Az MSZP azt képviseli, hogy minden családban legyen legalább egy kereső, aki legrosszabb esetben is megkapja a törvény szerint járó minimálbért – mondta Varga László. Az előző kormányok intézkedéseire visszautalva kijelentette, hogy az Út a munkához programot a települések zöme értékteremtő programokra használta fel. Azt javasolta, hogy a közfoglalkoztatásban részt vevőknek a mindenkori képzettségük alapján találjanak munkát. Kérte, hogy emellett legalább a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben állítsák vissza a nyolcórás közfoglalkoztatás lehetőségét.
A fideszes Czira Szabolcs szerint a munkavégzés egyszerre jelent önbecsülést és példamutatást, a
„segély helyett munkát” elv pedig az adófizetőket is megnyugtatja. Mint mondta, a kistelepüléseken élő munkavállalókat sokszor irritálja a település központjában segélyre várók nagy tömege. A kormánypárti képviselő hangsúlyozta továbbá, hogy a munkavégzés kiterjesztésére az emberek egészségének fejlesztése érdekében is szükség lenne.
Nagy szerepe volt az önkormányzatoknak
Tállai András belügyi államtitkár a vitára adott válaszában elmondta: a közfoglalkoztatásról szóló törvénymódosítást azért a Belügyminisztérium terjesztette elő, mert abban kiemelt szerep hárul a tárca felügyelete alatt álló önkormányzatokra. Kiemelte: ez azért történik így, mert a munkanélküliség kezelését a helyi szinten gyűjtött tapasztalatok alapján kell megkezdeni. Elmondta: egy munkaalapú társadalmat kell kiépíteni, hiszen egy ország akkor működhet megfelelően, ha minél többen szerzik munkavégzésből jövedelmüket. A kormány képviselője elmondta, egyetért azokkal a felszólalókkal, akik nem tartják optimálisnak a négy órában történő foglalkoztatást, de szerinte ez még így is több, mint az a rendszer, amelyben nem történt foglalkoztatás. Tállai András megjegyezte továbbá, hogy jövőre növelni kell a változtatásokat segítő költségvetési forrásokat. Az ülést levezető elnök ezt követően lezárta a javaslat általános vitáját.
Nem vették komolyan a huligánokat
A családok nyugodt meccslátogatásának lehetőségét nevezte meg célként Kontrát Károly belügyi államtitkár a sporthuliganizmus elleni fellépés érdekében szükséges törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájában. A tervezetet ismertető politikus hangsúlyozta, hogy a korábbi szocialista kormányok nem tettek komoly lépéseket az ügyben. A jelenlegi törvényjavaslatról viszont azt mondta, hogy az nemcsak jogszabálymódosításokat és szigorításokat tartalmaz, de azok mellé pénzügyi forrásokat is rendeltek. A törvény elfogadása esetén 2012. július 1-jétől a fokozott és kiemelt biztosítású focimeccseken kötelező lesz a beléptető rendszer alkalmazása, illetve ezzel párhuzamosan létrehozzák a sportrendészeti nyilvántartást. Az utóbbi segítségével meg lehet akadályozni, hogy a mérkőzésekről kitiltottak bejussanak a stadionokba.
Kontrát Károly felhívta a figyelmet, hogy a sportrendezvényeken történő rendbontás a jövőben szabálysértésből bűncselekménnyé válik. Emellett a meccsekre utazás és az azokról való távozás során elkövetett jogsértések is kitiltással járhatnak. A rendezők a mérkőzésekről eltávolított személyeket a rendőrség kiérkezéséig, de legfeljebb három órán keresztül visszatarthatják majd. A javaslat kötelezővé teszi a biztonsági referensek alkalmazását és a sportszövetségeknek el kell készíteniük a biztonságtechnikai fejlesztési terveiket. A rendőrségnek joga lesz kiszabni büntetést 200 ezertől kétmillió forintig.
A cél a biztonságos szurkolás
Kovács Péter (Fidesz) hangsúlyozta: a tervezet célja, hogy valóban biztonságban lehessen szurkolni. Kitért arra, hogy egy olyan adatbázist hoznának létre, amely alapján ki lehetne tiltani a futballhuligánokat. Hangsúlyozta, hogy habár mindenki személyre szóló jegyet vásárol majd, de csak a rendbontókat tartják nyilván. Egyetértett azzal a javaslattal, hogy nemcsak a pályák környékén, hanem az oda és visszafelé vezető úton elkövetett cselekedeteket is nyilvántartják.
Varga László (MSZP) hangsúlyozta, hogy módosító javaslatot fog benyújtani azzal kapcsolatban, hogy az idegenbe utazó csapatok kötelesek legyenek gondoskodni saját szurkolóik utaztatásáról. Feltette a kérdést, hogy kötelezővé tehető-e a szurkolók számára ebben az utazásban való részvétel. A képviselő pontosítani szeretné azt is, hogy milyen követelmények fognak vonatkozni a rendezőkre. A személyi igazolvánnyal való jegyvásárlásról azt mondta, figyelni kell arra, hogy a nem rendbontó szurkolók számára ne nehezítsék meg a jegyvásárlást.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.