Ezen a héten még csak informális beszélgetést folytathatnak az új közalapítvány megválasztott tagjai, hivatalos ülésre majd csak a megalakulást követően kerülhet sor, amihez viszont szükség van az új közalapítvány előzetes bírósági bejegyzésére – mondta Balogh László, az újonnan megalakuló testület elnöke, aki reméli: a bírósági bejegyzés már a jövő héten megtörténhet.
Az új közalapítvány kuratóriumának első feladatai közt lesz a közmédiumok vezérigazgatóinak megválasztása a Médiatanács által intézményenként javasolt két-két jelölt közül – hangzott a Közbeszéd felvetése. „Ne fussunk még ennyire előre, amíg ez megtörténik, nagyon sok dolgunk van” – reagált Balogh. Első a hivatalos megalakulás, ezt követően számos szabályzat elfogadása következik. A kérdésre, hogy sikerülhet-e első körben kétharmaddal megválasztani az új vezérigazgatókat – amihez szükség lesz legalább egy nem kormányoldali kurátor szavazatára is – az elnök úgy reagált: minden megválasztott taggal beszélt, ennek kapcsán pedig optimista lehet, hiszen ő maga és mindegyik kollégája is elkötelezett egy erős közszolgálati média felépítésében.
Mit jelent majd az átadás-átvétel a gyakorlatban? – hangzott a Közbeszéd kérdése. A kuratórium feladata elsősorban a gazdálkodás lesz, és első körben ennek áttekintése a fő feladat. Mint mondta, ő maga a Magyar Televízió helyzetét ismeri, mindegyik tagnak meg kell azonban ismernie mind a négy felügyelt közmédium gazdálkodását és helyzetét.
Ezen túl még a megszűnő közalapítványoknak és az MTI tulajdonosi testületének a teljes adminisztrációját, a vagyont és minden mást is az új kuratóriumnak kell majd kezelnie. Éppen ezért a törvényben előírt minimum kéthetenkénti ülésezés helyett valószínűleg heti két napot tanácskoznak majd több hónapon át, az ülések között pedig aktív munkát végeznek a kurátorok.
A közmédiumok finanszírozásának módját, illetve az egyes médiumok feladatait meghatározó közszolgálati kódexet illetően milyen feladata, jogköre, beleszólása lesz az új közalapítvány kuratóriumának? – érdeklődött a Duna Televízió. Az új szabályozás szerint a kuratórium elsősorban a gazdálkodásért és azért felelős, hogy ez a négy intézmény normális ügymenetben dolgozhasson. A törvényhozók pedig szerencsésen úgy döntöttek, hogy nem frakciók által javasolt tagokra bízzák a tartalomelemzést és értékelést – reagált Balogh. A civil kurátorok utódjaként létrehozott tizennégy fős testületnek – melybe a Magyar Tudományos Akadémia, a történelmi egyházak és egyéb nagy tekintélyű szervezetek delegálnak tagokat – lesz a feladata a tartalom értékelése – tette hozzá.
„Egyet tudok. Mindannyiunknak az a célunk, hogy a közpénzből fenntartott közmédia ne egymással versenyezzen, hanem az erőket egyesítse és próbálja meg felmutatni azt a magas szintű közszolgálati tartalmat, amely alternatívát tud nyújtani a kereskedelmi televíziók szerintem nem olyan magas szintű műsoraival szemben. Ezt pedig nemcsak Magyarország jelenlegi határain belül gondoljuk így, hanem az egész Kárpát-medencében, és reményeink szerint üzenetünk a világban élő magyarsághoz is el fog jutni” – nyilatkozta Balogh.
(Duna TV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.