A helyi védelmi bizottság hétfőn sajtótájékoztatón jelentette be: a bizottság munkája véget ért, további szervezett védekezésre nincs szükség.
Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere (Fidesz–KDNP), a védelmi bizottság vezetője kiemelte: az elsődleges feladat a gyors beavatkozás, az emberi életek megóvása volt, hiszen a gázszolgáltatás kényszerű leállításával a fűtés és a melegvíz-szolgáltatás is megszűnt a lakásokban, a rendkívül hideg időjárás miatt pedig csak azokban a lakásokban maradhattak a lakók, amelyekben valamilyen alternatív módon fűteni tudtak.
Negyvenegy lakásból 82 ember a rokonoknál vészelte át azt az időt, amíg a ház gázvezetékének cseréje tartott, kilenc lakásból az önkormányzat által felkínált szükséglakásokba költöztek a lakók, a többi lakásban pedig változó számban benn töltötték az éjszakákat, elektromos berendezésekkel fűtöttek.
Homolya Tibor, a társasház közös képviselője a sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta: 19 lakásban továbbra sincs főzési lehetőség, 24 lakásban pedig nem lehet a korábbi gázkészülékekkel meleg vizet előállítani, mert használatuk nem biztonságos. A készülékeket a szolgáltató a gáz visszakötése előtt leplombálta, cseréjüket a lakások tulajdonosainak kell megrendelniük és kifizetniük – tette hozzá.
Közlése szerint hasonlóképp jártak el tíz, fürdőszobák fűtésére használt fali gázmelegítővel is. A leplombált készülékek valószínűleg csak elektromos berendezésekkel helyettesíthetők, csakhogy azok üzemeltetését a ház elektromos hálózata felújítás nélkül nem bírná el.
A közös képviselő elmondta, hogy a felújításról a ház tulajdonosi közgyűlésének kell döntenie, de szerinte nagyon nehéz lesz a döntés, hiszen a ház lakásainak csak egyharmadát érinti a probléma, a felújítás 15–18 millió forintos költségét viszont az egész lakóközösségnek kellene vállalnia úgy, hogy a gázvezetékek felújítása miatt is 10 millió forintos hitel felvételére van szükség.
Puskás Tivadar elmondta: az önkormányzat kilenc lakás tulajdonosaként szakértővel megvizsgáltatja, hogy a házon korábban elvégzett hőszigetelés és ablakcserék után a lakásokban lévő gázkészülékek üzemeltetése megfelel-e az előírásoknak.
Természetesen nemcsak a Szűrcsapó utca 24. alatti háznál kell megejteni ilyen vizsgálatot, hanem valamennyi, a már említett szigetelésen és nyílászáró-cserén átesett, gázfűtéses önkormányzati tulajdonú bérlakásnál is, mondta a polgármester. Ezért – a védelmi bizottság hétfői, utolsó ülésén elhangzott javaslatot elfogadva – a szombathelyi közgyűlés még februárban napirendjére tűzi ezt a kérdést, és felhívással fordul a hasonló lakásokkal rendelkező szombathelyi lakástulajdonosok felé, hogy a gázkészülékek felülvizsgálatát saját biztonságuk érdekében végeztessék el.
Puskás Tivadar, aki a polgármesterség mellett a város egyik országgyűlési képviselője is, rámutatott: valószínűleg országos problémáról van szó, ráadásul a jelenleg hatályban lévő gáztörvény – ellentétben a korábbival – nem teszi kötelezővé az ötévenkénti felülvizsgálatot, így valószínűleg törvénymódosításra is szükség lesz.