A Hittudományi Egyetem alagsorában elhelyezett Kontraszt a családon belüli erőszak, a kábítószer, alkohol, dohányzás következményeivel szembesíti a látogatót, rávilágít a felelőtlen szexuális magtartás következményeire, megrázó képekkel, adatsorokkal mutatja fel az abortusz okozta testi és lelki sokkot, az öngyilkosságig jutó reménytelenség hiábavalóságát, tükröt tart a globális pénzhatalom értékeket felőrlő cinizmusát, mindennek társadalomromboló hatását. A kiállítás rendezése, a sötét termekben pergő filmek, a falakat borító képek kiváló dramaturgiai érzékkel építkeznek, rákényszerítik a látogatót a szembenézésre. Soltész Miklós államtitkár megnyitójában úgy fogalmazott, a kiállítás „prófétai nyelven szól”, azt mutatja be, hogyan válhatnak értéktelenné a mindannyiunkban élő értékek, ha nem figyelünk oda azokra”.
Gaál Sándor a Nyregyházi Református Egyházmegye esperes szerint nemzetünk erősödésében és társadalmunk gyógyulásában segít a Kontrasztkiállítás, mert segít megtalálni a baj gyökereit. Szepesi István, dandártábornok, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője arról szólt, hogy örömmel álltak a kezdeményezés mellé, mert a rendőrségnek ugyan elsődlegesen a jogba ütköző bűnnel van dolga, ám dolga bűnmegelőzés is, amit már az óvodában célszerű elkezdeni. Erről szól az Ovizsaru program.
A tárlat megtekintését a rendezők 14 éven aluliaknak nem ajánlják, 16 év alatt pedig csak pedagógus felügyeletével A tárlathoz tanári szeminárium és felkészítő előadás is tartozik, hogy a kísérőknek megmutassák, melyek azok a segítségnyújtási pontok, ahol a fiatalokat támogatni tudják, de a diákokat is felkészítik a rájuk váró hatásokra, mert azok lelkileg megterhelők lehetnek. Ebben vállal részt a Nyíregyházi Főiskola, amelynek rektora, Jánosi Zoltán arra hívta fel a figyelmet, társadalmunk tagjai elveszítették azt az önvédelmi képességet, amivel az egészségükre, életükre leselkedő veszélyeket el tudnák hárítani. A Kontraszt arra világít rá, úgy jártunk, mint az 1904-es ököritói tűz áldozatai. „A Móricz által a Fáklya című regényben megörökített tragédiában 300 fiatal égett meg azért, mert az önzésből, kapzsiságból kívülről beszögezték a bálnak helyet adó fából épült csűr ajtaját, és senki nem volt, aki időben szóljon ez ellen. A petróleumlámpa pedig, véletlenül mindig mindenütt felborulhat.
Százvai László és Soltész János a hittudomány főiskola rektor az összefogás és a hit erejére hívták fel a figyelmet abban küzdelemben, aminek kimenetele egyikőnk számára sem lehet közömbös.
Mutatjuk, hol kell előkészíteni a hólapátot, több centi hó is eshet