Az ország szempontjából az egyik legfontosabb terület a sport, ezért kell ezzel az ágazattal is sokat foglalkozni – mondta el a miniszterelnök. Orbán kijelentette, hogy egyetlen szenvedélye van az életben, a labdarúgás. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy futballkarrierje a tanulás miatt szakadt félbe, ráadásul elmondása szerint nem volt elég tehetséges. „A futballban nem érdemes hazudni” és magunkat becsapni, életszerű döntéseket kell hozni – mondta el a tanulás és a sport dilemmájáról a miniszterelnök. A futball olyan, mint maga az élet, ezért Orbán mindenkinek azt javasolta, hogy vegyen részt benne. Szerinte a jótékony, nevelő hatását a saját életében még mindig kifejti a labdarúgás.
Érték
Orbán az interjú miatt őt ért támadások kapcsán kifejtette, hogy az országban egyetlen kérdésben sem várható egyetértés, mivel ez a demokrácia velejárója. A miniszterelnök úgy látja, napjainkban a gyerekeink sokkal több veszélynek vannak kitéve, ezért sokan nem tudják, hogy mit jelent az alázat, hogy miként kell keményen dolgozni. „Azt vesszük észre, hogy 20-21 éves korra elvesztik a helyes egyensúlyt.” Véleménye szerint a legjobb orvosság a sport, amely a jó tulajdonságokat erősíti meg. A mindenkori kormányoknak a legnagyobb értékként kell tekinteni a sportot – tette hozzá.
Orbán kijelentette, hogy olimpiai és világbajnokokra, „hősökre” van szükségünk, de emellett az utánpótlásra is nagy hangsúlyt kell helyeznünk. Azokat a sportágakat is, amelyek nem képesek üzleti alapon működni, támogatnia kell a kormányzatnak – tette hozzá.
Nem szabad előre leírni
A magyar futball kapcsán elmondta, hogy nem érdemes mindig a népszerűségi mutatókat nézni, attól függetlenül, hogy a többség számára ez nem épp populáris téma. Orbán szerint tévhit, hogy a hazai labdarúgás nem képes visszakapaszkodni a világ élvonalába, nem szabad előre leírni a következő nemzedékeket. A futball nemzeti sportág, mi csak olyat tudunk játszani, ami a magyarokra jellemző, de a modern üzleti tudást érdemes másoktól tanulni – mutatott rá a miniszterelnök. „Az akadémia alapjainak lerakásához nemzetközi tapasztalatokból merítettem” – mondta Orbán. A felcsúti akadémiához csupa jóakaratú ember adta össze a pénzt, ide mindig büszkén jönnek azok a vállalkozók, akik segítettek létrehozni – fogalmazott Orbán Viktor. Szerinte az is jó jel, hogy az ország egyik legsikeresebb üzletembere büszkén állt munkába a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) élén.
A futballban szerepet vállaló vezetőknek – meglátása szerint – felelősségük, hogy a magyarok tehetségét felismerve olyan helyzetet teremtsenek, hogy ez a tehetség ki is bontakozhasson. „Új korszakot nyitunk a sport számára” – jelentette ki Orbán. A kormányfő úgy látja: „A magyar egy futballokos nemzet, jól áll nekünk a futball.” Arra a kérdésre, hogy külföldi vagy magyar szövetségi kapitányt érdemes-e foglalkoztatni, úgy válaszolt: „Mi meghalunk, ha kikapunk. Ezt csak az érzi, aki közülünk való, magyar.” Rögtön egy ellenpéldát is hozott, mert Lothar Matthäus szerinte „magyarként volt kapitány, hiába német”.
Helyt kell állni
A minap a Ferencváros fehérvári vendégjátéka alkalmával elhangzott, a politikus nevét is tartalmazó szurkolói rigmussal kapcsolatban Orbán Viktor emlékeztetett: ő maga elsőként vett Fradi-bérletet, amikor a zöld-fehérek kiestek az NB I-ből, holott sosem volt Fradi-szurkoló, sőt az első NB II-es meccsükre ki is látogatott, noha „nem volt egy fényes szakmai élmény”. Arról is beszélt, hogy a fiatal magyar labdarúgók rossz úton járnak, ha úgy gondolkodnak, hogy mihamarabb ki kell igazolni külföldre és pénzhez kell jutni. Szerinte először helyt kell állni a saját ificsapatban, majd a másod- és első osztályban is bizonyítani kell. Mindenkinek az az érdeke, hogy a magyar futballt az átlátható, tiszta finanszírozás jellemezze – fejtette ki a kormányfő.
Ugyanakkor a magyar futballt jellemző két legnagyobb – minden anyagi támogatást megad a futballnak, sőt minden más sportágnak is, amennyiben van egy világos, jól körülhatárolható profi koncepció, ami mentén a fejlesztés megvalósulhat. A futballakadémiák létrejötte jól illeszkedik ebbe a folyamatba – a legtöbb klubban jelenleg világszínvonalú képzés folyik –, de a hosszú távú tervezés nem nélkülözheti azt a szakmai tőkét sem, amit esetenként külföldön lehet csak fellelni.
Társadalmi megbecsülés
A magyar futball – ahogy az egész társadalom – egyik legnagyobb problémája az, hogy kevés a megszületett gyermek, és ebből még kevesebben vannak azok, akik aktívan sportolnak. Az utánpótlás tehát nagyon szűk merítésből gazdálkodhat, amit „tömegesítéssel” lehetne orvosolni. A másik jelentős probléma, hogy a futballpályákon jelenleg nem adottak a kulturált körülmények. A verbális erőszak súlyosan „tematizálja” a meccseket, ami korábban, 20-30 évvel ezelőtt még nem volt jellemző. Ahhoz tehát, hogy a foci újra visszanyerje teljes társadalmi megbecsültségét, kezelni kellene ezt a súlyos kulturális problémát. A miniszterelnök példaként hozta fel, hogy míg más országokban egy meccs megtekintése családi program is lehet, addig ez hazánkban, a riasztó kulturális állapotok miatt szinte elképzelhetetlen.
Az interjú végén némi „esélylatolgatásra” is sor került. Orbán Viktor jó személyi döntésnek nevezte az új szövetségi kapitány kinevezését, akit olyannak festett le, aki realista, de megvan benne az is, hogy „jó viszonyban áll a csodával”. Ennek eredőjeként reális a remény, hogy a magyar csapatot viszontláthatjuk az Európa-bajnokság döntőjében.