Március végéig születhet megoldás a szaktárcával folytatott egyeztetéseken, és elképzelhető, hogy a rezidensek felmondóleveleit nem kell aktiválni – jelentette ki Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke a köztévé reggeli műsorában. Január 5-én, a bérrendezést célzó első egyeztetés után Szócska Miklós azt mondta: az orvosokat és a szakdolgozókat egyaránt érintő fenntartható, hosszú távú bérmegoldásokat keresnek az egészségügyben. Mint hozzátette: 30,6 milliárd forint már rendelkezésre áll, és a különböző hatékonyságnövelő beavatkozásokból további tízmilliárdot remélnek.
Az egészségügyi dolgozók közül sokan kevesebb fizetést fognak kapni, mint az előző hónapban. A bércsökkenés az átlag alatt keresőket érinti, melyet az idei adóváltozások okoznak: megszűnt az adójóváírás, és nőtt az egészségügyi hozzájárulás mértéke. Ezt nem tudták ellensúlyozni az olyan a kedvező változások, mint a szuperbruttó részbeli kivezetése. A Liga Szakszervezetek szerint béremelés híján a bruttó 216 805 forint alatt keresők nettó jövedelme csökken.
A kormány a közszférában dolgozóknál bérkompenzációt ad, ám ezt egyelőre nem lehet maradéktalanul sikeresnek nevezni. Árva János, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke a lapnak úgy fogalmazott: ahhoz, hogy valaki a mostani fizetéséhez is megkapja a kompenzációt, január 20-ig kellett eljuttatnia a Magyar Államkincstárhoz a megfelelő dokumentumot.
A probléma nemcsak az egészségügyben, hanem a közoktatási, köznevelési, közigazgatási területen dolgozókat is érinti: a tanárokat, tanítókat, könyvtárosokat, szociális dolgozókat, óvónőket. Az egészségügyben a helyzetet az is súlyosbítja, hogy az ágazatban nem csak közalkalmazottak dolgoznak. Számos közkórház és egyéb intézmény alakult át gazdasági társasággá, így munkavállalóik nem közalkalmazottak, mint ahogy a háziorvosok sem. Rájuk tehát a bérkompenzáció nem vonatkozik. Az állam nekik és a versenyszférának további pályázható támogatást is nyújtana a nettó bérek szinten tartásához, ám erről az érintettek semmi biztosat nem tudnak.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke arról tájékoztatott: most gyűjtik az adatokat, hogy összesen hány ágazati munkavállalónak csökkent a nettó bére, és milyen mértékben. Rendkívül kellemetlennek nevezte a helyzetet, hiszen éppen most zajlanak az egészségügyi államtitkárság és a szakmai szervezetek vezetői között az egyeztetések a béremelésről. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke elképesztőnek nevezte a helyzetet. Papp Magor, a Magyar Rezidensszövetség elnöke úgy fogalmazott: bármilyen jövedelemcsökkenést eredményező adóváltozás gyorsítja az elvándorlást.