Délután 4-re hirdette meg nőnapi demonstrációját a NANE nőket segítő egyesület, de ekkor még olyannyira csak egy „Éhes vagyok” táblát tartó, térdeplő férfi és egy sor virágárus volt a Blahán a buszra várakozókon kívül, hogy fel kellett hívni a főszervező Szabó Gabriellát, hogy mi a dörgés. Aztán negyed 5 után csak megjöttek az öntudatos amazonok, s felállították a névtelen nők ellen elkövetett vétkeket ábrázoló vörös figuráikat. Míg el nem felejtjük: az „alig demonstrációt” két szöszi rendőrnő biztosította.
Az MNO videós stábja a nagy eseménytelenségben jó pár embert megkérdezett, mégis mit gondol a nőkkel szemben elkövetett bűncselekményekről, de arra a kérdésre, hogy vajon mi váltja ki ezt a típusú gazemberséget, nem mindenki tudott válaszolni. Hogy valamilyen hangulat is kialakuljon azért, felbukkant néhány olyan figura – dobbal a nyakában –, aki a Hallgatói Hálózat februári tüntetésén is adta a ritmust, sőt a hétvégén demonstrálni készülő Szolidaritás aktivistái is jól rátapadtak a kis létszámú rendezvényre. Az LMP-s aláírásgyűjtők azért nem illeszkednek a sorba, mert ők a „tünti” előtt már jóval ott voltak a Blaha Lujza téren.
A NANE aktivistájától a helyszínen választ vártunk kérdéseinkre: kiemelten közhasznú egyesületként milyen képzéseket nyújtanak a témában, felvették-e jogi kezdeményezéseik miatt a kapcsolatot a kormánnyal, illetve hol tehetne még többet az állam a nők elleni erőszak ügyében.
– Nincsenek nálunk megfelelő törvények, amelyek megvédenék a nőket – fogalmazott az MNO kérdésére Nagy Mónika. Úgy véli, az intézményrendszer is úgy áll a nők elleni erőszak kérdéséhez, mint ami normális és megszokott. Az állam szerinte „minden területen” többet kell, hogy tegyen a jelenség visszaszorítása érdekében, első lépésként meg kell hozni a családon belüli erőszakról szóló törvényt. Nagy Mónika hangsúlyozta, hogy az erőszak hatására a nők általános önbizalma és önbecsülése lecsökken, emiatt pedig az ellátórendszer bántalmazott nőkkel szembekerülő tagjai sokszor azt gondolják, elmebeteggel állnak szemben.
Nagy megjegyezte, a törvényalkotók kikérik a NANE véleményét is a döntéshozatal előtt, de nagy arányban inkább nem kerülnek be a jogszabályokba, amiket javasolnak. A honlapjukon hirdetett képzésekről azt mondta, szociális munkásoknak, rendőröknek és bíróknak is nyújtanak plusztudást arról, hogy „hogyan néz ki a családon belüli erőszak, milyen fajtái vannak, mi a dinamikája, milyen hatással van az áldozatokra, és hogyan lehetne hatékonyan fellépni az áldozatok védelme érdekében”. Figyelmeztetett rá, hogy sok tévhit él a bántalmazókról is, ezeket szintén segítenek eloszlatni.
Hogy nem a kriminológia tárgyköréből kiragadott ügy-e önmagában a nők elleni erőszakot vizsgálni, így fogalmazott: – Szerintem mindenki tüntessen azért, amiért akar. Egyébként is, ez a világ társadalmának 51 százalékát érinti, az ellenük irányuló erőszak nagyon-nagyon fontos dolog – mondta az MNO-nak kissé kurtán-furcsán a segély onalon önkéntesként dolgozó aktivista.
A dobolás főpróbája és az „előadás” között még körülnéztünk a lepedőfeliratok és a virágárusok sűrűjében – izgalmas „végtermék” az MNO videójában!