Veszélyben a magyar lakosság: bármikor jöhet a riasztás + Videó

Ha az OMSZ 24 órás előrejelzése szerint legalább harminc centiméteres hó várható, akkor az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság riasztást ad ki.

PR
2012. 02. 01. 14:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szokatlanul erős lehűlésen kívül nem fenyegetik extrém időjárási körülmények az elkövetkező napokban Pest megye lakosságát a védelmi bizottság szerint; a hó mennyisége várhatóan nem haladja meg az 5-10 centimétert – tájékoztatta a Pest Megyei Kormányhivatal szerdán az MTI-t. A megyei védelmi bizottság keddi, rendkívüli ülésén a beszámolókból kiderült, hogy az arra illetékesek az extrém helyzetekre is felkészültek, ám Pest megyében valószínűleg nem kell olyan időjárási viszonyokra számítani, mint amilyenek az ország más területein várhatóak – tudatta a kormányhivatal. Az Országos Meteorológiai Szolgálat regionális szakembere szerint a térségben pénteken várható a legalacsonyabb, mínusz 15 fokot is meghaladó hőmérséklet, csapadék azonban péntekig nemigen lesz. Szombaton havazás kezdődhet, de a hétvégén lehulló hó mennyisége várhatóan nem haladja meg az 5-10 centimétert, s erős szélre sem számítanak – közölte a megyei kormányhivatal. A közleményben beszámoltak arról is, hogy az ülésen Tarnai Richárd kormánymegbízott átvette a védelmi bizottság elnöki tisztét a posztról leköszönő Szűcs Lajostól, a megyei közgyűlés elnökétől, majd Benkovics Zoltán, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője, illetve a társszervek képviselői tájékoztattak a rendkívüli időjárással összefüggő esetleges teendőkről.

A sajtótájékoztató előtt nem sokkal az OKF országos központjában értekezletet tartottak a várható lakosságvédelmi lépések összehangolása érdekében a megyei rendőrfőkapitányok, a katasztrófavédelmi igazgatók, valamint a kormányhivatalok vezetői; utóbbiak a megyei védelmi bizottságok elnökei is január 1-jétől. Bakondi György emlékeztetett arra, hogy a most előre jelzetthez hasonló időjárás utoljára 25 éve, 1987-ben volt. Közölte, a meteorológiai jelentések szerint a következő napokban jelentősen tovább hűl a hőmérséklet, egyes térségekben elérheti a mínusz 15, mínusz 20 fokos hideget is, és az ország különböző térségeiben – eltérően ugyan – erős havazás és hófúvás is kialakulhat.

A várható lépésekről szólva elmondta, az OKF akkor ad ki katasztrófavédelmi riasztást, ha a meteorológiai szolgálat a várható harminc centiméteres hó előtt piros riasztást ad ki. Hozzátette, ekkor a közszolgálati médiumokon és az OKF-fel szerződésben álló kereskedelmi médián keresztül közleményeket adnak majd ki a lakosság tájékoztatására. A legutóbbi „műholdas eseménynél” adataik szerint 5 millió emberhez jutottak el a hivatalos közlemények, ám ez egyben azt is jelenti, hogy „éppen ötmillióhoz viszont nem jutott el”. Jelezte, ezért azt kéri, hogy a velük szerződésben nem álló médiumok is ismertessék majd a hivatalos közleményeiket.

Arról is beszélt, hogy az időjárás két területen jelenthet komoly veszélyeket a lakosságra; egyrészt a hideg miatt veszélyben lehetnek azok, akik nem tudnak fűtött helyen tartózkodni, másrészt a hó közlekedési és szállítási akadályokat jelenthet. Így például emberek akadhatnak el a hóban, orvosok, mentők nem tudnak helyszínre menni, nem tudják közúton biztosítani az élelmezést, leszakadhatnak a villanyvezetékek, emberek maradhatnak áram nélkül – fűzte hozzá. Bakondi György szerint az is előfordulhat, hogy – hatósági intézkedésként – iskolák működését felfüggesztik, vagy bizonyos munkahelyekre való beutazást „megállítják”. A főigazgató úgy fogalmazott, „nem hagyunk senkit az út szélén, készen állunk arra, hogy a katasztrófavédelmi, a polgári védelmi és a rendőri erőkkel és a közigazgatási hatóságokkal együtt mindent megtegyünk a lakosság biztonsága érdekében”.

Hegedűs Zsuzsa miniszterelnöki főtanácsadó a szolidaritás jegyében arra kért minden szervezetet, intézményt és egyházat, hogy nyissanak meg minden olyan szabad, fűthető helyiséget, ahol a rászorulók biztonságban lehetnek a hideg időben.

Kedden Pintér Sándor belügyminiszter a rendkívüli, és várhatóan tartós hideg miatt intézkedéseket hozott a rászorulók, köztük a hajléktalanok, az idősek és az egyedül élők védelmében. Pintér Sándor egyebek mellett arra utasította a közigazgatási államtitkárt, hogy soron kívül mérje fel azokat a kormányzat tulajdonában, vagy használatában álló épületeket, ahol nappali melegedőket lehetne kialakítani. A belügyminiszter a közfoglalkoztatási helyettes államtitkárt arra utasította, hogy a munkaügyi központok igazgatóin keresztül hívja fel az érintett önkormányzatok figyelmét, a közfoglalkoztatottak naponta kétszer ellenőrizzék a településen élő időseket, elesetteket, nincsenek-e veszélyben. Pintér Sándor az országos rendőrfőkapitányt arra utasította, ellenőrizzék a hajléktalanok által lakott helyeket, valamint a közterületeken szolgálatot teljesítő rendőrök keressék fel az előttük ismert egyedül élőket is, hogy megbizonyosodjanak ellátottságukról. A belügyminiszter azt kérte a polgároktól, tegyenek bejelentést, amikor távolabb élő hozzátartozójuk váratlanul nem ad életjelet magáról.


Felmérik, kik vannak veszélyben

Szabó Erika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium területi közigazgatásért felelős államtitkára utalt arra, hogy a védelmi igazgatási rendszer január 1-jével megváltozott; míg korábban a megyei közgyűlési elnökök (illetve Budapesten a főpolgármester) volt a bizottság elnöke, mostantól a megyei (illetve fővárosi) kormánymegbízottak kapták meg a feladatot. Az államtitkár reményét fejezte ki, hogy be tudják majd bizonyítani, a területi szintű kormányhivatalok alkalmasak a szakigazgatási szervek koordinációjára, és honvédelmi, polgári védelmi vagy katasztrófavédelmi helyzetekben gyorsan meg tudják tenni a szükséges intézkedéseket.

Az úton elakadó autósoknak az elkövetkező napokban a városi kollégiumban biztosítanak meleg pihenőhelyet Szolnokon – közölte Pókász Endre, a polgármesteri hivatal szóvivője szerdán az MTI-vel. A hideg idővel összefüggő további szolnoki intézkedésekről elmondta: azokat a hajléktalanokat, akik a nagy hidegben is a szabadban töltik az éjszakát, a polgárőrség és a rendőrség közös járőrszolgálata külön figyeli és szükség esetén meleg helyre viteti őket. A fedél nélkül élőknek azt tanácsolják, hogy elsősorban a számukra fenntartott, fűtött szállóban vészeljék át a leghidegebb napokat. A városi humán szolgáltató központ a meglévő készlete mellé a katasztrófavédelemtől további matracokat és takarókat kap – tette hozzá a szóvivő.

Mint mondta, a helyi védelmi bizottságok feladata felmérni, hogy kik vannak veszélyben, kik küzdenek fűtési gondokkal. E bizottságok dolga tervet készíteni arra is, hogyan lehet az érintetteket biztonságba helyezni. Szabó Erika hangsúlyozta, hogy a megelőzésnek, a felkészítésnek köszönhetően emberek életét lehet majd megmenteni.

Leállíthatják a közlekedésüket

Hatala József országos rendőrfőkapitány elmondta, a várható extrém időjárás idején a rendőrség feladata lesz egyebek mellett, hogy a mentést végző szervezetek számára biztosítsák a közlekedést. Ez például azt is jelentheti, hogy egy adott térségben vagy útszakaszon a rendőrség korlátozhatja, illetve leállíthatja a nehézgépjárművek közlekedését. A rendőrfőkapitány is felidézte, hogy hasonló helyzet 1987-ben volt, amikor három napon keresztül esett a hó, és az időjárás tíz napig okozott problémát az országban. Hatala József újságírói kérdésre közölte, adataik szerint 2011 októbere óta huszonnyolcan hűltek ki Magyarországon. A főigazgató és a rendőrfőkapitány tájékoztatása szerint szükség esetén az OKF 12 ezres, a rendőrség 48 ezres teljes állományát be tudják vetni a lakosság védelmében, ám piros riasztás esetén lehetőség van a polgári védelmi erők mozgósítására is, ez pedig országosan további 120 ezer embert jelent.

---- Készülnek a polgárőrök és a MÁV ----

Speciális jég- és csúszásmentesítő anyagokkal, hóeltakarító eszközökkel és munkaidőn túli ügyeleti rendszerrel készül az extrém hideg időjárásra a GYSEV – közölte a vasúttársaság szóvivője szerdán az MTI-vel. Készenlétben vannak a speciális – elsősorban nem sóalapú – jégmentesítő anyagok, gondoskodnak a frekventáltabb állomások váltóinak folyamatos működéséről, azok fűtéséről – jelezte Rázó László. Hozzátette, hogy a GYSEV ügyeletet rendelt el: szükség esetén pluszmunkatársakat rendelhet be dolgozni, erre a vállalati tervben túlóraköltséget különítettek el a vasúttársaságnál. A munkatársaknak folyamatosan biztosítanak védőitalt; általában forró teát.

Segítenek a polgárőrök

A polgárőrök figyelmét a Belügyminisztérium és az Országos Rendőr-főkapitányság felhívásával összhangban körlevélben hívták fel a rendkívüli fagy következményeinek elkerülésére – közölte az Országos Polgárőr Szövetség szerdán az MTI-vel. A tájékoztatás szerint Túrós András, a szövetség elnöke arra kérte a polgárőröket, hogy kiemelt feladatként végezzék a hajléktalanok és a rászoruló idősek figyelemmel kísérését, védelmét. Az egyesületek kapcsolatot tartanak az önkormányzatokkal, a rendőrséggel és az e területen tevékenykedő civil szervezetekkel. Mint írták, a polgárőrök lehetőség szerint csatlakoznak a karitatív szervezetek akcióihoz, segítik a meleg étel és forró ital kiosztását, járőrözés közben pedig kiemelt figyelemmel kísérik a lakóépületek fűtésére utaló jeleket, így például, hogy füstöl-e a kémény.

Fokozott készültség a MÁV-nál

A MÁV tájékoztatása szerint az intézkedés szerda éjfélkor lép életbe, emellett gondoskodtak a budapesti úgynevezett fejpályaudvarok (Déli, Keleti, Nyugati) állandó, megerősített, a megyeszékhelyek vasútállomásainak pedig a visszatérő biztonsági ellenőrzéséről és felügyeletéről is. Szarka László, a MÁV Zrt. kommunikációs igazgatója kedden azt közölte az MTI-vel: a MÁV-csoport felkészült a téli zord időjárásra a fennakadások elkerülése, a vasúti pálya szabadon tartása érdekében.

Tájékoztatása szerint kiemelten figyelik a vonatok fűtési és világítási berendezéseinek működőképességét, az ablakok zárhatóságát, hogy a hideg időjárás ne okozzon problémát a személyszállító szerelvényeken. A kiindulási állomáson a vonatokat – az időjárástól függően – akár 120-180 perces előfűtés után indítják.

Kitért arra, hogy a MÁV munkatársai még a téli időjárás beállta előtt elvégezték a pálya menti váltóállító művek alépítményeinek a tisztítását, ellenőrizték a hidraulikus és a villamos váltók állítóműveit. Felmérték továbbá a hóakadályok elhárításához szükséges szerszámok, eszközök, készletek állapotát és a rendelkezésre álló mennyiséget.

Egy idős ember halt meg kihűlés miatt Szolnokon, holttestére saját lakásának teraszán találtak rá. Csepelen 24 órán át nyitva tartó, hatvan ember befogadására alkalmas téli krízisközpontot nyitott szerdán a XXI. kerületi önkormányzat és az Ökumenikus Segélyszervezet.

800 fűtetlen lakás van a kerületben

A VIII. kerületi önkormányzat szerint nyolcszáz józsefvárosi háztartásban nincs gázfűtés, a Fővárosi Gázművek viszont egyelőre nem tud adatot szolgáltatni arról, melyek ezek az ingatlanok – hívta fel a figyelmet Kocsis Máté (Fidesz–KDNP) polgármester a városrész szerdai védelmi értekezletén, amelyet a hét végétől várható rendkívüli hideg miatt hívott össze.

A polgármester beszámolója szerint többnyire egyedülálló időseknél nincs bekötve a fűtés, de a kerület – hiába szeretne – nem tud segíteni az érintetteken, mert még nincs adata, ráadásul a gázfűtés nélküli ingatlanok túlnyomó része nem önkormányzati tulajdon.

Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az ügyben az MTI-nek azt mondta: a tárcához egyelőre nem érkezett több hasonló panasz. Felidézte: cél, hogy Magyarországon senkit ne fenyegessen kihűlés, éppen ezért kért a tárca előző nap intézkedéseket a polgármesterektől, szervezetektől, az energiaszolgáltatókat pedig arra szólította fel, hogy a nagy és várhatóan tartós hidegre való tekintettel átmenetileg ne kapcsolják ki a fűtést és a villanyt a számláik kifizetésével elmaradásban lévő ügyfeleknél.

A VIII. kerületi védelmi értekezlet egyebek mellett arról döntött, hogy szociális munkások, rendőrök, közterület-felügyelők részvételével összehangolt járőrszolgálatot indítanak, „intenzív közterületi jelenléttel” előzik meg azt, hogy az utcákon bárki halálra fagyjon, kihűljön.

Emellett a kerületben harminc újabb férőhelyet alakítanak ki fedél nélkül élőknek, valamint azoknak, akik romos épületekben húzzák meg magukat. Az idősklubok hosszabb nyitva tartással működnek és tagságtól függetlenül bárkit befogadnak, a lakosságot pedig szórólapokon tájékoztatják arról, milyen lehetőségeik vannak a hideg idő „átvészelésére”, továbbá egy ingyenesen hívható telefonszámot is működtetnek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.