Választások közelednek, változások várhatók. A hívő ember az események sodrában nem viselkedhet hűvös nézőként, avagy eszement rajongóként. A történések nem kényszerpályán vágtáznak, azokat Jézus imája, könnye kíséri – kezdte a püspök, majd a „világi vezetők” most véget érő munkájára utalva megjegyezte: tiszteletre méltó volt azok teljesítménye, akik az általuk látott igazságért szembe mertek szállni a külső nagyságokkal.
A bajok nem akkor kezdődtek, amikor 1956-ban Márai Sándor észrevette, és azt mondta: „Magyarország lóg a fákon…”. (Szent Pál szavaival: már az is hiba nálatok, hogy pörös ügyeitek vannak…) Baj a megtűrt gyűlölet, a viszonzatlan jó, az eltékozolt tehetség, az elmulasztott jótett, a meg nem születhetett élet, az örvendezőkkel együtt nem örülés, a sírokkal együtt nem zokogás. (…) Valahol a természetünk mélyén húzódik a törékenységünk, a mindenkori válság magmája – folytatta Balás Béla.
Somogy és Zala püspöke úgy látja: helyzetünkben nem elég a négy évenként szokott kormányváltás. Az ötven- vagy százévenként esedékes nemzeti forradalom, vagy az ezeréves honfoglalás emlékét se fogadjuk úgy, mint követendő példát… Kizárólag magunkban bízni pedig annyi, mint hintőpor az infarktusra, napszemüveg a rák ellen. Nekünk gyökérkezelés kell, pártokat meghaladó, megváltó erőre van szükségünk – figyelmeztet a lelkipásztor.
Vágyódjunk a teljes megújulásra! (…) Folytassuk az Isten által kezdett újjáteremtést szociális ügyekben, oktatásban, édes hazánk minden tagjával való kapcsolatunkban. Áldd meg Isten a magyart igaz hittel, józan ésszel, ép erkölccsel, jó kedvvel, bőséggel, szíved szerinti vezetőkkel – zárul a püspök imaórai fohásza.
Kérdésünkre, hogy egy most született, nagyon szép esszéjének miért azt a címet adta, hogy „Ez az a nap”, Balás Béla kifejtette: „Így kezdődik az a Fidzsi-szigeteki népdal, ami eljutott az európai imacsoportokhoz. Szövege őrzi a 118. zsoltár ujjongását, és minden későbbi megtérő örömét. Ezzel köszöntöttük a Népstadionba érkező II. János Pál pápát. Sok év múltán számomra mélyebb lett a tartalma. Húsvét ünnepén, majd a választások izgalmaiban rávilágít egy bibliai üzenetre, amely szerint Jézus úgy támadt fel, hogy nem tiport őreire, senkit sem kényszerített táborába. Gyűlölet nélkül, a szeretet eleganciájával nyert. Jeruzsálem és a világ szabad maradt, még a jótevőjével szemben is. Isten az irgalmat választotta, számunkra gondolkodási időt adva. Bízott a jóság fölényében. Mintát adott, ha majd eljön a mi napunk, el ne tévesszük, mit és hogyan tegyünk!”
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok