Elképesztő rekord, az ellenzék így simán kikapna

Immár 2006 májusa óta a jelenlegi kormánypártok a legnépszerűbbek, az ellenzék megosztott és jelentős erősödést sem könyvelhet el.

Kovács András
2012. 08. 05. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Századvég szerint a biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz jelenleg 41 százalékon, a szocialisták pedig 24 százalékon állnak. A választásukban biztos szavazók 21 százaléka adná voksát a Jobbikra, 8 százalékuk pedig az LMP-t juttatná a parlamentbe. A Gyurcsány-párt ebben a dimenzióban 3 százalékon áll, azaz egy most vasárnap tartandó választáson nem érné el a parlamentbe jutási küszöböt.

Tovább nőtt a Fidesz–KDNP előnye júliusban az MSZP-vel szemben – derült ki a Tárki júliusban készített felméréséből. A kutatás szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a kormánypártok 41, míg a szocialisták 25 százalékon állnak. A Demokratikus Koalíció két százalékon áll, míg a Jólét és Szabadság, az MDF utódpártja egy százalékot tudhat maga mögött. A Medián szerint a választani tudó biztos szavazók körében a Fidesz-KDNP 38, az MSZP 27, a Jobbik 23, az LMP 8, a DK 3 százalékon állt júliusban.

Az Ipsos legfrissebb, júliusi közvélemény-kutatása
szerint a biztos szavazók körében a Fidesz 33 százalékos, az MSZP 30 százalékos támogatást élvez, míg a Jobbik a szavazatok 22 százalékát, az LMP pedig 8 százalékát kapná, a Gyurcsány-párt pedig egy százalékkal maradna el a parlamentbe kerüléstől. Fontos megemlíteni, hogy a Szonda-Ipsos adatai szerint legutóbb 2006 májusában vezetett az MSZP a Fidesszel szemben, így a mostani kormánypárt elmondhatja, hogy 61 hónapja „veretlen”.

Kétharmadon a Fidesz


1992 júliusában a Szonda-Ipsos biztos szavazók körében mért adatai szerint a Fidesz 44,3, az MDF 11,9, az MSZP 11,1, az SZDSZ 10,8, az FKGP 6,7, míg a KDNP 5,4 százalékon állt. Ha akkor tartottak volna választást a Fidesz vélhetően a kétharmados többséget is megszerezte volna, míg a többi párt, köztük a kormányzók is csupán marginális szereplők lettek volna az új parlamentben.

Tizenhat évvel ezelőtt a teljes népesség körében az MSZP 19, az FKGP 12, a Fidesz 10, az SZDSZ 9, a KDNP 4, az MDF pedig 3 százalékon állt. Bár az akkori kormánykoalíció pártjai viszonylag jól álltak, de egy ellenzéki összefogás esetében már nem sok esélyük lett volna a választási győzelemre. 1998-ban meg is valósult az összefogás és a szocialisták bár az első helyen álltak, mégsem tudtak később kormányt alakítani.

Ellenzéki fölények

2000 júliusában a biztos szavazók körében az MSZP 48, a Fidesz 30, az SZDSZ 6., az FKGP 5 százalékon állt a Szonda-Ipsos adatai szerint. Az első Orbán-kormány ebben az időszakban messze le volt maradva legnagyobb riválisától, és ha ekkor választást tartottak volna semmi nem veszélyeztette volna a balliberális erők győzelmét.

Nyolc évvel ezelőtt júliusban éppen túl volt az ország az első Európai Parlamenti választáson, amely a Fidesz fölényes győzelmével zárult. A Szonda-Ipsos adatai szerint a biztos szavazók körében a Fidesz 50, az MSZP 37, az SZDSZ pedig 6 százalékon állt. Egy előre hozott választás mindenképpen a jobbközép ellenzék sikerével zárult volna, de kétharmados többséget nem tudtak volna szerezni.

A Jobbik a kulcs?

2008. júliusában a biztos szavazók körében a Fidesz 60, az MSZP 28 százalékon állt, míg rajtuk kívül egyetlen párt sem jutott volna be a parlamentbe. Ha ekkor választások lettek volna az ellenzék simán kétharmadot szerzett volna, míg az MSZP számára az is óriási siker lett volna, ha ezt meg tudták volna akadályozni.

A rendszerváltás óta jól látszik, hogy a mostani kormány a korábbiakkal szemben lényegesen jobb pozícióban van. Egyrészt a Fidesz továbbra is őrzi az első helyét a népszerűségi versenyben, másrészt az ellenzék nem képes egy centrumban összegyűjteni az elégedetleneket. Bár 1996-ban a Horn-kormány sem állt rosszul, de akkor az ellenzék pártjai között lényegesen kisebb volt a távolság, így az összefogás egyszerűbb volt. Ha most nézzük, akkor az ellenzéki pártok együttes támogatottsága bőven 50 százalék fölött van, de nem valószínű, hogy a balközép erők a Jobbikkal kötnének választási szövetséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.