Tetszik nekik, hogy van, aki szembeszáll

A franciák komoly hányada követendő példaként tekint a brüsszeli dörgedelmek elől meg nem hátráló Orbán-kormányra.

Gabay Balázs
2012. 01. 06. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Le Figaróban minap a magyar kormányfőről megjelent igen negatív hangvételű írás kommentjei között szinte kivétel nélkül a magyar kormány lépéseit dicsérik a hozzászólók. Egyikük szerint végre van az unióban egy keménykezű miniszterelnök, aki nem hajol meg első szóra a brüsszeli dörgedelmek előtt. Másikuk úgy véli, Franciaországnak is hasonló szellemiségű vezetőre lenne szüksége érdekei megfelelő érvényesítése érdekében.

A Liberation vonatkozó cikkében a magyar demokrácia végéről, diktatórikus intézkedésekről olvashatunk, a véleményformálók zöme azonban itt sem a tollforgató megszállott éljenzője. Brüsszel megszokhatta, hogy diktálhat, most végre akad valaki, aki szembeszáll vele, írja egyikük.

„Ettől még nem vagyunk diktatúra”

A pénteki Válság Budapesten, süllyed a középosztály című Figaro-anyagban újabb ostorcsapások záporoznak a magyar kormányra, miközben a francia hozzászólók továbbra sem látják a demokrácia zsákutcáját Magyarországban. „Helmut” például nem tesz mást, mint a magyar alaptörvény Alapvetésének „B” cikkéből idéz a megszűnő köztársaság rémképét felfestő újságírónak. Magyarország független, demokratikus jogállam. Magyarország államformája köztársaság, citálja az első és második rendelkezést a kommentelő, és hozzáteszi: „Franciaországban is dühösek az emberek egy-egy egyoldalú kormányzati döntés miatt, de ettől még nem vagyunk diktatúra.”

A Le Monde Magyarország leminősítését tárgyaló írásához való hozzászólásában Maria a Fitch-vezér Ladreit de Lacharrière és Nicolas Sarkozy közötti meleg barátságról ír. Úgy fogalmaz, Lacharrière egyelőre még nem pályázhat a becsületrend büszke parancsnoka címre.

Belpolitikai motivációk

Ezek után Fejérdy Gergelyhez, a külügyi intézet frankofón területeken jártas munkatársához fordultunk: vajon mi lehet az oka, hogy a francia véleménynyilvánítók ennyire díjazzák a különutasnak bélyegzett magyar politikai lépéseket.

„A válasz többrétű, ugyanis a francia politika, illetve a napilapok magyar eseményekre tett reakciói egyértelműen belpolitikai vonatkozással is bírnak. A 2012-es elnökválasztások küszöbén a jobbközép kormány fontosnak tartja, hogy minél élesebben eltávolodjon a Franciaországban erősnek számító szélsőjobbtól. Azzal, hogy a jobboldali magyar kormányt szélsőségesnek, demokráciatiprónak állítja be, teljesíti ezt a feladatot. A hétköznapi francia emberek számára azonban ez teljességgel megdöbbentő” – magyarázza az intézet főmunkatársa.

1789 a kiindulópont

A Franciaországból két napja hazaérkező Fejérdy Gergely kifejtette: az éles hangvételű lapcikkeket a komoly létszámú magyarországi francia kolónia értetlenül olvassa, hiszen a felhozott vádakkal nem szembesül nap mint nap. „Ezek az emberek gyakran szólnak hozzá a francia sajtóban megjelenő írásokhoz, hiszen ők nem érzékelnek diktatórikus lépéseket hazánkban. A negatív kampány tehát politikai indíttatású. Ugyanakkor nem árt figyelembe venni, hogy a franciák teljesen más szemlélettel közelítik a szabadságot, a demokráciát, mint a többi európai. Ők az 1789-es alapot tekintik a kiindulópontnak, ami pedig ettől eltér, az már gyanús.”

Érdekes, hogy Fejérdy az általunk idézett egyik hozzászólást is érintette. – Olvastam olyan francia írást is, melynek szerzője azt hitte, a magyar alaptörvényben a Nemzeti hitvallás élén álló – a Himnuszból vett – idézetet erre az alkalomra „költötte” a magyar kormány.

A Brüsszelből érkező, olykor indokolatlanul kritikus hangokat bíráló hozzászólók egy részének tehát nem tetszik az unió hangneme. Az általunk megkérdezett elemző azt is megerősítette: Franciaországban egyre erősebb az euroszkepticizmus. A növekvő munkanélküliség közepette miért kellene a franciáknak fizetniük a fejük búbjáig eladósodott országok helyett? – teszik fel a kérdést többen és többen. Az euroszkepricizmust politikai programjának deklarált részeként számon tartó szélsőjobb mellett immár a szocialista párton és a kormányzó UMP-n belül is kialakult egy szárny, mely negatív szemlélettel tekint a legsötétebb napjait élő egyesült Európára.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.