„Magyarországon nincs szükség Vasladyre”

Akkor sincs esély az államcsődre, ha nem sikerül megállapodni a Nemzetközi Valutaalappal.

Kovács András
2012. 02. 02. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem az IMF az egyetlen szervezet, amely a közösségi közlekedés átalakítását szorgalmazza, mivel erről már pénzügyi szakemberek és politikusok is beszéltek – mondta el lapunknak Pataky. Magyarországon a közösségi közlekedéssel sok baj van, amiből ki szokták emelni a vasutat, amely – ahogyan ők szokták mondani – hosszú ideje jelentős veszteséggel működik, míg a vasutasok azt mondják, az állam nem fizeti ki a megrendelt szolgáltatás díját – vélte a szakszervezeti vezető. Pataky szerint nem a kedvezmények megvonására, hanem az egész struktúra megváltoztatására van szükség a közösségi közlekedés területén.

Pataky szeretne közös gondolkodást

Margaret Thatcher egyik legnagyobb teljesítménye a szakszervezetek túlhatalmának a letörése volt, de Magyarországon nincsen szükség egy Vasladyre, mivel nincsen szakszervezeti túlhatalom – vélekedett az MSZOSZ első embere. „Azért az akkori évek Angliája és Magyarország nem hasonlítható össze, én inkább az értelmes párbeszédben hiszek.”

Pataky nem tudja, hogy lesz-e egyáltalán ellenzéki kerekasztal, az MSZOSZ ilyenben nem vesz részt, de természetesen figyelik, hogy mi történik. Nyilvánvaló, hogy egy olyasfajta közös gondolkodásra lenne szükség, amely a problémák megoldására törekszik – hangsúlyozta az érdekvédő. Pataky úgy látja, elsősorban a saját szakszervezeti feladataikat kell ellátniuk és mindenkivel tárgyalniuk kell, akik értelmes párbeszédet kívánnak.

Elvetik az egykulcsos adót

A szakszervezeti vezető „A válság második hulláma – Elemzések az Orbán-kormány második évéről” című könyvbemutatón egyébként arról is beszélt, hogy valóban nem volt megszorítás 2010 óta, de a bankadó és az egyéb különadók bevezetése végül is megszorítást jelentett a társadalom alsóbb rétegei számára. Beszámolt arról is, hogy bár a korábbi IMF-et nem szerették, de most például a valutaalap magyar képviselője egyeztetett velük.

Nincs esély az államcsődre, óriási baj akkor sincsen, ha nincsen IMF-hitel – erről már Belyó Pál, a KSH egykori elnöke beszélt. A gazdasági szakértő nagyon rossznak látja a gazdaság fundamentális alapjait, és „vissza kell táncolni az egykulcsos adóból”. Ugyanerről beszélt Bihari Péter, Simor András, az MNB elnökének a főtanácsadója, aki szerint a valutaalap vélhetően kérni fogja az egykulcsos adó megszüntetését.

„Ha az ég egybeérne a földdel”

Képtelenség! – fogalmazott Orbán Viktor a Magyar Nemzet információja szerint az arányos adórendszer megváltoztatásáról az elmúlt napok kormányüléseinek egyikén. A miniszterelnök szerint azért sem kerülhet sor az adórendszer módosítására, mert az Európai Unió több tagállamában is hasonló rendszer működik. Kósa Lajos úgy fogalmazott: 99,9 százalék, hogy marad az egykulcsos személyijövedelemadó-rendszer. Szerinte a rendszer megváltoztatására abban az esetben kerülhetne csak sor, „ha az ég egybeérne a földdel”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.