A romák életük sorsfordulóin Istenhez fordulnak

Világiakat és romákat is be kell vonni a lelki gondozói munkába – mondta Dúl Géza, a váci katolikus egyházmegye cigánypasztorációs referense az MTI-nek annak kapcsán, hogy a Magyar Szalézi Rendtartomány a cigányság lelki gondozásáról rendezett konferenciát pénteken Budapesten.

MNO
2010. 11. 12. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dúl Géza kiemelte: fontos, hogy ne csak papok végezzék a romák evangelizációját. A lelki gondozás során célul kell kitűzni, hogy a többségi társadalom és a cigányság kapcsolata rendeződjön, s így létrejöhet a befogadás – közölte. Mint hozzátette, az utóbbi években már egyházmegyei szinten is foglalkoznak a cigánypasztorációval; a váci egyházmegye ilyen típusú munkáját a gyömrői Ceferino Ház koordinálja. Felhívta a figyelmet arra, hogy a katolikus szentmise liturgiájának állandó részeit már lefordították lovári nyelvre, elkészült továbbá a szertartás autentikus cigányzenei kísérete, valamint néhány éve a lovári nyelvű Szentírás is.

A plébános elmondta, hogy a cigány hívők által tisztelt Boldog Ceferino (az első boldoggá avatott roma ember) fából készült szobrát – Székely János, cigánypasztorációért felelős püspök kezdeményezésére – Erdő Péter bíboros áldotta meg múlt hétfőn a józsefvárosi plébániatemplomban. A tervek szerint több ilyen szobor készül majd, s a Ceferinót ábrázoló festmények reprodukcióit is számos templomban igyekeznek elhelyezni.

Dúl Géza közölte: a pénteki konferencián arról beszélt, hogy a cigányság kultúrájának számos eleme közel áll a katolikus egyház tanításához. A romák életük sorsfordulóin (keresztelés, házasság, temetés) „Istenhez fordulnak”, s más szokásaik is – gyertyagyújtás, a szentképek tisztelete, Mária-kultusz – közel állnak a katolikus vallás tradíciójához.

Kitért arra, hogy a Magyar Katolikus Egyház az elsők között volt Európában a cigánypasztoráció terén. Sója Miklós görög katolikus pap 1941-től foglalkozott először tervszerűen a romák hitéletével Hodász községben. Az 1970-es években Alsószentmártonban voltak hasonló kezdeményezések, majd a rendszerváltás után csaknem száz romapasztorációs program indult országszerte.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.