A Kormányzati Koordinációs Bizottság tudományos tanácsának (KKB) ülése utáni sajtótájékoztatón Bakondi György felidézte: a vörösiszap-katasztrófa másnapján kérésére a Magyar Tudományos Akadémia elnöke nyolctagú csoportot állított össze, a szakértők haladéktalanul a helyszínre utaztak és elsődleges megállapításaikkal segítették a mentésszervezést. A KKB – amely a katasztrófák elleni veszélyhelyzetben az irányító kormányzati szerv – tudományos tanácsa hétfőn ülésezett és áttekintette a tapasztalatokat.
Bakondi György közölte: a tudományos tanács mind a kilenc tagja jelen volt a tanácskozáson. A megbeszélés részleteiről ugyanakkor nem beszélt. Mint mondta, Németh Tamás, a tudományos tanács elnöke tájékoztatja majd az újságírókat.
Az OFK főigazgatója hozzátette: a vörösiszap-katasztrófa után Magyarország az Európai Bizottság szakosított katasztrófavédelmi gyorsriasztó rendszeréhez, a Monitoring- és Információs Központhoz (MIC) fordult, olyan szakértőket kért, akik vegyipari és ökológiai kérdésekben, illetve a vörösiszap kezelésében gyakorlati tapasztalatokkal rendelkeznek. Két nappal ezelőtt megérkezett Magyarországra a szervezet ügyeletes vezetője, hogy előkészítse a szakértői csoport érkezését, de ő maga is itt marad.
Az EU összesen öt szakértőt küld, akik a helyszínen szakterületeknek megfelelő felmérést, elemzést, értékelést készítenek. Az öt tagból hárman – Johan Gemoets (Belgium), Pia Lindström (Svédország) és Riss Alarich (Ausztria) – már megérkeztek Magyarországra. Bakondi György közlése szerint a szakértők kedden, szerdán és csütörtökön végzik el a tervezett terepmunkálatokat a térségben, pénteken pedig tájékoztatják a belügyminisztert és az OKF főigazgatóját megállapításaikról és javaslataikról.
Az OKF tájékoztatása szerint Johan Gemoets agrármérnök, ökotoxikológus egy a vegyi anyagok semlegesítésének technológiai megoldásait kutató tudományos központban dolgozik, és tizennégy éves szakmai tapasztalata van a szennyezett területek megtisztításában, a talaj szennyező anyagoktól való mentesítésében.
Pia Lindstörm Kanadában és Svédországban tanult, a Bloiden Mineral AB bányászati-kohászati társaság belső környezeti és gátbiztonsági témavezetője, 1998-ban projektvezetőként részt vett az Apirsa ipari baleset következményeinek kezelésében. 1998. áprilisban a spanyol Apirsa (amelyet a Boliden korábban felvásárolt) gátja Aznalcollarnál összeomlott, és 4,5 millió köbméter salak ömlött a közeli Rio Agrio folyóba. Riss Alarich a szövetségi környezetvédelmi hivatal munkatársa, akinek szakterülete egyebek mellett a talaj- és környezetvédelem.
A másik két szakértő a német Reinhard Röder, a Bajor Környezeti Ügynökség vezetője, akinek szakterülete a felszín alatti vizek és a szennyezett területek megtisztítása; valamint a francia Jacques Bureau, aki az INERIS környezetkutató szervezet veszélyértékelésért és fenntartható technológiáért felelős részlegvezetője, munkája során az ipari szennyezett területek megtisztításával, hulladékkezeléssel is foglalkozik. A csoport összekötő tisztje a francia Laurent de Pierrefeu, aki a francia Polgári Védelmi Főigazgatóságon a főügyelet vezetője, a Monitoring és Információs Központ nemzetközi szakértője.
Bakondi György közölte: a szakértők érkezése előtt megbeszélést tartott az érintett tárcák államtitkáraival, hogy az adott szakterület vezető szakértője kísérje az EU szakembereit. A szakértők rövid és hosszú távú intézkedésekre tesznek majd javaslatot a vörösiszap által okozott károk csökkentése érdekében.
(MTI)