A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke kedden Budapesten, a Cigány Tudományos és Művészeti Társaság kétnapos konferenciájának megnyitóján azt mondta: a bűnözés, az erőszak országszerte elharapózott, és ez katasztrofális folyamatokat indított el a helyzetében és önbecsülésében megrendült cigányság körében. Hozzátette, hogy a cigányság hagyományos életstratégiája folytathatatlanná vált, a megújulás feltételeit pedig csak a helyi társadalom, gazdaság és közigazgatás-közellátás újjáépítése révén lehet biztosítani.
Pálinkás az Akiket nem hordott tenyerén a sors című konferencián kiemelte: új szövetséget kell kötni „egy szolidárisabb, tisztességesebb, bölcsebb és gazdagabb Magyarország felépítése érdekében”. A cigány emberek kérdései ugyanis – folytatta – a többség kérdéseihez nagyon hasonlók. Egyik ilyen kérdésként említette, hogy manapság miért könnyű tisztességtelen és miért nehéz tisztességes munkából megélni. Hasonló dilemmaként vetette fel, hogy „segíti-e a mélyszegénységben élő családok gyakran túlkoros gyermekeinek iskolai beilleszkedését az erőltetett integráció, vagy csak a kölcsönös sérelmek számát gyarapítja”. Eközben „adósak maradtunk a sikeres felzárkóztatáshoz szükséges pedagógiai eszközök alkalmazásával” – jegyezte meg.
Az eseményen felolvasták Tőkés Lászlónak, az Európai Parlament alelnökének levelét. Ebben az áll, hogy nem csak a múlt köt minket össze, jövőnket is csak együtt képzelhetjük el. Mint írta, „a határon túli magyar ajkú cigány testvéreinket bele kell számolnunk ebbe a nemzetbe. (…) Felelősséget vállalva egymásért, erősek vagyunk (…) külön nem leszünk képesek arra, hogy országot építsünk.”
Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa, a konferencia védnöke elmondta: három kiállítást is rendeznek a konferenciához kapcsolódóan, az egyik roma gyermekek rajzait mutatja be. A másik két tárlat, egy fotó- és egy képkiállítás szintén roma alkotók műveit tartalmazza. Ezeket „nem nehéz befogadni, mert vannak olyan jók, mint bármelyik másik kortárs alkotás” – hívta fel a figyelmet.
A konferencián előadást tartott továbbá mások mellett Csermely Péter, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács elnöke, Jankovics Marcell, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke és Rostás-Farkas György író, költő, műfordító. Az eseményen megjelent a köztársasági elnök felesége, Schmittné Makray Katalin. A konferenciához kapcsolódóan irodalmi estet is tartanak, ahol a szegénység és kirekesztés témáját taglalják a kortárs magyar irodalomban.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.