Semjén: Magyarázzák meg, miért zaklatják a magyarokat

Magyarország – a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséghez (KMKSZ) hasonlóan – érdeklődéssel várja az ukrán állam magyarázatát, hogy az ukrán biztonsági szolgálat miért zaklatott Kárpátalján élő magyar nemzetiségű polgárokat – mondta Semjén Zsolt szerdán a parlamentben.• Tiltakoznak a megfélemlítés ellen

MNO
2011. 05. 04. 9:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az LMP arra kéri a külügyminisztert, hogy a kárpátaljai magyarok zaklatásáról szerzett információkról és a tervezett intézkedésekről számoljon be a nemzeti összetartozás bizottsága következő ülésén. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség beszámolói alapján az Ukrán Biztonsági Szolgálat a legsötétebb kommunista időszakra emlékeztető módszerekkel félemlíti meg azokat a kárpátaljai magyarokat, akikről feltételezik, hogy magyar állampolgárságot kérnek. Az LMP szerint ezek az akciók szembemennek minden európai és jogállami értékkel. Egyetlen határon túli magyart sem érhet hátrány amiatt, mert élni kíván jogaival. A Lehet Más a Politika azt kéri Martonyi János külügyminisztertől, hogy az ügy vizsgálatának eredményeiről és a tervezett intézkedésekről számoljon be a nemzeti összetartozás bizottsága következő ülésén.


A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök helyettes újságírók előtt hangsúlyozta: Magyarország kiáll azon kárpátaljai magyar nemzettársai és az ő emberi jogaik mellett, akiket zaklatás ért. Megerősítette: a magyar állam továbbra sem ad ki az állampolgársággal kapcsolatban semmilyen információt más országoknak.

Semjén Zsolt felidézte, hogy az elmúlt napokban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségtől és Ukrajnában élő magyar nemzetiségű polgároktól jelzések érkeztek, hogy az ukrán biztonsági szolgálat, az SZBU zaklatta őket a honosítással kapcsolatban, illetve azt firtatta, milyen kapcsolatuk van Magyarországgal, jártak-e az ottani magyar konzulátuson. A KMKSZ az ügyben levelet írt az ukrán államfőnek, magyarázatot kérve a történtekre.

A szovjet időkre emlékeztetnek a történések

A miniszterelnök-helyettes kiemelte: Magyarországot aggasztják a kárpátaljai történések, az érintettek joggal adtak hangot azon érzésüknek, hogy ami ott történik, az a szovjet időkre emlékeztet. Hozzátette: a hírek szerint előfordult, nem engedték, hogy ügyvédet vigyenek magukkal az érintettek, vagy nem kaptak magyarázatot arra, miért hívatták be őket a rendőrségre. Egyetlen ország hatóságára sem tartozik, hogy egy magyar nemzetiségű ember miért megy be a magyar konzulátusra – tette hozzá Semjén Zsolt. Fontosnak ítélte, hogy azok a magyar nemzetiségű emberek, akiket zaklattak, ezt jelezzék, „és Magyarország kiáll mellettük és az ő emberi jogaik mellett”.

Az MTI információi szerint eddig mintegy húsz esetről érkezett bejelentés. Arra a felvetésre, elképzelhetőnek tartja-e, hogy Magyarország nemzetközi szinten forduljon jogorvoslatért, azt mondta: bízik benne, erre nem kell, hogy sor kerüljön, és tisztázódnak ezek az atrocitások. Sem Ukrajnának, sem Magyarországnak, sem az ott élő magyar nemzetiségűeknek vagy a többségi nemzetnek nem érdeke, hogy megromoljon az eddigi kitűnő viszony. Ugyanakkor, ha bizonyságot nyer, hogy ez az SZBU szervezett akciója, akkor nyomatékosabb lépéseket kell megfontolni – fűzte hozzá.

Nem elfogadható a kettős mérce

Semjén Zsolt kifejtette: Kárpátalján az ott élő románság nagy számban román állampolgár is, a szlovákok szintén felvehették a szlovák állampolgárságot, s a Kelet-Ukrajnában élő orosz nemzetiségűeknek szintén tömegével van orosz állampolgársága. Hasonló eset nem történt – jegyezte meg, hozzátéve: különösen elfogadhatatlan, ha ez kifejezetten csak a magyar nemzetiség ellen irányul. „Elfogadhatatlan, ha itt valamiféle kettős mérce érvényesülne” – mondta, s megfontolásra ajánlotta, hogy Ukrajnának is az a nemzeti érdeke, hogy megtartsa azokat, akik adott esetben sikeres ukrán állampolgárként más ország állampolgárságát is felveszik. A kettős állampolgárság tilalma nem tartható fenn az idők végezetéig – mondta Semjén Zsolt, hozzátéve: a kapcsolatok minél inkább szorosak lesznek az uniós államokkal, annál több ukrán állampolgár fog külföldön dolgozni.

Szerinte előbb-utóbb át kell gondolni azt a valószínűleg az orosz kisebbség miatti aggodalomból fakadó jogszabályt, ami ellenzi a kettős állampolgárságot. A miniszterelnök-helyettes megerősítette: a magyar állam továbbra sem ad ki az állampolgársággal kapcsolatban semmilyen információt más országoknak. Akik úgy gondolják, hogy ebben a tekintetben nincsenek biztonságban, jöjjenek át Magyarországra és itt adják be a kérelmüket – ajánlotta Semjén Zsolt, aki az ügyintézéshez javasolta az www.allampolgarsag.gov.hu honlap figyelemmel követését is.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.