A bizottsági meghívó szerint az ülésre a Belügyminisztérium (BM) képviselőit hívták meg. Az MSZP augusztus 10-én jelezte, a nemzetbiztonsági, valamint a honvédelmi és rendészeti bizottság összehívását kezdeményezi annak érdekében, hogy a parlamenti képviselők tájékoztatást kaphassanak a rendőrséget érintő átalakítások indokairól.
Harangozó Tamás szocialista képviselő akkor emlékeztetett arra, hogy a rendőrség átszervezésével jogutód nélkül megszüntetik a BRFK szervezett bűnözés elleni osztályát, a Nemzeti Nyomozó Irodát (NNI) beolvasztják a Készenléti Rendőrségbe, gazdaságvédelmi főosztályát pedig ugyancsak megszüntetik. Ennek kapcsán indokoltnak nevezte Pintér Sándor belügyminiszter, Hatala József rendőrfőkapitány és Papp Károly miniszteri biztos meghallgatását.
Mindennél fontosabb a biztonságérzet
Orbán Viktor kormányfő a Vas Népének adott interjúban arról is beszélt: az emberek biztonságérzete mindennél fontosabb, ezért a kormány gátat szabott a rezsiköltségek emelésének, gondoskodott a nyugdíjak reálértékének megőrzéséről, a közrend és közbiztonság területén pedig már eltűnt az az érzés, hogy a kormány és a rendőrség nem ura a helyzetnek. Az utóbbi években több ezer rendőrt sikerült felvenni, megkezdték a korrupció kiszorítását a rendőrségből, és kizárják a lehetőségét a bűnözőkkel való összefonódásnak.
Augusztus közepén csaknem 420 embert érintő átszervezést jelentettek be a rendőri szerveknél, több osztály jogutód nélkül szűnik meg. Másnap a Belügyminisztérium azt közölte, Hatala József országos rendőrfőkapitány és Papp Károly, a rendőrség átszervezéséért felelős miniszteri biztos a tárca vezetői értekezletén arról számolt be, hogy a rendőrség átszervezése, az NNI Készenléti Rendőrségbe történő integrációja az ütemtervnek megfelelően halad.
Pintér Sándor belügyminiszter a Népszabadság július 7-i számában beszélt arról, hogy lesznek személyi és szervezeti változások a rendőrségnél, de ezek nem feltétlenül állnak majd ok-okozati kapcsolatban a közelmúltban kirobbant korrupciós üggyel. A miniszter akkor jelezte, nem maradhat meg a jelenlegi keretek között az NNI sem, amely megalakítása óta létszámát, feladatait és jogosítványait tekintve is jelentősen bővült, „de ez nem párosult a hatékonyság javulásával”.
Pintér Sándor július közepén nevezte ki a rendőrség átszervezéséért felelős miniszteri biztossá Papp Károly vezérőrnagyot. A rendőrség átszervezésének meghatározó célja az ORFK stratégiai és operatív tevékenységének szétválasztása – közölte korábban a BM.
Szintén július közepén bocsátották közigazgatási egyeztetésre azt a javaslatot, amelynek értelmében a BM összevonná az NNI-t és a Készenléti Rendőrséget. A BM akkori közleményében azt írta: az NNI továbbra is a nemzetközi és az országos jelentőségű, illetve a több megyére kiterjedő bűncselekmények nyomozását fogja végezni a Készenléti Rendőrségen belül, részben megváltozott feladatkörrel, áttekinthetőbb szervezetben.
Megtisztuláson esik át a rendőrség, hogy ősztől morálisan megerősödve végezhesse hivatását – mondta korábban az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs igazgatója a fegyveres testületet érintő szervezeti és személyi változásokról, a rendőri korrupciós ügyekről, az eddig megoldatlan merényletekről és a szélsőséges felvonulásokról is szólva.
Bérlés helyett vásárolnának
Az idén és jövőre lejáró lízingszerződéssel használt rendőrségi járművek helyett vásárolna új gépkocsikat a rendőrség, mert ha újból a bérletet választanák, az 80 százalékkal növelné jelenlegi kiadásukat – közölte az ORFK annak kapcsán, hogy pénteken gyorsított tárgyalásos közbeszerzést írt ki 1250 járőr- és 500 bűnügyi ügyintézői gépkocsira.
A rendőrség honlapján olvasható közlemény szerint a Belügyminisztérium szakmai, valamint gazdaságossági és költségtakarékossági szempontok figyelembe vételével egy öt évre vonatkozó fejlesztési koncepciót fogadott el, és ezek alapján a gépjárművásárlás a korábbi bérléssel ellentétben mintegy ötmilliárd forinttal kerülne kevesebbe.
Az ORFK a törvény biztosította lehetősséggel élve a gyorsított eljárást választotta a sikertelen korábbi beszerzést követően annak érdekében, hogy a 2012-ben és 2013-ban leadásra kerülő bérelt gépjárművek helyébe megfelelő időben kerülhessenek megbízható és gazdaságosan üzemeltethető gépkocsik – olvasható a rendőrségi közleményben.
Ajánlatot az a cég tehet a járőrkocsikra, amelynek az elmúlt három évben gépkocsi-értékesítésből legalább 3 milliárd forint árbevétele volt. A bűnügyi ügyintézői kocsikra tett ajánlatnál 1,1 milliárd forint a bevételi követelmény. Aki mindkét kategóriára tesz ajánlatot, annak elég 3 milliárd forint forgalmat igazolnia. A nyertesnek a szállítást október 1-jén kell megkezdenie, a befejezési határidő pedig jövő év március vége.