A hideg idő miatt négy ember vesztette életét és 21 megsérült az elmúlt 24 órában – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
A szolgálat honlapján található információk szerint a hófúvás, illetve néhol az erős széllökések miatt citromsárga, vagyis elsőfokú riasztás van érvényben Hajdú-Bihar megye teljes területén, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs Szatmár-Bereg megye nagy részén, Győr-Moson-Sopron és Fejér megyében, valamint Komárom-Esztergom, Veszprém, Tolna, Baranya, Somogy, Veszprém és Vas megye több térségében.
Az előrejelzések szerint kedden a kora esti órákig a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten helyenként erős széllökésekre kell felkészülni. Estétől a Duna–Tisza közén, majd hajnalra az Alföld nagy részén, továbbá Fejér, Tolna és Baranya megyében is nagy területen mínusz 15 Celsius-fok alá csökkenhet a hőmérséklet, több helyen akár mínusz 20 fok alatti értékek is előfordulhatnak.
Szerdára másodfokú figyelmeztetést rendeltek el, de már az extrém hideg miatt, Bács-Kiskun és Csongrád megyére. Szintén az extrém hideg miatt rendeltek el elsőfokú figyelmeztetést hat megyére (Fejér, Tolna, Baranya, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés). Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére továbbra is a hófúvás miatt rendeltek el elsőfokú figyelmeztetést. Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyére a hófúvásra és az erős széllökésekre vonatkozóan is elrendelték az elsőfokú figyelmeztetést.
Jégvédelmi készültség
Elsőfokú jégvédelmi készültséget rendeltek el a Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság illetékességi területén, a Rába, a Gyöngyös, a Marcal, illetve a Mura és a Zala folyó egyes szakaszain, valamint a kisebb vízfolyásokon, a Kerka és a Kebele patakon; figyelőszolgálatot tartanak fenn a Kis-Balatonon is – közölte a vízügyi igazgatóság kedden az MTI-vel.
A Rábán a szentgotthárdi duzzasztónál, valamint Rábahídvég közúti hídjánál már 300-300 méteren állójég alakult ki, ezek a szakaszok fokozott figyelmet igényeltek – tájékoztatott Nádor István vízügyi igazgató. Szombathely térségében a Gyöngyös műcsatornán, Gencsapáti magasságában több helyen a jég fölött folyik a víz, Sárvár belterületi szakaszán ugyanez a helyzet – fűzte hozzá.
A Marcal folyón a Karakó és Mersevát közötti szakaszon, a Murán pedig Muraszemenye térségében figyelhető meg nagyobb jegesedés, utóbbin a csónaklerakónál már 30-35 méter széles egybefüggő jégtakaró alakult ki. Letenyénél a régi és új hídnál, valamint Murakeresztúr térségében teljesen befagyott a víz – közölte Nádor István.
A Zala folyón a kaszaházi szakasz még jégmentes, Andráshidánál, valamint Zalalövőnél a vízfelület 80 százaléka befagyott, a Kebele patak rédicsi szakaszánál a vízfelület 50 százalékán figyelhető meg jég, ugyanez a helyzet a Kerka lenti szakaszánál is. Az alsószenterzsébeti és a Kebele árvízvédelmi tározónál szintén figyelemmel kísérik a jegesedést – tette hozzá.
A Kis-Balatonon a szivattyúknál 8-9 centiméter, a műtárgyaknál 10 centiméter vastagságú jegesedés figyelhető meg. A Zalavárt Zalaszabarral összekötő út mentén a jég 5 centiméter vastagságú, Zalaapátinál az állójég 10 centiméter vastag – számolt be megfigyeléseikről az igazgató.
Nádor István felhívta a figyelmet arra: senki ne merészkedjen a folyóvizek jegére, mert az életveszélyes, illetve állóvizeken is csak a sportolásra kijelölt helyeket használják. Tájékoztatása szerint a vízügyi igazgatóság szakemberei fokozott figyelőszolgálatot tartanak fenn, készen állnak arra, hogy szükség esetén beavatkozzanak.