtt 65,57 százalék voksolt az első fordulóban Szabolcsban, ami több mint két százalékkal maradt el az országos aránytól. A legtöbben ismételten a Nyíregyháza 1-es (71,19 százalék), míg a legkevesebben a nagykállói körzetben (58,87 százalék) voksoltak. A területi listás eredmény ismételten rendkívül szoros lett, azonban most az MSZP végzett az első helyen a voksok 45,47 százalékával, míg a Fidesz–KDNP 44,45 százalékot ért el. Az első fordulóban négy egyéni körzetben dőlt el a verseny, amiből az MSZP hármat, a Fidesz–KDNP egyet nyert meg. A megmaradt hat körzet közül négyben az MSZP, kettőben a jobboldal állt az első helyen. Április 23-án sehol nem változtak az erőviszonyok, így a szocialisták 7:3 arányban nyertek Szabolcsban. 1994 után ismét nagy fölénnyel nyertek a szocialisták, és a megye újra az országos nyertessel szavazott.

Az összes körzet a Fideszé lehet

Az elmúlt öt országgyűlési választás során Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére az országos átlagnál mindig alacsonyabb választási részvétel volt a jellemző, kétszer pedig negatív rekordot állított be a megye. A 90-es évek során a szocialista párt fölénye volt megfigyelhető, azonban a 2002-es voksoláson az országos trenddel szemben fölényes sikert arattak a Fidesz–MDF jelöltjei. Az elmúlt évek választásai során az MSZP korábbi támogatóinak jelentős részét elvesztette, a tavalyi EP-választáson pedig csupán a harmadik helyet szerezték meg a megyében. A Fidesz várhatóan képes lesz a megyében a legtöbb egyéni kerület megnyerésére, de a legnehezebb dolga a nyíregyházi körzetekben lesz.

(Forrás: Valasztas.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.