„Meglepetésemet osztom meg, eddig azt hittem, a Jobbik támogatja azokat a célokat, ahogyan a kormány el akarja érni az államadósság és a hiány csökkentését” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtt a parlamentben, válaszul Vona Gábor Jobbik-frakcióvezető felszólalására, amiben az ellenzéki politikus az EU-ból való kilépést szorgalmazta.
Mint Orbán aláhúzta, a harc pont arról szól, hogy ebben az ügyben az állampolgároknak jobb legyen. A kormányfő a Jobbik figyelmébe ajánlotta, hogy tavaly a hiány már 3 százalék alatt volt, amire az EU azt mondta, hogy „nem tetszik a módszer, ahogy elértétek”; 2013-ra azt mondja az unió, hogy „már tetszik, ahol tartotok, de tartsatok végre kiigazításokat”, mert 3,25 százalék lesz a hiány. A kormány viszont – mint mondta – nem akarta a választópolgárokkal megfizettetni az előállt helyzet árát, ezért vonta be többek között a pénzintézeteket a válság elleni küzdelembe, erről szól szerinte „a gyarmatosítás vitája”.
Orbán jelezte, hogy amennyiben elvonnának hazánknak járó támogatásokat annak ellenére, hogy csökkentettük a hiányt és az államadósságot, az igen méltánytalan lenne, főként annak fényében, hogy azokat támogatják, akiknek „halvány a remény”. Orbán Viktor kijelentette: meg fogjuk győzni az EU-t, hogy hogyan hozzuk az unió által vélt 3,25 százalékos hiányból a kevesebb mint 3 százalékot.
Előzőleg Vona Gábor EU-tanázia című felszólalásában sérelmezte, hogy az Európai Parlament kéthetente magyarellenes napot tart, az MSZP pedig – ötlete szerint – Mesterházy bejelentésének megfelelően menetelhetne, mégpedig „a francba”. Ez az EU szerinte már egy Európai Egyesült Államok, amiben „nem akarunk tagok lenni”. Azt javasolta, a kormány kérdezze meg erről az embereket. Felszólalása után Kövér László kérte a honatyát, tartózkodjon a kocsmai hangnemtől.
MSZP, KDNP, Fidesz
A napirend előtti felszólalások sorát a Gyurcsány-kormány egykori pénzügyminisztere, Veres János nyitotta, aki az iránt érdeklődött a kormánytól, hogy tudatában van-e annak, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az ország része, főként a tekintetben, hogy a munkaügyi és a szociális helyzet a térségben tarthatatlanná vált. Cséfalvay Zoltán, a gazdasági tárca államtitkára számokkal válaszolt: például a nemzeti foglalkoztatási alap 10 százaléka éppen ebbe a megyébe jut, ami lehetőség arra, hogy az ott élő emberek munkából tudjanak megélni.
Jávor Benedek (LMP) pártja négykérdéses népszavazási kezdeményezését reklámozta, majd átadta az aláírásgyűjtő ívet Orbán Viktornak és a kormánypárti frakcióvezetőknek. Pálffy István (KDNP) arról beszélt, hogy az unió jövője nem lehet csak a hiánycél tartásának kérdése, hanem értékválasztás is. Az utolsó felszólaló Kocsis Máté (Fidesz) volt, ő a „három csapás” törvényről szólt.
Az interpellációk során többek között Gúr Nándor kérdezte a közmunkáról Cséfalvay Zoltánt, Scheiring Gábor pedig Fellegi Tamást az IMF-tárgyalások ügyében. Bővebben>>>