Kőolajszármazékokat és allergén illatanyagokat találtak a környezetvédők a Magyarországon forgalmazott babakrémekben. A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) tizenkét terméket tesztelt a krémek összetevői alapján. A felmérés alapján úgy tűnik, a gyártók a csecsemőket, illetve a kisgyermekeket sem kímélik: sok termékben vannak kritikus anyagok. A TVE által vizsgált termékek többsége sajnos tartalmaz parabént, vazelint, paraffint vagy PEG-et. Ezek allergizáló hatásúak lehetnek, és bőrproblémákat, például bőrszárazságot, repedezettséget, gyulladást okozhatnak.
Andacs Noémi, a TVE munkatársa a Lánchíd Rádió Zöldgömb című környezetvédelmi magazinjában kifejtette: a babatermékek piaca igen széles, nincs ez másképp a babapopsikrémekkel sem. Az újszülött és a kisgyermek bőre igen érzékeny a külvilág ingereire. A bőr ilyenkor még nagyon vékony, sérülékeny, fogékonyabb a fertőzésekre. Fokozottan igaz ez a babapopsira, hiszen az első egy-két évben a kicsi feneke szinte állandóan nedves közegben van, sokszor folyamatos irritációnak kitéve. Nem mindegy tehát, hogy a gyermek milyen védelmet kap, milyen krémekkel, kenőcsökkel védjük meg a kipirosodástól, gyulladástól, esetleg a kiszáradástól, rosszabb esetben a kisebesedéstől.
A teszt során azonban kiderült, hogy a vizsgált tizenkét termékből mindössze három ért el maximális pontszámot, vagyis nem kapott pontlevonást. Ezek a Sanoll mandulás popsikrém, a Weleda Calendula popsikrém és a Motherlove védőkrém babáknak. Mögöttük csak 0,5 ponttal maradt le a Babydream Sensitive popsikrém, a gyártó honlapjának hiányos tájékoztatása miatt, de az összetevők miatt nem veszített pontot. Az utolsó helyen a Gabi, a Nivea és a Johnson’s popsivédő krémek állnak.
Még kőolajat is tartalmazott
A legtöbb kritikus összetevő (kőolajszármazék, esetlegesen allergizáló anyag, hozzáadott illatanyag) a Nivea Baby Nyugtató popsiápolóban, a Johnson’s baby védőkrémben, valamint a Sudocrem termékében található.
A szervezet a teszteléshez gyógytermékboltban, gyógyszertárban, hipermarketekben, illetve egy-egy üzletlánc saját termékeként forgalmazott babapopsikrémeket vett górcső alá. A termékek kiválasztása előtt az érintett csoport (kismamák, nagymamák) véleményét is meghallgatták. A termékösszetevőkről az információt a vizsgált terméken vagy a termék dobozában elhelyezett terméktájékoztatóról, illetve a termék honlapjáról szerezték be.
Akár rákot is okozhat
A TVE nemrég hasonlóan lesújtó eredményre jutott a dezodorok tesztelésével is. Tizenhat illatszert vizsgáltak az összetevőik alapján. A tesztelésbe nem vonták be a hajtógázas dezodorokat ismert környezetkárosító hatásuk miatt, bár a legtöbben még mindig ezeket a termékeket keresik. Az eredmény szerint a dezodorgyártók többféle kritikus anyagot is használnak termékeik előállításánál annak érdekében, hogy illatunk egész nap komfortos maradjon. Az egyik ilyen anyag az alumíniumsó, amely a verejtékmirigyek nyílásait szűkíti, tömi el.
Az alumínium vegyületeit már többször tették felelőssé az Alzheimer-kór és a mellrák kialakulásáért, bár döntő erejű bizonyíték még nem született – közölte Andacs Noémi. A legtöbb dezodorban található triklozán, amelynek használata a kétkedők szerint antibiotikum-rezisztenciát hozhat létre. A termékcímkék tanúsága szerint a legtöbb dezodorban találhatók bőrallergiát kiváltó illatanyagok. A TVE szerint a teszt negatív rekorderei tíz-tizenkét allergén illatanyagot is tartalmaztak.
A TVE tesztjén a dezodorok ranglistáján a kritikus anyagok és a származási hely alapján adott pontozással női kategóriában a Biola orvosi zsályás, izzadást mérséklő pumpás dezodor végzett, a férfiaknál a kategóriagyőztes címet a Logona man pumpás dezodor vitte el. A TVE most napolajtesztre készül, erre azonban anyagi támogatást vár a honlapján megtalálható számlaszámon vagy egyéb módon.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése