Éves közmeghallgatást tartott a Budavári Önkormányzat vezetése, ami ezúttal sokkal többnek ígérkezett, mint a szokásos „király–paraszt találkozók”, hiszen a Várkert bazárt, a hozzá (is) kapcsolódó közlekedés-fejlesztési terveket, illetve a most készülő 25 éves vári fejlesztési koncepciót tették asztalra.
Röviden a legközvetlenebb előzményekről: a 2011-es év elején meghirdetett Új Széchenyi-terv fókuszában hirdette meg a második Orbán-kormány, hogy szívügyének tekinti a Várkert bazár és a Várnegyed sorsának rendezését. Az előírások szerint ki is írták a szükséges közbeszerzéseket, amelyek végén, idén márciusban a Sándor-palota ezredfordulós felújításánál már bizonyított Potzner Ferenc-féle Közti-csapatot hirdették ki győztesnek mind a Várkert bazár – a közösségi közlekedési fejlesztéssel –, mind a „25 éves terv” tárgyában.
Nem szólhat bele a pénz
– A feladatok koordinálását kormánybiztosként vette át Zumbok Ferenc a tavalyi év derekán, november 8-án pedig kormányhatározat hirdette ki a határidőket az egyes folyamatokhoz – idézte a történéseket a csütörtök esti tájékoztatón Nagy Gábor Tamás várkerületi polgármester, kiemelve hogy az önkormányzat 1996 óta következetesen foglal állást a fejlesztéssel kapcsolatban. – Akkor kezdeményeztük, hogy vegyék fel a világ 100 legveszélyeztetettebb műemléke közé a bazárt. Novemberben a kormány döntésével foglalt állást amellett, hogy a Duna menti épületegyüttesnek 2014. március 30-áig meg kell újulnia. Az önkormányzat javasolta, hogy ez állami irányítással történjen, ne vállalkozói tőke határozza meg, hogy mi épüljön itt, és a határozatból kiolvasható, hogy a fejlesztési miniszter feladata, hogy a felújítási forrásokat állami, illetve EU-s pénzekből megteremtse – szögezte le a városrész vezetője.
Idézett Zumbok Ferenc is eljött a krisztinavárosi eseményre, hogy részletezze, a kormányzat a szakma jelentős részével egyetértésben miként képzeli el a bazár leendő szerkezetét.
– Az elmúlt húsz évben gyakorlatilag annyi történt a bazárral, hogy egy alkalommal Demszky Gábor kiállt, és lefényképeztette magát a tetőn, hogy márpedig ők hamarosan intézkedni fognak. Az Új Széchenyi-tervig kellett váni, illetve a huszonnegyedik óra után született kormányhatározatig.
Értékek kapuja, kreativitás háza
Bemelegítésképp történelmileg hűséges rekonstrukcióról, több száz férőhelyes, háromszintes mélygarázsról beszélt, illetve egy körülbelül 1600 négyzetméter körüli rendezvénytérről és az egész akadálymentes összekötéséről a Duna partjával. – Az ötvenes években, amikor arról volt szó, hogy Rákosiék feljönnek a palotába, akkor hermetikusan elzárták az egész palotanegyedet, gyakorlatilag egy zárvány alakult ki, amit most fel fogunk oldani. Eddig a turisták háromnegyed–két órát töltöttek a Várban és csak átszaladtak rajta, de ezzel az építészeti megoldással körüljárható lesz az egész negyed.