Egyes rendőrök „megsemmisülnek a tisztítótűzben”

Megtisztuláson esik át a rendőrség, hogy ősztől morálisan megerősödve végezhesse hivatását – fogalmazott MTI-nek adott interjújában Garamvölgyi László.

TK
2012. 08. 23. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Garamvölgyi László azzal kapcsolatban, hogy az utóbbi időben számos kritika érte a rendőrséget a különféle rendezvények biztosítása miatt, elmondta: elismerik, sőt sokszor ők tárják a nyilvánosság elé, ha hibáznak. Ezek az ügyek sosem maradnak következmények nélkül, de vannak olyan esetek, amikor a rendőrségnek nincs jogalapja fellépni, mert nem valósul meg bűncselekmény vagy szabálysértés. Ide sorolta az Izrael elleni futballmérkőzésén történteket is, álláspontja szerint ez erkölcsi, és nem jogi kategória. Megemlítette, hogy az Ozora fesztiválként ismert rendezvénnyel kapcsolatban már elkészült egy főkapitányi vizsgálat, amely több szakmai hiányosságot is megállapított, míg a ceglédi romaellenes felvonulással kapcsolatban most készül a jelentés.

„Igen érdekes”

Az MTI kérésére, hogy a rendőrség hogyan készül fel az egyre szaporodó helyi konfliktusok kezelésére vagy a közeljövőben tartandó, a rendőrség tiltó határozata ellenére a bíróság által engedélyezett gárdaavatásra, szembeötlőnek nevezte, hogy éveken, évtizedeken keresztül egymással békében élő közösségek egyszer csak egymásnak esnek, majd ezek a „helyi ügyek” menetrendszerűen országos médiavisszhangot kapnak. Azt is „igen érdekesnek” nevezte, hogy ekkor rendszerint mindig megjelennek a helyszínen politikusok, akik aztán kritizálják a rendőrséget. Ha intézkedett, azért, ha nem meg nem, akkor azért.

Hozzáfűzte, a gárdaavatást is az elmúlt évekhez hasonlóan fogják biztosítani. Megjegyezte, az elmúlt húsz évben alig változott a jogi szabályozás, pedig már a hungarista Szabó Alberték idejében felmerült, hogy a gyülekezési törvény, illetve az önkényuralmi jelképek precíz jogi szabályozása elodázhatatlan, de hangsúlyozta, hogy a rendőrség alkalmazza, nem pedig alkotja a jogot.

Az emberek érthető módon megdöbbentek

„Veszélyes dolog a rendőrséget elbizonytalanítani, bár nem könnyű” – fogalmazott a dandártábornok, azt hangsúlyozva, hogy a jövőben is konzekvensen a törvények szerint járnak el, és a rendőrség higgadtságán, józanságán és szakszerűségén múlt, hogy eddig összecsapások nem voltak. Arra a felvetésre, hogy egyre nagyobb társadalmi nyomás nehezedik a rendőrségre, miközben az állampolgárok testület iránti bizalma a korrupciós botrány miatt erősen megingott, és az ügy a szervezet tekintélyét is megtépázta, úgy válaszolt: a fokozott állampolgári elvárást érzik, de mint fogalmazott, a rendőrség nem arra van kalibrálva, hogy mély társadalmi problémákat megoldjon.

„Vitathatatlan, hogy amikor a korrupciós botrány kirobbant, az emberek érthető módon megdöbbentek, de ma más a helyzet” – mondta Garamvölgyi László. Úgy látja, az emberek szurkolnak nekik, örülnek, hogy végre elindult egy megtisztulási folyamat, és nagyon reméli, hogy már az őszre helyreáll a bizalom. Álláspontja szerint rendkívüli bátorság kellett ahhoz a jelenlegi rendőri vezetésnek, hogy nekilásson a korrupció gyökeres kiirtásának, és mint mondta, bármennyire fájdalmas is, végre kell hajtani. Ezt a folyamatot a dandártábornok a tisztítótűzhöz hasonlította: a nem az állományba valók „megsemmisülnek”, míg a becsületes döntő többség morálisan megerősödve fogja végezni embert próbáló hivatását.

Cáfolja a sajtóhíreket

A kommunikációs igazgató elmondta: a rendőrséget érintő felmentések és kinevezések nem az ORFK vezetőjének a hatáskörébe tartoznak, és egyben cáfolta azokat a sajtóhíreket, hogy leváltanák a budapesti és az országos rendőrfőkapitányt. Hozzátette, mindössze annyi személyi változás történik az ORFK élén, hogy Papp Károly miniszteri biztos lesz az ORFK vezetőjének általános helyettese. Szavai szerint szeptember 1-jével új, remélhetőleg korszerűbb és hatékonyabb szervezet jön létre, és az átalakulás érinteni fogja a rendőrség kommunikációját is.

Túloztak a híradások

Garamvölgyi László az MTI-nek azt mondta: az évekkel, évtizedekkel ezelőtt elkövetett robbantások, gyilkosságok ügyeit fel fogják deríteni, és ennek bizonyítására nemcsak személyi, hanem tárgyi eszközök is rendelkezésre állnak, így fény derülhet az Aranykéz utcai merényletre vagy a Fenyő-gyilkoságra is. A magas beosztású rendőröket is érintő korrupciós ügyről szólva túlzónak nevezte azokat a híradásokat, hogy még több tucat rendőr keveredhet gyanúba, de megjegyezte, ebben az ügyben az ügyészség nyomoz, a rendőrség pedig együttműködik a felderítésben.

Az ORFK kommunikációs igazgatója szerint a rendőrségnek nem a korrupciós üggyel kell foglalkoznia, hanem mindent el kell követnie annak érdekében, hogy visszaszerezze az emberek bizalmát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.