Parányi késéssel, 12.28-kor érkezett a budavári Sándor-palotába kétnapos elnöki munkalátogatásra Bronislaw Komorowski, Lengyelország államfője. Az ünnepélyes fogadás után Schmitt Pál államfő és felesége nyolcszemközt beszélgetett a lengyel köztársasági elnökkel és feleségével, Anna Komorowskával, majd az elnökök plenáris tárgyalásra vonultak félre, mintegy fél órára. Késéssel, fél kettőkor álltak a sajtó elé.
– Ez a hatodik alkalom, hogy megrendezzük a magyar–lengyel barátság napját, ami konkrétan március 23-ához kapcsolódik. Tavaly én látogattam Poznanba, ez alkalommal megtiszteltetés számomra, hogy az elnököt és feleségét Magyarországon üdvözölhetem – fogalmazott a Sándor-palota emeleti termében Schmitt Pál. Elnök kollégájával megállapították, hogy a visegrádi együttműködésnek nincs alternatívája, „mind elkötelezettek vagyunk annak folytatására”. Elhangzott, hogy a nézeteik azonosak a balkáni bővítés és a kelet-európai partnerség kérdésében is.
Schmitt leszögezte, a V4-eknek minden lehetőségük megvan, hogy érdekeiket közösen képviseljék az EU-ban és a NATO-ban is. Hozzátette, „együtt kell fellépnünk az uniós források hatékony felhasználása, illetve megmaradása érdekében”. Komorowski részletes tájékoztatást adott Schmittnek arról, hogyan készülnek a chicagói NATO-csúcsra, s egy másik témát érintve az is szóba került, hogy „mindketten érintettek vagyunk a közös energiabiztonságban és -sokszínűségben”.
A megbeszélésen jó érzéssel nyugtázták, hogy „fontos kereskedelmi partnerei vagyunk egymásnak”, a számok tekintetében ez azt jelenti: mára az összesített fogalom meghaladja az évi 6 milliárd eurót. Schmitt Pál végül a barátság napjára utalva aláhúzta, „minden fórumot meg kell ragadni, ahol ez a barátság láthatóvá tehető”.
– Szeretnék azon örömömnek és megelégedettségemnek hangot adni, hogy együtt ünnepelhetjük meg a hagyományos magyar–lengyel barátságot – vette át a szót Bronislaw Komorowski. Ennek a barátságnak az alapja szerinte nagyon emberi és érzelmes; megmutatja a két nép jellemét. A két elnök közti együttműködés is pont az érzelmekből, önkormányzati kezdeményezésre fakadt – tette hozzá.
Nagyon helyénvalónak és örömtelinek nevezte, hogy „ilyen hagyományokra épül a mi barátságunk”, ezt húzza alá a számtalan program a két nap során – ezek közül a csepeli eseményt emelte ki, ott annak idején a Lengyelország védelmét szolgáló töltényeket gyártották.
– Képeseknek kell lennünk a modern együttműködésre is, ezért is beszélgettünk elnök úrral a chicagói csúcsról, ez a jövő perspektívájáról fog szólni. Nagyon örülök annak, hogy a visegrádi országok közös állásponttal mennek el erre a találkozóra – mondta még Komorowski, hozzátéve, hogy szintén beszéltek EU-s feladataikról, amelyek közé tartozik, hogy megfelelő döntéseket kell kieszközölni az agráriumba áramló és a kohéziós források tekintetében is. „E tekintetben a két országnak teljesen azonos az álláspontja” – emelte ki Komorowski.
A kereskedelmi kapcsolatokról ő is szólt: 2 százalékkal sikerült növelni a 2011-es számot az előző évihez képest, de ebben további mélyítési lehetőségeket lát. „Már előre örülök a jövő évi lengyel–magyar barátság napi rendezvénynek, aminek Katowice ad otthont” – zárta szavait Komorowski.
A lengyel állam feje délután fél 4-kor emléktáblát avat Csepel polgármesteri hivatalának épületében, majd delegációjával a budai Bem térre hajtat, ahol részt vesz a Lengyel–Magyar Barátság Napja programsorozat ünnepségén. Ezt követően a Terror Házában tesz látogatást, és a hazánkban élő lengyel kisebbséggel találkozik. Feleségével és a magyar elnöki pár társaságában este 8-kor költi el vacsoráját ismét a Sándor-palotában, pénteken pedig ópusztaszeri és szegedi események következnek.
Mint az MNO korábban, a Magyar Külügyi Intézet szakértőjével készített interjújában megírta, a magyar és a lengyel államfő egy 2007-es szejm- és magyar parlamenti döntés értelmében minden esztendőben március 23-án, „váltásban” látogatja a történelmi barátság jegyében a másik országot. Egy héttel ezelőtt, a március 15-i Békemeneten lengyelek ezrei jelezték szolidaritásukat a magyar kormánnyal és Orbán Viktorral – erről is kérdezte a HírTV nemrégiben a lengyel nagykövetet.