A nyári pihenőn is vezet a Fidesz

Az Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatása szerint továbbra is a legnagyobb kormánypárt áll az első helyen.

NT
2012. 08. 23. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézet MTI-hez csütörtökön eljuttatott összegzése szerint a Fidesznek 1 százalékponttal emelkedett a támogatottsága, így jelenleg a választókorú népesség 17 százaléka – nagyjából 1,4 millió ember – áll a kormánypárt mögött.

Stagnálnak a szocialisták

Az MSZP maradt azon a szinten, ahol egy hónapja is elhelyezkedett: 14 százaléknyian, körülbelül 1,1 millióan sorakoznak fel mögéjük. A Jobbik 2 százalékpontos veszteséget szenvedett el, jelenleg 8 százalékos, bő hatszázezres a tábora.

Az LMP támogatottságának nyár közepén tapasztalt 2 százalékpontos csökkenéséhez újabb 1 százalékpont társult, az ökopártot ezúttal a választásra jogosultak 3 százaléka preferálja, így bő negyedmillió híve van. A DK-t ezúttal is a szokásos arányban, 2 százaléknyian, nagyjából 150 ezren támogatják.

A nyári hónapokban folyamatosan nőtt a pártoktól távolságot tartók aránya: a júniusi 49 százalékról előbb 51 százalékra, majd most 53 százalékra – állapította meg az Ipsos, jelezve: ez azt is jelenti, hogy ma Magyarországon 4,2 millió választópolgárnak annyira nem fontos a politika, hogy valamely párt támogatójává váljon. Ezzel szoros összefüggésben a részvételüket biztosra ígérő és pártot is választók aránya 30 százalék, tehát továbbra is kifejezetten alacsony. Ezért az Ipsos arra hívja fel a figyelmet, hogy a korábbi és mostani adatokból csak mértéktartó következtetéseket lehet levonni.

Ideiglenes folyamatok

A nyár elején a választókorú népesség enyhe aktivizálódását, a pártok iránti érdeklődés növekedését tapasztalta az Ipsos, de – tették hozzá – ezek csak ideiglenes folyamatoknak bizonyultak. A politikai szervezetekhez nem kapcsolódó csoport három részből áll: a lakosság egynegyedét kitevő tényleges bizonytalanokból, akik nem tudnak dönteni a pártok között; a népesség 22 százalékára jellemző passzívakból, akik mereven elzárkóznak attól, hogy elmenjenek szavazni; a 6 százaléknyi rejtőzködőből, akik nagy valószínűséggel voksolnának, de kedvenc pártjukat titkolják.

A bizonytalanság, illetve a passzivitás lényegében ugyanazokban a társadalmi rétegekben – az alacsony iskolázottságúak, a szakképesítés nélkül dolgozók, a munkanélküliek valamint a kis lélekszámú településeken élők körében – domináns választói magatartás. A pártszimpátia eltitkolása a diplomások, a szellemi munkát végzők között elterjedtebb jelenség, mint más rétegekben – áll a cég elemzésében.

„A választókorú népesség néhány csoportjáról kijelenthetjük, hogy a tartós politikai érdektelenség állapotába dermedt, abból kitörni már több mint egy éve nem tud, nem akar” – állapítja meg az Ipsos, kitérve arra, hogy a munkanélküliek háromnegyede, a szakképzetlenek héttizede, az alapfokú végzettségűek, a 2000 főnél kisebb lakosságszámmal rendelkező falvak lakóinak kétharmada, az észak-alföldi régió lakóinak hattizede nagyon messze került a pártoktól és a politikusoktól. Nincsen kedvelt pártjuk, nem mutatnak aktivitást, nem figyelik a közéleti híreket, elégedetlenek kormánnyal és ellenzékkel, rossz irányúnak látják az országban zajló folyamatokat – tapasztalta az Ipsos.

Biztosak a Fidesz-győzelemben

Az intézet legfrissebb közlésében jelzi, hogy a választások óta a Fidesz vezeti a pártok támogatottsági rangsorát, bár előnye sokkal kisebb lett. Az olló záródása azonban nem tette kishitűvé a kormánypárt híveit: kilenctizedük biztos abban, hogy egy mostani választást is megnyernének – mutat rá az Ipsos.

Szerintük azzal, hogy a szocialisták támogatottsága közelebb került a Fideszéhez, híveik egy részének nagyobb lett az önbizalma. Az MSZP-sek háromtizede tartja esélyesnek pártját egy mostani választás megnyerésére, a Fideszt 35 százalékuk tekinti potenciális nyertesnek, míg a többiek nem tudtak prognózist állítani. A szocialista párt hívei közül leginkább az 50 év felettiek prognosztizálják azt, hogy egy aktuális választás nyertesei lehetnének – négytizedük él ezzel a feltételezéssel.

Az LMP nagyon visszaesett

Az LMP a nyár elején csúcsra ért, a választások óta legmagasabb támogatottsággal, 6 százalékkal rendelkezett. Ezt a kedvező pozíciót nem tudta stabilizálni a párt, visszaesett: tábora jelenleg 3 százalékos – olvasható az Ipsos tájékoztatásában, amely szerint a legnagyobb veszteségeket a szavazói derékhadat jelentő fővárosiak, valamint a közép- és felsőfokú végzettségűek körében szenvedték el. Ezekben a csoportokban 10 százalék feletti támogatói aránnyal a harmadik legerősebb pártnak számított, most viszont 5 százalék körüli arányokkal visszacsúszott a negyedik helyre, a Jobbik egy kicsivel megelőzi őket ezekben a rétegekben is.

Semmi jel nem utal arra, hogy a távozó LMP-sek feltűntek volna valamely más pártnál. Ugyanaz a sorsuk, mint más elpártolóknak: a politikától távolabb keresnek ideiglenes vagy tartós menedéket – zárul az összegzés.

A 2012. augusztus 12–19-ei adatfelvétel során 1500 főt kérdeztek meg, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. A közvélemény-kutatás során kapott adatok ennél a mintánál legfeljebb plusz-mínusz 2,5 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptak volna, ha minden választókorú személyt megkérdeztek volna az országban – közölte az Ipsos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.