Tíz pontba foglalt követeléseik között a kilakoltatások és árverések azonnali felfüggesztése, a moratórium visszaállítása, és kiemelten az önálló bírósági végrehajtók hatáskörének korlátozása szerepel. Követelik továbbá a bedőlt hiteles ingatlanok megszerzésére szakosodott, pénzügyi vállalkozások alkotta iparág megfékezését, e cégek vezetőinek vagyonosodási vizsgálatát, illetve az ingatlanmaffiával összejátszó csalók, behajtók, ügyvédek, banki tisztviselők felelősségre vonását, a rászedett családok kártalanítását.
A Koppány Csoport élén álló Balogh Béla az MNO.hu kérdésére elmondta, hogy a továbbiakban minden egyes kilakoltatáson jelen lesznek, ha kell, testükkel védelmezik meg a pénzügyi csalók áldozatait. Ha kell, kiállnak a végrehajtók házai elé, sőt kivonulnak a politikusok házai elé is, hogy éreztessék velük a jelzáloghitelek körül kialakult helyzetben játszott szerepük következményeit.
Dabasi Tamás jogvédő kérdésünkre kifejtette: a moratórium feloldása után megindultak a végrehajtók, és gyomorforgató módon megkezdték az ingatlanok kiürítését. Bár jog szerint járnak el, szerinte a 700 közül 25 végrehajtó visszaél hivatalával, amit azért tehet meg büntetlenül, mert nincs felettük tényleges felügyelet. Egy-egy kilakoltatást úgy hajtanak végre, hogy nincs bírósági végzésük, állítja, mivel videofelvételeik vannak arról, hogy sokszor a végrehajtóval együtt érkezik a neppercsapat az árverésre, és a netes licit intézményét is könnyedén kijátsszák. Visszaélés miatt büntetőfeljelentést tettek több végrehajtó ellen a budapesti nyomozóügyészségen, és négy–öt ügy már bírósági szakba jutott közülük – állítja a jogvédő. A tüntetés szervezői szerették volna követeléseiket átadni a kamara vezetőinek, akik hajlandóak voltak fogadni őket, de a követeléseket nem vették át, csak felolvasni engedték őket.
„A végrehajtók emberséges rendezésre törekszenek”
A kamara elnökségi titkára, Schmidt Zoltán rögtönzött sajtótájékoztatóján közölte: a végrehajtói kamara „mindenben a magyar jogszabályok szerint jár el, a bírósági végrehajtásról szóló törvényt maradéktalanul betartja, amely arra kötelezi, hogy a bíróság jogerős ítéleteit végrehajtsa, s ezzel a jogbiztonság fenntartását segítse. Az önálló bírósági végrehajtók minden esetben törekednek az adósság békés, emberséges rendezésére, ezért az árverezés és kilakoltatás előtt a saját magán segíteni kívánó adósokat maximálisan támogatják és segítik annak érdekében, hogy a kilakoltatás elkerülhető legyen.”
Megkérdeztük a kamara illetékesét, tudnak-e olyan esetről, hogy a bírósági végrehajtó már a jogerős bírósági döntés előtt végrehajtja a kilakoltatást, amire azt a választ kaptuk, hogy „végrehajtást csak jogerős határozat alapján lehet elrendelni. Az elrendelt végrehajtást a végrehajtó nem bírálhatja felül, köteles foganatosítani.” Kérdésünkre, hogy tudnak-e olyan esetről, hogy a bírósági végrehajtó összejátszik az ingatlanmaffiával, az elnökségi titkár kijelentette: „nem volt ilyen eset. Sőt, a parlament kapcsolódó bizottsága többéves vizsgálat után sem talált olyan esetet, ahol bírósági végrehajtó érintett lett volna.”
Öt végrehajtó ellen folyik eljárás
Kérdésünkre, hogy tudnak-e olyan esetről, hogy egyes bírósági végrehajtók ellen törvénytelen eljárás miatt rendőrségi eljárás folyik, ennek ellenére tovább folytatja a tevékenységét, a következő válasz érkezett: „a Kamarának nincs joga kizárni végrehajtót tagjai sorából, kivéve ha a független fegyelmi bíróság állapítja meg a végrehajtó vétkességét és a legsúlyosabb szankcióként a végrehajtót hivatalvesztés fegyelmi büntetéssel sújtja. Jelenleg öt tag ellen folyik fegyelmi eljárás.”
A törvényességi felügyeletet a végrehajtók eljárása felett kizárólag a bíróság gyakorolja, kinevezésükről pedig az igazságügyért felelős miniszter dönt – tudtuk meg Schmidt Zoltán elnökségi titkár kérdéseinkre írt válaszleveléből.