Újra megközelíthető a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Girincs, de nyolc mellékút továbbra is járhatatlan a megyében – tájékoztatta az MTI-t Hajdú Márton, hozzátéve, a hófúvások miatt helyenként vasárnap is járhatatlanná válhatnak utak, útszakaszok. Az útviszonyok akár negyedóránként változhatnak – tette hozzá.
Továbbra is járhatatlan az út a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szemerénél, Tiszalúc és Taktaharkány, valamint Vilmány és Hejce között, míg Pere és Abaújszántó, illetve Vilmány és Fony között a hóátfúvások miatt nem lehet közlekedni. Szintén nem járható a 3608-as út Hernádnémeti és Tiszalúc, illetve a 3702-es út Megyaszó és Legyesbénye között.
Hajdú Márton főhadnagy az elmúlt 24 óra adatait ismertetve elmondta: a katasztrófavédelemhez több mint háromszáz esetben érkezett riasztás a havazással összefüggésben, ebből 190 esetben műszaki mentéshez kellett vonulniuk. Nyolcvan alkalommal elakadt járműveket kellett kiszabadítaniuk, s összesen 110 embert mentettek meg.
A havazással összefüggésben négyezer ember dolgozott, köztük rendőrök, tűzoltók, polgárőrök, katonák, műszaki önkéntesek, 1600 műszaki eszközzel Az elmúlt 24 óra alatt ötven sérültet szabadítottak ki, mentettek meg.
Szabolcs és Zala megyében egy-egy településen áramkimaradás, Hajdú-Biharban pedig az ivóvíz-szolgáltatás szünetelt.
A katasztrófavédelemnek szombaton 22 ember elhelyezéséről kellett gondoskodnia.
Az OKF helyettes szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy a nap folyamán az erős, helyenként viharos szél miatt hóátfúvások alakulhatnak ki az utakon, ezért csak azok és akkor induljanak el autóval, ha az utazás feltétlenül szükséges, és járművük megfelelő műszaki állapotban van. Ha valaki bajba kerül, azonnal hívja a 105-ös vagy a 112-es központi segélyhívót – fűzte hozzá a főhadnagy.
Folyamatos a takarítás
A közlemény szerint az 1200 kilométer hosszúságú fő- és közösségi közlekedési útvonalakon, hidakon, felüljárókon, illetve a kórházakhoz, egészségügyi intézményekhez, valamint a lakosság ellátását biztosító logisztikai bázisokhoz vezető útvonalakon folyamatos a takarítás. A hómunkásokkal a közjárdákon, közlépcsőkön, gyalogátkelőhelyeknél végeztetik a hó eltakarítását, a síkosságmentesítést.
Az FKF reggel hat órától ismét hómunkásokat vett fel, a nyolcórás munkáért nettó 3750 forintot fizetnek. Budapesten szombat reggel óta esik a hó, az FKF mérései szerint 13-14 centiméter hó esett a főváros területén.
A BKV fődiszpécsere az MTI-nek vasárnap reggel elmondta: a kora reggeli órákban csak az 1-es villamos vonalán volt fennakadás felsővezeték-szakadás miatt, de a hibát már kijavították, így a villamos újra a teljes vonalon jár. Az utak havasak, de valamennyi BKV-busz közlekedik, a villamosok váltóinak tisztításáról folyamatosan gondoskodnak, így fennakadás a BKV közlekedésében nincs – tette hozzá a fődiszpécser.
A Fővinform ügyeletese az MTI-nek azt mondta, a főutakon és a közösségi közlekedési járművek útvonalain egész éjjel és a reggeli órákban is folyamatos volt a takarítás, a főváros útjai jól járhatók, megközelíthetetlen, járhatatlan út Budapest területén nincs. A kórházaknál, iskoláknál továbbra is takarítják az utakat, a hóesés elmúltával a mellékutakat fogják takarítani a munkagépek – fűzte hozzá Pongrácz Dániel. A Fővinformhoz vasárnap reggel balesetekről nem érkezett jelentés.
Járhatatlan út, megközelíthetetlen település nincs
A tájékoztatás szerint elsősorban Kótaj, Dombrád, Gávavencsellő és Újfehértó térségéből érkeztek bejelentések, de több, Nyíregyháza közelében lévő bokortanya bekötőútját is teljesen elborította a hó. A közútkezelő folyamatosan takarítja az utakat, bár az erős szél miatt bármelyik útszakaszon kialakulhat kisebb-nagyobb hóátfúvás.
Továbbra is csak Letenyénél tudnak a kamionok és a nehézgépjárművek belépni Horvátországba, a személygépkocsi-forgalom viszont valamennyi átkelőnél zavartalan – tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője vasárnap reggel az MTI-t. Garamvölgyi László közlése szerint Magyarország déli, horvát határszakaszánál – Letenye kivételével – minden átkelőt lezártak a kamionok elől a horvátok az ottani hóhelyzet miatt. Személygépkocsival azonban továbbra is át lehet kelni valamennyi átkelőnél – fűzte hozzá. Az ORFK szóvivőjének tájékoztatása szerint a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Lónya időszakos határátkelőhelyet vasárnap reggel azért nem tudták megnyitni, mert a szolgálatba érkező határőrök Barabás település közelében a nagy hóban elakadtak, ezért műszaki mentést kértek. Ha a hóakadályból kiszabadultak, és elérik szolgálati helyüket, megnyitják a reggel az nyolc óráig nyitva tartó átkelőt.
A térség főútjai és mellékútjai havasak, letaposott havasak. Járhatatlan út, megközelíthetetlen település nincs.
Szombat éjszaka és vasárnap hajnalban összesen hét gépkocsi akadt el a hóban, vagy csúszott árokba, személyi sérülés egyik esetben sem történt – tájékoztatta a katasztrófavédelem ügyelete az MTI-t. Egy beteghez igyekvő mentőautót a tűzoltók segítettek ki a hóból.
Nyírteleken egy lakóház gyulladt ki, két felnőttet és két gyereket szállítottak megfigyelésre kórházba.
A havazás nem okoz nagyobb fennakadást a megye buszközlekedésében, néhány vidékről induló, hajnali járat kisebb késésekkel érkezett Nyíregyházára. A buszok Tiszarádra, illetve néhány bokortanyára nem tudtak bemenni, az elzárt útszakaszokat később megnyitották a közútkezelő gépei.
8 ezer fős szolgálattal dolgozik a rendőrség
Összesen 152 embert mentettek meg eddig a rendőrök a kihűléstől azzal, hogy segítséget nyújtottak a számukra – mondta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője vasárnap reggel az MTI-nek.
Garamvölgyi László közlése szerint az elmúlt 24 órában a legtöbben Győr-Moson-Sopron és Pest megyében szorultak segítségre, a rendőrök közterületekről 16-16 embert vittek melegedőkbe, hajléktalanszállókra. Szombat reggel óta összesen 114 emberen segítettek, összességében eddig 152 ember életét mentették meg a fagyhaláltól azzal, hogy segítséget nyújtottak nekik – hangsúlyozta.
A rendőrség továbbra is azt kéri a lakosságtól, hogy mindenki kísérje figyelemmel a kiszolgáltatott helyzetben lévő embereket, és ha segítségre szoruló hajléktalant látnak, azonnal értesítsék a hatóságokat, mert ezzel a bajba jutott életét menthetik meg. A dandártábornok tájékoztatása szerint továbbra is változatlanul nagy létszámmal, 8 ezer fős szolgálattal dolgozik a rendőrség, az ORFK-n pedig egy folyamatosan működő operatív törzs kíséri figyelemmel a helyzetet.