A magasabb riasztási szintet a romániai vízgyűjtőn leesett, jelentősebb mennyiségű csapadék miatt rendelte el a vízügyi szervezet a Kraszna hazai szakaszán – mondta Kató Sándor. Tájékoztatása szerint másodfokot meghaladó szintek mellett már levonulóban van az árhullám; a határszelvényben Ágerdőmajornál csökken a folyó vízszintje, Kocsordnál viszont még áradás tapasztalható.
A csapadékos időjárás miatt a térség más folyóin több kisebb árhullám vonult le. A Tiszán emiatt sehol sem kellett elrendelni a készültséget, bár a folyó alsó szakaszán, Tiszabercel közelében volt nagyobb vízállás. A Túron és a Szamoson jelentősebb vízszintemelkedést nem tapasztaltak a szakemberek.
Kató Sándor a belvízi helyzet kapcsán elmondta, hogy még mindig csaknem 18 ezer hektár az elöntött terület nagysága a megyében. A vízügyi igazgatóság hat szakaszon tart fenn elsőfokú, illetve másodfokú belvízvédelmi készültséget, az érintett térségekben tizenkét szivattyútelep dolgozik a mentesítésen. Tizenkét önkormányzat védekezik a belvíz ellen valamilyen készültségi fok fenntartása mellett. A belvíz Ibrányban, Dombrádon, Demecserben, Kállósemjénben, Hodászon, Urán, Csengerújfalun, Csengerben, Nagyecseden, Tyukodon és Újfehértón okoz problémákat – ismertette Kató Sándor.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a következő napokban átlagosan 60 milliméter csapadék várható a térségben, ami az árvíz- és a belvízvédelmi helyzet romlását okozhatja – tette hozzá a szakember.
(MTI)
Elege lett Magyar Péter agyhalott képviselőinek: nem adják le a jövőben az elvárt havi ezer eurót