Semjén: A történelmi emlékhelyek az összetartozás jelképei

A történelmi emlékhelyek ápolása és gondozása közfeladat – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a IX. kegyeleti konferencián csütörtökön a fővárosban.

MNO
2010. 11. 11. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt felismerve a kormány több új feladatot jelölt ki a Nemzeti Emlékhey és Kegyeleti Bizottság számára – mutatott rá a kereszténydemokrata politikus. Semjén azt mondta, fontos, hogy méltó helyet kapjon a kegyeleti megemlékezés. Tekintsünk úgy az emlékhelyekre, mint az összetartozás jelképeire – fogalmazott a kormányfő helyettese.

Kiemelte: a nemzeti ügyek kormánya új alapokra helyezi a nemzeti emlékhelyek megbecsülését, a nemzeti összetartozás kifejezőivé emeli azt. Akkor lehetünk sikeresek, ha képesek leszünk egy új, a nemzeti egységre épülő rendszert létrehozni, amelyben a magyarok a legfontosabbak, s a nemzeti érdekek megelőznek minden más érdeket – fogalmazott. Mindez összhangban áll a kormány azon törekvésével, hogy ismerjük meg és vállaljuk büszkén a történelmünket. Ilyen irányú törekvés lehet a diákok határon túli tanulmányi kirándulása és a magyar-magyar kapcsolatok erősítése is – fejtette ki. Semjén szerint egy nemzet számára csak akkor van a megmaradásnak esélye, ha minden egyes tagjának a szívében benne él az egész magyar történelem és kultúra. Ez csak akkor lehetséges, ha vannak olyan helyek, szimbólumok, amik a nemzeti sorsfordító, kulturális eseményeire emlékeztetnek bennünket – érvelt.

Minden nemzet történelmében vannak olyan korszakok, amikor a legfőbb értékek, mintha veszni látszanának, amikor az emberek úgy érzik, nincs biztos pont, kapaszkodó – fogalmazott, rámutatva arra: az emlékhelyek és a történelmi múlt megbecsülése ilyen kapaszkodót jelenthetnek, „egyfajta erkölcsi iránytűt mutatnak számunkra”. Kötelességünk felkutatni azokat a helyszíneket, amelyek méltóak a történelmi, illetve nemzeti emlékhellyé nyilvánításra – folytatta a kormánypárti politikus, aki fontosnak nevezte, hogy méltó helyet kapjon a kegyeleti megemlékezés a nemzet életében.

Katona Tamás történész azt szorgalmazta, hogy a külföldön elesett magyar katonák sírját is illesse meg az a védelem, mint a Magyarországon hősi halált halt külföldiekét. Minden Magyarországon elesett külföldi katona sírját nemzetközi egyezmény védi, ez nagyon helyes – mondta, hozzátéve: jó lenne, ha a külföldön elesett magyar katonákra is ez vonatkozna. A történész fontosnak nevezte, hogy a kormány ilyen hamar a megalakulása után foglalkozott a kegyeleti bizottság feladatkörével.

Szakály Sándor arról beszélt, hogy a magyar történelmi emlékhelyek nem minden esetben esnek egybe a jelenlegi Magyarország területével. Történelmünk nem csupán a Kárpát-medence 93 ezer négyzetméterén zajlott, hanem sokkal több helyen – mondta a történész, aki szerint vannak olyan halottaink és ismert személyeink, akik nem biztos, hogy a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánított sírban nyugszanak, de méltán megörökítésre, megmaradásra kellene, hogy „ítéltessenek”. Reményének adott hangot, hogy lesz arra illetékes kormányszerv, amely azt is mondja, hogy a hősi halottak sírjai soha fel nem számolhatók.

Kitért arra az internetes kezdeményezésre, amely megörökítené a magyar nemzet nagyjait, illetve azokat a nem nevesített hősöket, akik nem a Nemzeti Sírkertben nyugszanak. Ebben a „virtuális, bárki által látogatható sírkertben” a jelenlegi Magyarország határain kívüli sírokat, emlékhelyeket is meg lehet majd találni, az utókor számára azok is megmenthetők lennének, akiknek sírjait esetleg felszámolták időközben – mondta, hozzátéve: megismerhető lesz, hogy az illető mikor született, hogy nézett ki, mit alkotott, s egy virtuális koszorút is el lehetne helyezni az emlékére.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.