A beszéd retorikai szerkezete nem a széles választóközönségnek, hanem egyértelműen a Fidesz megmaradt szavazóinak szólt – mondta el az MNO-nak Filippov Gábor, a Magyar Progresszív Intézet elemzője. Ennek legfőbb megnyilvánulásai a középosztályról szóló hosszas részek voltak – tette hozzá. Újfajta őszinteség jelent meg ebben, mivel nem az egész nemzethez szólt, hanem a saját célközönségét erősítette meg – hangsúlyozta az elemző.
„Koherens történetet adott elő a kormányzat politikájáról, de kérdés, hogy az IMF-megállapodást követő intézkedések során mennyire fognak erre emlékezni a középosztály tagjai.” Filippov szerint a beszédben több éles ellentmondás is volt. Többek között, amikor a miniszterelnök arról beszélt, hogy az adórendszer nem a társadalmi igazságosság alapja, ami egy neoliberális nézet, míg később a családok terheinek a csökkentését hangsúlyozta, ami ezzel ellentétes politika.
Új elem az önkritika
A politológus nagy újdonságnak nevezte az önkritikát, ami eddig nem volt jellemző a kormányzatra. Ez a bankadót és a válságadót érintő részeknél kapott szerepet, de a piacok nem bocsánatkérést, hanem konkrét lépéseket várnak – tette hozzá. „A beszéd alapján jól látszik, hogy egy új szakasz jön a kormányzásban, kevesebb konfliktussal.” Filippov szerint a kabinet most próbálja a külföldi elvárásokhoz igazítani irányvonalát, amelyet itthon a kiegyezés elemeivel kever.
Érdekközösség
Boros Bánk Levente egyértelműen szintetizálónak, összefoglalónak értékelte Orbán Viktor évértékelőjét, véleménye szerint a miniszterelnök a jövőre nézve nem jelentett be nagy politikai, „hozzáállásbeli” változásokat. Kiállt az utóbbi időszakban folytatott kormánypolitika mellett.
Annyiban viszont beszélhetünk újdonságról, hogy a kormányfő hangsúlyozta a megegyezés lehetőségének keresését az Európai Unióval a vitás kérdésekben – emelte ki a politológus. Korábban szintén nem hangoztatta, most viszont aláhúzta a középosztály megerősítésére irányuló szándékot. Nagy hangsúlyt kapott az érdekközösség megteremtése is. A leszakadó csoportok és a középosztály, illetve a középosztály és a nyugdíjasok közti összetartás kiemelt szerepéről is beszélt a Millenárison Orbán Viktor – fejtette ki Boros Bánk.
Úgy vélekedett, a kormányfő megvédte az utóbbi másfél évben tett lépéseket, így az adórendszer megváltoztatását, a válságadó bevezetését, az oktatási törvény módosítását és a devizahitelesek megmentését.
A középutas politika mellett állt ki Orbán
Boros Bánk szerint az egy évvel ezelőtti értékelőhöz képest újdonság erejével hatott az egyéni és a kollektív adósság megemlítése. A miniszterelnök korábban szintén kerülte a tartalékok hiányának kérdését, a tartalékképzés szükségességét, most ez is elhangzott. Itt egyébként árnyaltan ugyan, de minden bizonnyal az IMF-hitelmegállapodásra gondolt, jegyezte meg. A politológus mindent egybevetve kijelentette: Orbán Viktor keddi évértékelőjében a középutas politika mellett állt ki. Azt sugallta, ha szükség lesz rá, hajlunk a megegyezésre, de eközben megvédjük érdekeinket.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.