Nyolcmilliós kincs a poggyásztérben

Körülbelül 8-10 millió forintot ér az a 83 darab, 19. század elejéről származó arany- és ezüstedény, amellyel kínai csempészek buktak le Ferihegyen.

2012. 02. 03. 20:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarországi lakcímmel is rendelkező, Kínába tartó két férfi úgy bukott le, hogy egyikük a felszállás előtti kézipoggyász-átvilágításkor nem tudott elszámolni a táskájában lévő hat kisebb műtárggyal. A helyszínre érkező vámosok ezek után a férfi és társa által csomagként feladott kartondobozokat vették górcső alá. Ekkor került elő további hetvenhét gondosan becsomagolt, vízjellel is rendelkező, patinás és szépen kidolgozott, antik jellegű nemesfém edény, melyekről első pillantásra is feltételezhető volt, hogy értékesek. Ezt nem sokkal később – fényképek alapján – az igazságügyi műtárgyszakértő meg is erősítette.

A kínaiak nem rendelkeztek a műtárgyakkal kapcsolatban semmilyen dokumentummal: sem vámáru-nyilatkozattal, sem a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) által kiállított kiviteli engedéllyel, sem a származásukra vonatkozó akármilyen írással. A vámosok ezért lefoglalták a kincset, majd átadták a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság munkatársainak.

Az ügy kivizsgálását végző RRI Bűnügyi Igazgatóság munkatársa az MNO-nak elmondta, hogy az ilyesfajta ügyekben – melyek átfutása többnyire egy-másfél hónap – ha az igazságügyi szakértő végleges szakvéleménye is alátámasztja a tárgyak kulturális jelentőségére vonatkozó gyanút, akkor nagyon valószínű, hogy vádemelési javaslattal fogja lezárni a nyomozást. A vád ilyen esetben visszaélés kulturális javakkal, hacsak ki nem derül időközben, hogy a kincsek bűncselekmény révén kerültek a személyekhez.

Az eljárás során be fogja idéztetni kihallgatásra a magyarországi címmel is rendelkező csempészeket, akik ha többszöri felszólításra sem jelennének meg, nemzetközi elfogatóparancs kiadását fogja kezdeményezni ellenük.

Amennyiben bírósági döntés értelmében a tárgyakat véglegesen elkobozzák a csempészektől, akkor azokat a rendőrség fel fogja ajánlani valamelyik múzeumnak.

Idén ez volt az első műtárgycsempészeti kísérlet Ferihegyen. Ezzel szemben a tavalyi év első felében csempészési dömping volt, ami nyár közepén érdekes módon lezárult. A repülőtéri rendőrség évente nagyjából 550 különböző ügyben jár el, ebből harmincban játszanak műtárgyak szerepet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.