Nincs mese, péntek éjfélig a legkeményebb, harmadfokú hőségriasztást hirdette meg az országos tiszti főorvos. Ez azt jelenti, hogy szerdán, csütörtökön és pénteken is 27 fok fölött lesz a napi középhőmérséklet. Olyan helyek, mint a Bükk-fennsík ebben nincsenek benne; igaz, az országnak e pontján viszonylag keveseket érint, hogy kedd hajnalban 5 Celsius-fokot mutatott a hőmérő higanyszála. Egy biztos, megkeresésünkre az Országos Meteorológiai Szolgálatnál megerősítették gyanúnkat, hogy megdőlt a fővárosi melegrekord, Újpesten mértek árnyékban 34,5 fokot. Reisz András meteorológus szerint még sincs ok aggodalomra.
(Az MNO az utca emberétől azt tudakolta, hogyan bírja a kutya meleget!)
– Rendkívüli melegről azért mégsem beszélnék, ráadásul péntektől folyamatosan hűl majd a levegő, vasárnapra már elérjük az ilyenkor szokásos, 25 és 30 fok közötti csúcshőmérsékletet.
Csütörtök lesz a csúcs
Reisz nyugalmát – hőségérzetünkkel ellentétben – enyhítik azok a számok, amiket az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal küldött szerkesztőségünknek: szerdán 22-ről 36-ra, csütörtökön 22-ről 37-re, pénteken pedig 23-ról 34 fokig emelkedik a hőmérő higanyszála. Az adatsor után azonnal odaillesztenek egy vastaggal szedett mondatot, miszerint annyi folyadékot igyunk, amennyit csak tudunk, ugyanis a napi szokásos két és fél liter nem lesz elegendő. A kötelező gyakorlatok között említik még a naptilalmat 11 és 15 óra közt, a lenge, de napvédő öltözetet és a különféle kenceficéket is. De meddig tart ez még?
– Pénteken már az ország kétharmad részét eléri egy hűvösebb léghullám északnyugat felől, délkeleten csak a hétvégén enyhül a kánikula – igazít útba Reisz András, aki egyelőre még csak a budapesti melegrekord megdőltéről tudott beszámolni, az országos adatok elemzéséhez türelmet kért még.
Túl sok mindent nem tehetünk, tűrnünk kell, de van néhány praktika, amivel elviselhetővé válnak a napon 40 fok fölötti értékek. Ezek közül a hasznosabbakra Páldy Anna, az Országos Közegészségügyi Intézet főigazgató-helyettese tájékoztat.
Tegyünk így
– A lakást, a szobát, a tartózkodási helyet hűteni kell; éjjel szellőztetni, nappal sötétíteni. Bekapcsolhatunk légkondicionálót is, de vigyázzunk, hogy az eszköz legyen kitakarítva, karbantartva, nehogy a vízből baktériumok kerüljenek a levegőbe. A hőfok beállításánál is van egy dolog, amit meg kell fontolni, az az ideális, ha a külső és a belső hőmérséklet között 5-6 fok a differencia.
A túlzott intenzitású szellőztetéstől Páldy doktornő szintén óva int, ez ugyanis rossz hatással lehet a nyakra és az ízületekre, hosszú távon sok kellemetlenségünk származhat belőle, de akár azonnal be is náthásodhatunk. Lehet azonban ventilátort is használni, amennyiben 35 foknál alacsonyabb a hőmérséklet. Minél melegebb azonban a levegő, a keringetett közeg annál több energiát von el a szervezetünktől, ezáltal pedig úgy száradunk ki, hogy észre sem vesszük – ez ellen is csak a „mértéktelen” ivással védekezhetünk.
– Kezdődik a kerékpártúrák időszaka, azt javaslom, hogy minden kútnál álljanak meg, sőt ne tekerjenek félmeztelenül, mert az is veszélyes – húzza alá Páldy Anna. Azon szülők, akik csemetéiket a D-vitaminhoz jutás érdekében napoztatnák, szintén legyenek óvatosak, a szakember mindenkit megnyugtat, félárnyékban és árnyékban is jut mindenkinek elegendő D-vitamin.
A legveszélyeztetettebbek
A legveszélyeztetettebbek a pici gyerekeken kívül az idősek, akiket leginkább a magukra hagyottság veszélyeztet, nem szabad, hogy olyan helyen maradjanak bezárva, ahol a levegő gyorsan felmelegszik – autóban gyorsan felszökik a hőmérséklet akár 80 fokig is, az ilyenkor előálló hőguta pedig súlyos következményeket von maga után.