Az államtitkár szerdán az MTI-nek megerősítette: a 62 évesnél idősebb közszolgák kötelező nyugdíjba vonulásának ügyében folytatott tárgyalásokon azt az álláspontot képviseli, hogy az egészségügyben dolgozók kapjanak mentességet a nyugdíjazás alól.
Szócska Miklós hozzátette: a kérdéssel kapcsolatban a kormányzaton belül jelenleg egyeztetések, modellezések folynak. További tárgyalások során fog tehát eldőlni, hogy a közszféra mely szegmenseire és milyen módon lesz érvényes a 62 éves nyugdíjkorhatár feletti munkavállalás lehetőségének megszüntetése. Az egészségügyi ágazatban lévő humánerőforrás-krízishelyzetre való tekintettel ez az intézkedés nem megvalósítható – szögezte le Szócska Miklós.
Gondot okozhat az elképzelés
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint okozhat gondokat a közoktatás hatékonyságában a kormány közszférát érintő elképzelése, amely szerint 62 éves korban kötelező nyugdíjba vonulást rendelnének el. Mendrey László, a PDSZ elnöke szerdán az MTI-nek azt mondta: előzetes egyeztetés az elképzelésről nem volt, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter bejelentését hallották. Tájékoztatása szerint a Központi Statisztikai Hivataltól kapott adatok alapján nyolcezer olyan pedagógus van, aki 60-64 év közötti, ebből hatezer lehet, akit érinthet a lépés. Utalva a szaktárca korábbi, életpályamodell bevezetésével összefüggő érvelésére, miszerint a nyugdíjba vonulók helyét nem töltik majd be, kiemelte: ennyi pedagógus hiányozni fog a rendszerből, hiszen ez azt is jelenti, hogy ezekre a helyekre pályakezdők sem léphetnek be. Mendrey László úgy látja, ha valóban megvalósul ez az elképzelés, akkor az okozhat gondokat a közoktatás hatékonyságában.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerint a hatékony betegellátáshoz nélkülözhetetlen innovatív készítmények után fizetendő extra adó további, 50 százalékos emelkedését jelenti a parlament által hétfőn elfogadott úgynevezett spanyol modell. Bővebben>>>
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter múlt csütörtökön, a 2013-as költségvetésről tartott sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy az önkormányzati, oktatási és egészségügyi reform nyomán jövőre 250 ezer közalkalmazott tér vissza a központi állami körbe, s a 62 év felettiekre a kormány elrendeli a kötelező nyugdíjba vonulást, így 10-11 ezer fővel csökken a közszféra állománya, amiből mintegy 20 milliárd forintos megtakarítás származik.
Az MNO beszámolt róla, hogy Giró-Szász András kormányszóvivő azt mondta: további tárgyalásokon dől el, hogy a közszféra mely szegmenseire és milyen módon lesz érvényes a 62 éves nyugdíjkorhatár feletti munkavállalás lehetőségének megszüntetése. Bővebben>>>