Június 13-án dobta be a hazai politika „tengerébe” az MSZP a kötelező szavazás ötletét. Molnár Zsolt országgyűlési képviselő kiemelte, hogy a kötelező választási részvétel előírása – amint nemzetközi példák bizonyítják – növeli a kormányok legitimációját, a demokratikus intézményrendszerbe vetett hitet és a választói tudatosságot. A választásoktól való távolmaradást nem sújtanák pénzbírsággal, ösztönzők bevezetését viszont elképzelhetőnek tartják – mondta, hozzáfűzve, hogy ezek körét is a társadalmi vitában határoznák meg. Lehetséges példaként a kismértékű adójóváírást, adókedvezményt említette.
Gulyás Gergely fideszes országgyűlési képviselő szerint a kötelező szavazás visszahozná a kommunizmus időszakát, mert akkor volt kötelező a voksolás. Egyébként ez súlyos érv a regisztráció mellett, mert azokban az országokban kell kötelezően szavazni, ahol előzőleg kötelezően regisztrálni kell – tette hozzá. Gulyás felteszi a kérdést, ha a szocialisták az eddigi gyakorlatot jónak tartották, akkor miért tesznek ezzel ellentétes javaslatot. „Nehezen tudom elképzelni, milyen pozitív ösztönzőket vezetnének be, nem tartom jól átgondolt javaslatnak ezt. Minél magasabb részvételt szeretnénk, de annak önkéntességen kell alapulnia” – zárta szavait a politikus.
Még velük is megtörténhet
Tíz éve a Fidesz még az MSZP-nél rosszabb mozgósítási potenciáljában találta meg választási vereségének fő okát, míg ma joggal gondolja úgy, hogy nála hatékonyabban senki nem képes az urnákhoz szólítani híveit – állapította meg a Political Capital. Pedig a szavazótábor elkötelezettségét tekintve a Jobbik ma is komoly versenytárs, és egy magára találó baloldal már középtávon újra felzárkózhat – tették hozzá. A kötelező szavazással pedig az MSZP nem véletlenül most áll csak elő.
2009-ben például aligha támogatták volna: az akkor már borítékolható választási vereségről csak az volt kérdéses, hogy kétharmados lesz-e vagy sem – szerepel az elemzésben. Ha kötelező lett volna a szavazás 2010-ben, a Fidesz minden bizonnyal még ennél is elsöprőbb győzelmet aratott volna. A mindenkori kormányok bizonyosan ellenezni fogják a kötelező szavazást, és bár az MSZP talán maga sem hiszi, még akár velük is megtörténhet, hogy újra ebben a pozícióban találják magukat – tették hozzá.
Magát hozta nehéz helyzetbe
A kötelező szavazás felvetése sokkal inkább az előzetes regisztrációval szemben felmutatott alternatíva kíván lenni, amelynek segítségével látványosabbá tehetők a Fidesz terveit ért bírálatok – vélekedik a PC. Az első reakciók alapján azonban inkább úgy tűnik, hogy az MSZP saját magát hozta nehéz helyzetbe, mivel valaminek a kötelezővé tétele eleve nem hat pozitív üzenetként, ráadásul a választók egy jelentős részéhez csak a „pénzbírság” szó fog eljutni abból a félmondatból, hogy „a választásoktól való távolmaradást nem sújtanák pénzbírsággal” – olvasható az elemzésben.
A PC szerint magyarázni kell továbbá, hogy ha nem lesznek szankciók, akkor hogyan érvényesíthető a kötelező részvétel. A láthatóan egyelőre nem kitalált „pozitív ösztönzők” (adókedvezmények, esetleg kedvezményes internet-hozzáférés, extra szabadnap) kapcsán pedig adódik a kérdés: ezek a jutalmak nem inkább az egy pár virslivel motivált választás intézményesítését, semmint az állampolgári tudatosságot vonnák maguk után? – teszi föl a kérdést az elemző intézet.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András