Kórház-átalakítás: májustól élesben

Május elsején élesben indul az utóbbi évek legjelentősebb egészségügyi átalakítása.

NT
2012. 02. 22. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legutolsó kórházi reform az egész országot lázba hozta. Az SZDSZ-es Molnár Lajos minisztersége alatt csak a fővárosban négy kórházat zártak be, országosan 16 ezer gyógyító ágyat szüntettek meg, ráadásul a politikusnak még saját, erősen vitatható módszerét sem sikerült tartania, mert elképzeléseit koalíciós lobbiharcok húzták keresztül.

Több szocialista vezetésű város kórháza helyett végül a fideszes polgármesterek intézményeit építették le, Budapesten pedig máig kárhoztatják az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet vagy a Margit kórház bezárásáért (utóbbit azóta részben megnyitották).

Az Orbán-kormány egészségügyi átalakítási terve – melynek részleteit a csütörtökön megjelenő Heti Válasz közli – ehhez képest egyetlen kórház bezárását sem tartalmazza, holott alig lesz intézmény, amelyet legalább részben ne érintene, húsz kórházat pedig teljesen átszerveznek.

A cél, hogy a „könnyebb” betegségeket a lakossághoz közel gyógyítsák, a bonyolult, nehéz eseteket viszont nagyobb központokban lássák el, ahol megfelelő tudás, szakember és eszköz a nap 24 órájában rendelkezésre áll. A nagy átszervezés szükségképpen érinti a Fidesz erős embereinek városait, nem érdektelen tehát a kérdés: vajon szétszedik-e Szócska Miklós egészségügyi államtitkár terveit? A legpikánsabb helyzet Hódmezővásárhelyen alakult ki – Lázár János Fidesz-frakcióvezető városában.

A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgatója szerint mihamarabb egységesíteni kell az egészségügyi ellátórendszert, ha gyorsan akarnak eredményeket, és minél többet szeretnének megtakarítani.

A csütörtökön átadott, 280 millió forintos uniós támogatásból létrehozott, a nap 24 órájában működő sürgősségi fogadóhely ugyanis „érinthetetlenné” tette Lázár kórházát. Ráadásul az a vád sem érhette Szócska Miklós egészségügyi államtitkárt, hogy meghátrált a Fidesz vasembere előtt. A pályázatot 2010 februárjában a szocialista kormány bírálta el.

Alaphangon 250 milliárd forint hiányzik az egészségügyi rendszerből, de elindult egy értelmes átalakítási folyamat, így él a remény – írta meg az MNO korábban. A kritikus helyzet belátása és értékelése segíthet az újrakezdésben – nyitotta az előadások sorát a VII. Regionális Egészségügyi Konferencián dr. Gaál Péter, a Semmelweis Egyetem (SE) EMK igazgatója. A jelenlegi kormányzat szétzilált egészségügyi rendszert kapott. Annak idején kőbaltával estek neki az egészségügynek, most kis ollóval próbálják rendezni a helyzetet. A vizitdíjjal a szocialisták kinyitották Pandora szelencéjét. Ha ez nem lett volna, jobban állnánk az esetleges pluszkiadások terén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.