A demonstráción, amelyen mintegy ötvenen vettek részt, Kanász István, a projekt fő-építésvezetője kijelentette: az építők megtették, amit vállaltak, most az önkormányzaton a sor, hogy átvegye a központot, és ne hagyja bedőlni az érintett vállalatokat. A műszaki átadás-átvétel megkezdését sürgette, jelezve, hogy egy éve erre és a pénzükre várnak.
Mint közölte, ha az önkormányzat bármi hibát talál az épületben, azt garanciálisan kijavítják, de nem hagyják veszni „az egyik legkülönlegesebb” munkájukat.
Kanász István a résztvevők nevében petíciót vitt a városházára, amelyben egyebek mellett a központ átadását és a vállalkozóknál felhalmozott 830 millió forintos tartozás kiegyenlítését követelte.
A CET acélszerkezetének kivitelezője, az IGN Zrt. ugyanakkor közleményben jelezte: nem akarja minősíteni a generálkivitelező és a fővárosi önkormányzat jogviszonyát, szükség szerint kizárólag jogi úton kívánja érvényesíteni az igényét, és – mint írták – elkerülnek minden demonstratív megmozdulást.
Harajka Róbert vezérigazgató azt közölte: elkötelezettek amellett, hogy közvetlen szerződést kössenek a fővárosi önkormányzattal, hogy segítsék az építkezés befejezését, a hibák kijavítását, a használatbavételi engedély megszerzését. A társaság mihamarabbi tárgyalásokat sürgetett.
Bagdy Gábor, a CET-projekt koordinálásáért felelős pénzügyi főpolgármester-helyettes arról tájékoztatta az MTI-t, hogy értelmetlennek, a közvéleményt és az alvállalkozókat megtévesztőnek, felelőtlennek tartja a demonstrációt.
A városvezető közleménye szerint „egyesek megint a lényegről akarják elterelni a figyelmet: a Porto nem tudta, vagy nem akarta befejezni a projektet, a felelősséget pedig a fővárosi önkormányzatra próbálja hárítani”. Bagdy Gábor emlékeztetett: a Porto felmondta a fővárossal kötött szerződését, befejezetlenül hagyta a beruházást, az épületet azonban nem adta vissza az önkormányzatnak.
A főpolgármester-helyettes közölte, hogy a CET alvállalkozói az építkezés beruházójától, a Portótól és a generálkivitelezőtől, a WHB-tól várják, hogy végre kifizesse őket, hiszen a munkákat ezek a cégek rendelték meg, ezért a vállalkozói díjakkal a társaságok tartoznak; a fővárosi önkormányzattal nincs semmilyen szerződésük.
Bagdy Gábor felháborítónak nevezte, hogy a Porto a projektre felvett több mint 25 millió euróból nem fizette ki azoknak a munkáját, akik a CET-et ténylegesen létrehozták.
Jelezte azt is: a főváros nyitott arra, hogy mind a demonstráción részt vevő, mind az attól távol maradó, azzal egyet nem értő alvállalkozókkal tárgyalásokat folytasson. Mint írta, az ügyben érintett alvállalkozókat közös megbeszélésre invitálja hivatalába, hogy a projektet – reményeik szerint az alvállalkozók közreműködésével – mielőbb befejezhessék és átadhassák Budapest polgárainak.
A demonstráción elhangzottakra, illetve a főpolgármester-helyettes közlésére reagálva a CET kivitelezője, a Porto Investment az MTI-vel azt tudatta, kizárólag Budapest „jogellenes magatartása” miatt nem lehet kifizetni a kivitelezők végszámláját, mivel a főváros képviselői megtagadják a műszaki átadás-átvétel megkezdését. Hozzátették, hogy teljes mértékben egyetértenek a kivitelezőkkel, és támogatják további erőfeszítéseiket.
A Duna-parti Közraktáraknál létrehozott, mintegy 27 ezer négyzetméteres létesítmény kialakítását 2010 augusztusában kellett volna befejezni. A CET (Central European Time) tavaly tavasszal kezdődött műszaki átadás-átvételi eljárását időközben leállították, de a belső beépítéshez nem fogtak hozzá, az épület jelenleg üresen áll.
A Magyar Nemzet korábban megírta: a főváros korábbi MSZP–SZDSZ-es vezetőinek konkrét jogi felelőssége is felmerülhet a CET-ügyben. Bővebben >>>
A volt beruházó, a Porto Investment Hungary Kft. finanszírozója, az MKB Bank keresetet nyújtott be a Fővárosi Törvényszékhez a fővárosi önkormányzat ellen, csaknem 7,5 milliárd forint és kamatai megfizetését követelve.