A kapcsolatok építéséhez jelentősen hozzájárul az ösztöndíjprogram

Az 1946-ban alapított Fulbright oktatói, kutatói és diák-ösztöndíjprogramban a világ csaknem 150 országa vesz részt.

TK
2012. 05. 11. 9:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1946-ban alapított Fulbright oktatói, kutatói és diák ösztöndíjprogramban a világ csaknem 150 országa vesz részt, és az alapítás óta több mint 300 ezren utazhattak a segítségével az Egyesült Államokba, illetve onnan a partnerországokba.

A tárcavezető a Fulbright Bizottság és a Magyar Fulbright Alumni Egyesület alapításának 20. évfordulója alkalmából, a Külügyminisztériumban rendezett pénteki konferencián azt mondta, a programban résztvevők nemcsak „megfigyelők” abban az országban, ahová az ösztöndíjjal eljutnak, hanem a saját nemzetüket is képviselik. Ezért a program segíthet egymás jobb megismerésében, megértésében – mutatott rá.

Mint emlékeztetett, a Fulbright ösztöndíj annak idején azzal a szándékkal jött létre, hogy ha a résztvevők jobban megismerik egymás országát, az hozzájárulhat ahhoz, hogy az államok békében és barátságban éljenek egymás mellett.

Úgy fogalmazott, az oktatástól és a kultúrától kezdve az egészségügyön és a tudományon át a sportig és a szociális ügyekig több olyan terület tartozott a tárcájához, amelyen a Fulbright-ösztöndíjasok tevékenykednek. Hozzátette: remélhetőleg még sok éven keresztül segíti a magyar–amerikai kapcsolatokat ez az ösztöndíjprogram.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövet arról beszélt, hogy a magyar–amerikai kapcsolatok építéséhez jelentősen hozzájárul az ösztöndíjprogram. A program célja, hogy az ösztöndíjasok külföldi tanulmányaikkal bővítsék tapasztalataikat – mondta. Hangsúlyozta: ez növelheti az egymás iránti tiszteletet, és segíthet az országok közötti együttműködés kialakításában is.

A program résztvevői közül eddig 43-an kaptak Nobel-díjat és 81-en Pulitzer-díjat – mondta. Mint közölte, Magyarország 1978-ban, a koronázási ékszerek visszakerülésének évében csatlakozhatott a programhoz, a magyar Fulbright Bizottság pedig 1992 óta működik Budapesten. Kifejtette: a korábbi magyar ösztöndíjasok között politikusok, miniszterek, nagykövetek és egyetemi rektorok is vannak, többen pedig a Magyar Tudományos Akadémia tagjai.

Sztáray Péter, a Külügyminisztérium politikai igazgatója kiemelte, a Fulbright az egyik legmagasabb presztízsű ösztöndíjprogram a világon. A nemzetközi oktatási csereprogramok az egyik legfontosabb és leghasznosabb külpolitikai tevékenységnek számítanak, a változó világban a tudás jelentősége egyre nő – mondta. Véleménye szerint kis országként Magyarországnak fontos lehetőséget jelent a program, hogy ismertebbé váljon a világban.

A Fulbright ösztöndíjprogramban Magyarországról eddig csaknem ezren utazhattak az Egyesült Államokba, és körülbelül ugyanennyi amerikai ösztöndíjas tanulhatott és oktathatott Magyarországon.

A magyar Fulbright Bizottság alapításának 20. évfordulója alkalmából rendezett konferencián a résztvevők áttekintik az ösztöndíjprogram magyarországi történetét és eredményeit, elemzik és értékelik a program szerepét a kétoldalú kapcsolatok erősítésében. A konferencia előadói valamennyien volt Fulbright-ösztöndíjasok. Az eseményen előadást tart mások mellett Jeszenszky Géza oslói nagykövet, volt külügyminiszter, Magyarics Tamás dublini nagykövet és Rosivall László, a Semmelweis Egyetem korábbi rektora.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.