A testület keddi ülésén meghallgatta az Országos Választási Iroda beszámolóját az ajánlószelvényekről. Ebből kiderült: az ajánlószelvények gyártása befejeződött, és folyamatosan juttatják el azokat a településekre, ahol hétfőn, 16-án kezdik kézbesíteni a szelvényeket.
Az ajánlószelvények – mint elhangzott – az országgyűlési választás ajánlószelvényeinél bevezetett biztonsági elemeket tartalmazzák, így például Magyarország közigazgatási térképének perforációját az ajánlószelvény jobb felső sarkában, és most is eleve színes betűkkel nyomtatták az ajánlószelvényeket. Emellett „Önkormányzati képviselők választása 2010” alnyomattal védik a hamisítások ellen az ajánlószelvényeket és választástípusonként különböző (piros, zöld és sárga) színcsíkot helyeztek el a szelvények bal oldalán. A biztonsági jeleket a visszaélések kivédéséért helyezték el, az elemek kizárják az egyszerű fénymásolást.
Az ülésen Bordás Vilmos közölte: az országgyűlési választáson hasonló biztonsági jegyekkel védték az ajánlószelvényeket, és a tapasztalat az volt, hogy nem sikerült az ajánlószelvényeket hamisítani. Mint mondta, megnyugvással töltik el az OVB-nek bemutatott ajánlószelvények biztonsági elemei.
Az értesítőket augusztus 16-tól kezdik kézbesíteni, ezzel egy időben indul el a jelöltek és jelölőszervezetek „versenye” az ajánlásokért. A személyre szóló, a választás időpontját, helyét és a szavazó személyes adatait is tartalmazó értesítőt és az ajánlószelvényeket a választópolgárok egy borítékban kapják majd meg augusztus 16-a és 19-e között.
A választópolgárok a borítékban – attól függően, hol élnek – két vagy három ajánlószelvényt kapnak. A tízezernél kevesebb, illetve tízezernél több lakosú településen voksolók az egyiken a polgármesterre (ez fehér színű szelvény), a másikon az önkormányzati képviselőre (ez sárga színcsíkkal ellátott), a harmadikon a megyei listára (ez pedig piros színcsíkkal jelölt) tehetnek ajánlást. A megyei jogú városokban lakók két ajánlószelvényt kapnak: ezeken a polgármesterre és az önkormányzati képviselőre tehetnek ajánlást. A fővárosiak három szavazólapot kapnak: az egyiken – lakóhelyük szerint – kerületi polgármestert ajánlhatnak, a másikon a képviselő-testület egy tagját, míg a harmadikon főpolgármestert ajánlhatnak (ez utóbbi szelvényen zöld színcsík van).
A választók az ajánlószelvényeket (az üdülési vagy az étkezési jegyekhez hasonlóan) egy „tömbben” kapják, de azok a tömbből kitéphetők, így külön-külön is „felhasználhatók”. A választónak tehát nem kell mind a két vagy három ajánlását ugyanannak a szelvénygyűjtőnek átadnia. A szelvények hátsó oldalán most is szerepel a felhívás, amely szerint az ajánlásért cserébe nem lehet sem ígérni, sem pedig elfogadni semmilyen „előnyt” – például ajándékot vagy pénzt.
A szelvénygyűjtőknek nehezebb dolguk lesz, mint az elmúlt 20 évben bármikor, mert a nemrég elfogadott új jogszabályok a megyei közgyűlés tagjai és a főpolgármester jelölése esetében lényegesen több érvényes ajánláshoz kötik a jelöltek indulását, mint a korábbi választásokon, és a korábbinál rövidebb idő áll majd rendelkezésre a gyűjtéshez, a jelöltajánlás határideje ugyanis szeptember 3-a.
Ahhoz, hogy valaki főpolgármester-jelölt lehessen, tehát elindulhasson a megmérettetésen, a budapesti választópolgárok 2 százalékának ajánlását kell megszereznie. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 27 ezer fővárosi választó ajánlására van szükség, míg korábban elegendő volt ennek a negyede is. (A korábbi szabályozás még csak fél százalékot írt elő.)
A megyei önkormányzati képviselőket megyei listán választják a választópolgárok, listát az a jelölőszervezet állíthat, amely a választókerület választópolgárai 1 százalékának ajánlását összegyűjtötte. Korábban mindössze a választók 0,3 százalékának ajánlására volt ehhez szükség.
A választópolgárok Budapest főváros közgyűlésének tagjait fővárosi listán választják meg, ebben az esetben a főváros egy választókerületet alkot. A fővárosi közgyűlés tagjainak megválasztásánál Budapesten fővárosi listát az a jelölőszervezet állíthat, amely a fővárosi kerületek több mint felében kompenzációs listát állított (korábban 6 kerületben kellett ehhez kompenzációs listát állítani). A 10 ezernél több lakosú településen kompenzációs listát az a jelölőszervezet állíthat, amely a település egyéni választókerületeinek több mint felében jelöltet állított (korábban az egyéni választókerületek negyedében kellett ehhez jelöltet állítani).
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.