A gyászmegemlékezésen Hende Csaba honvédelmi miniszter, a térség országgyűlési képviselője beszédében úgy fogalmazott: a holokauszt megmaradásunk és összetartozásunk évezredes történetének tragikus katasztrófája, torokszorító pillanata. Ha emberségesen akarjuk élni a jelent, és ha meg akarjuk nyerni a jövőt, akkor emlékeznünk kell, és mindent el kell követnünk azért, hogy többé hasonló soha sehol a világon ne fordulhasson elő – hangsúlyozta továbbá a honvédelmi miniszter.
Csak az érzi át, aki maga is átélte
Felidézte, hogy Szombathelyről 1944 júliusában néhány nap leforgása alatt egy városrésznyi ember tűnt el. Elhurcolásuk és meggyilkolásuk olyan abszurd, hogy azt csak az tudja átérezni igazán, aki maga is átélte a XX. század borzalmait. Hozzátette: nem felejtjük a magyar állam felelősségét, hogy nem tudta megvédeni állampolgárait a jogfosztástól, a fizikai pusztulástól. Ha a magyar állam képviselői nem teljesítettek volna embertelen parancsokat, nélkülük nem lehetett volna végrehajtani azokat – mondta.
Mindent meg kell tenni
A gyászmegemlékezésen beszédet mondott Hagai Mei-Zahav, Izrael magyarországi nagykövet-helyettese is, aki szerint a „zsidó” szó elhangzására Magyarországon még ma is kigyulladnak a vészlámpák. Ez szavai szerint azért van, mert Magyarországon még napjainkban is antiszemita megjegyzések, antiszemita nyilatkozatok látnak napvilágot a médiában, az utcán, és ami a legsúlyosabb: a magyar politika színterén is. Mindent el kell követni annak érdekében, hogy a közbeszéd, a közgondolkodás és végül mindennapjaink is mentesek legyenek a zsidóellenességtől – szólított fel Hagai Mei-Zahava.
A gyászmegemlékezésen köszöntőt mondott a város polgármestere, Puskás Tivadar (Fidesz–KDNP), és részt vett Veres András szombathelyi katolikus megyéspüspök, valamint Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének igazgatója, Ipkovich György és Nemény András szocialista országgyűlési képviselő, valamint Harangozó Bertalan, Vas megye kormánymegbízottja is.
Július elején kétnapos látogatást tett Budapesten, és ennek során Magyarországot méltatta Jan Deboutte, a Nemzetközi Együttműködés a Holokausztoktatásért – Emlékezés és Kutatás Munkacsoport (ITF) elnöke. Deboutte elismerését fejezte ki Magyarország aktív részvételéért az ITF munkájában. Németh Zsolt, a Külügyminisztérium államtitkára kiemelte a kormány elkötelezettségét az antiszemitizmus elleni fellépésben, és hangsúlyozta, Magyarország érdeke a minél szélesebb körű együttműködés és párbeszéd a témában.
Rétvári Bence korábban az Emberségből példát… című, a holokauszt idején az üldözötteket mentő emberekről szóló kiállítás megnyitóján úgy fogalmazott: nemcsak a politikusoknak, hanem a társadalom minden tagjának felelőssége, hogy milyen eszmék terjednek el a közbeszédben.