„Húztak egy Fekete Pétert az önkormányzatok”

Teljes káoszt, egy bonyolult világot örökölt az egészségügyi kormányzat, mely az intézmények állami kézbe vételével próbál rendet teremteni.

Gabay Balázs
2012. 04. 02. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cél a megfelelő ellátás, a hatékony ellátórendszer, ennek működtetése pedig a kormány feladata – vágott a közepébe Giró-Szász András kormányszóvivő a Miniszterelnökségen tartott tájékoztatón. Mérföldkőnek nevezte az intézményrendszer átszervezését, úgy fogalmazott, az költséghatékonysághoz és színvonalemeléshez vezet majd. „Innentől kezdve nem az önkormányzatok fizetőképességétől függ majd a betegellátás, a társadalom minden tagja számára egyenlő esélyeket biztosít a kormány.”

Elérkeztünk a következő lépéshez, ez pedig a helyi önkormányzatok által kezelt intézmények állami kézbe vétele, vette át a szót a Nefmi egészségügyért felelős államtitkára. Szócska Miklós elmondta, a 2013. január 1-jei dátum ismert volt korábban is, a következő feladat az átvétel megfogalmazásáról szóló jogszabálytervezet kifundálása volt. Ennek többek között az egységes várólista kezelése, az átvétel sorrendje is részét képezi. Meg kell nevezni az adott intézmény ingó, ingatlan vagyonát, meg kell határozni az adósság- és hitelállományt, és ehhez kapcsolódó gazdasági társaságokat. A lista interneten szerepel majd, melyet folyamatosan pontosítanak.

Bonyolult világ

„Olyan bonyolult világot örököltünk, mely lehetetlenné tette eddig a problémák kezelését. Még van néhány intézmény, ahol hasonlóan szövevényes a jogi helyzet. Az intézmények vagyonát terhelési moratóriummal védjük, célvagyonként kezeljük a kórházakat, ami annyit tesz, hogy nem felélhetőek a vagyontárgyaik. Az átadás-átvétel a betegellátás folyamatosságát nem befolyásolja majd sem vidéken, sem a fővárosban” – biztosított mindenkit Szócska Miklós.

Már meg sem lepődnek rajta

A következő lépés, vagyis a települési intézmények átadási határideje május elseje. Az erről szóló tájékoztatást példa nélkülinek nevezte az államtitkár. Kifejtette: az intézményekkel folyamatosak a találkozók a kormányzat részéről. „Két, egymástól 20 kilométerre fekvő intézmény vezetője például már most azon gondolkozik, hogy az ugyanolyan nagy kapacitással bíró laborjaikat, az ott folyó munkát hogyan lehetne egységesíteni, ezáltal pénzt megtakarítani. Ilyen a mi munkamódszerünk.” Azon ugyanakkor még mi is meg tudunk lepődni – így a politikus –, hogy az egész országban pontosan két olyan intézmény volt megnevezve, ahová például addiktológiai problémával kezelt betegeket el lehet helyezni. Ilyen, és ehhez hasonló gondok sokaságát örököltük – sajnálkozott Szócska Miklós.

Kérdésre válaszolva elmondta, az átszervezés megtakarítással jár, bár adminisztratív költségei lesznek. – Egy megyében 4-5 intézmény működött, akadt olyan, hogy 3-4 féle informatikai rendszerrel. Ezeket a felesleges kiadásokat megszüntetve tízmilliókat lehetne megspórolni. A Gyemszi kontrollingrendszere ellenőrzi az intézmények könyvelését. Teljes káoszt örököltünk, nem is értem sokszor, hogy tudott egy központi irányító intézmény nélkül működni a magyar egészségügy” – tette hozzá az államtitkár.

Pókerparti

Az adósságállományról szólva a 2010 nyarán elállt helyzetet idézte, melyet pókerpartiként aposztrofált. „Ez így nem megy tovább. Életbe léptettünk egy információkérő mechanizmust. A december végi kasszasöprés után láttuk, hogy 30 milliárd alá csökkent a lejárt szállítói tartozások összege. Természetesen a 27 milliárdos konszolidációs összeg is segített.” Az adósság összegét 10-20 milliárd közé helyezte. „Eddig a helyi önkormányzatok húztak egy Fekete Pétert, történelmileg nekik jutott egy egészségügyi intézmény kezelése. Ez a helyzet az új rendszer bevezetésével megszűnik.”

A budapesti intézmények kapcsán megjegyezte: még nem született meg a megállapodás az átadás-átvételről, de biztos, hogy megegyeznek majd a kórházakkal. Többek között a fővárosi egészségügyről beszélt Tarlós István a Hír TV Rájátszás című műsorában.

Javaslat

Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter múlt pénteken nyújtotta be az Országgyűlésnek a törvényjavaslatot, mely szerint: az állam a korábbi tervezetthez képest nem két lépcsőben, hanem egyszerre, és kettővel több, összesen 55 kórházat vesz át májusban az önkormányzatoktól. Bővebben>>> Az első elképzelés szerint május elsejével 43, majd 2013. január elsejével további tíz kórházat vett volna át a települési önkormányzatoktól az állam. Bővebben>>>

Az egészségügyi államtitkárság korábban közölte, hogy az egységes közbeszerzések révén komoly megtakarítások érhetőek el. Bővebben>>>

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.