Még Hornék sem tudták bevenni a várost

Az országos trendekkel szemben az 1990-es években a jobbközép pártok mindegyik választáson diadalmaskodtak Hódmezővásárhelyen.

Kovács András
2012. 08. 29. 3:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Időközi polgármester-választást tartanak vasárnap Hódmezővásárhelyen, amely az őszi politikai szezonnak adja meg az alaphangját. A csongrádi megyei jogú város 1990 óta a jobbközép erők fellegvárának számít, de mindenképpen érdemes részletesen is áttekinteni a született eredményeket, hogy minél átfogóbb képünk legyen a szeptember 2-i választás esélyeiről.

Az 1990-es országgyűlési választás rögtön meglepetéssel szolgált az alföldi városban. A listás voksolást az MDF nyerte a szavazatok 27,93 százalékával, míg az FKgP 25,29 százalékos eredménnyel a második helyen végzett, amely az országos eredményéhez képest lényegesen jobb szereplés volt. Harmadik helyen végzett az SZDSZ, kevesebb mint 15 százalékos eredménnyel, ami messze elmaradt az országos átlagától.


Rapcsákot választották

A jelöltek versenyét az első körben a listás voksolással szemben a kisgazdák nyerték, az MDF aspiránsa három százalékkal volt lemaradva az első helytől, míg az SZDSZ jelöltje 17 százalékos eredménnyel mindenképpen lemondhatott a győzelemről.


Az országos fordulattal szemben, miszerint az MDF a második fordulóra jelentősen növelte előnyét a szabad demokratákkal szemben, Hódmezővásárhelyen a kisgazdák futottak be elsőnek. Szabó Lajos, az FKgP politikusa a voksok 61,47 százalékával diadalmaskodott, míg az MDF-es Grezsa Ferenc csak 38,53 százalékot kapott.


Az őszi önkormányzati választáson jelentős politikai fordulat nem történt a városban, szemben az országos tendenciákkal. A legerősebb párt az FKgP maradt, és az MDF és a KDNP képviselőivel együtt többségük lett a városi közgyűlésben. A Fidesz és az SZDSZ összefogása sem volt elég ahhoz, hogy a megyei jogú városban politikai fordulatot csikarjanak ki. Mivel a polgármestert 1990-ben még nem közvetlenül választották, ezért a képviselőknek kellett dönteniük róla, akik Rapcsák Andrást választották Hódmezővásárhely élére.

Szembementek

Az 1994-es országgyűlési választáson a legfőbb kérdés az volt, hogy az egyre erősebb szocialisták képesek lesznek-e győzni az alföldi városban. A listás voksolást az MSZP nyerte 25,5 százalékos eredménnyel, amely még így is több mint hét százalékkal maradt el a párt országos eredményétől.


A városban a jelöltek versenyét az első fordulóban a KDNP színeiben induló Rapcsák András nyerte, aki több mint 11 százalékkal előzte meg a szocialista aspiránst.


A második fordulóban jelentősen visszaesett a részvétel, ami a kereszténydemokrata politikusnak kedvezett. Rapcsák végül 48:33 százalékos aránnyal verte meg Ilovai Zoltánt, az MSZP politikusát. Hódmezővásárhely 18 évvel ezelőtt teljes mértékben szembement az országos tendenciákkal azzal, hogy a KDNP sima győzelmet aratott.


Nem volt fordulat

Az 1994-es önkormányzati választást ismételten a polgári pártok nyerték az alföldi városban. A polgármestert ekkor már közvetlenül választották, ahol Rapcsák természetesen ismételten ringbe szállt. A politikus a szavazatok 76,35 százalékával diadalmaskodott, így semmi kétség nem férhetett a jobboldal sikeréhez.

Az 1998-as parlamenti választás előtt nem sok reményük lehetett a szocialistáknak arra, hogy visszavágjanak a korábbi vereségekért. A listás voksolást a Fidesz közel 40 százalékos eredménnyel megnyerte, míg az MSZP csak 22 százalékot szerzett. Jól szerepelt a városban a MIÉP és a Munkáspárt is, mivel több mint hat százalékot értek el.


Az egyéni jelöltek versenye már az első fordulóban eldőlt, mivel Rapcsák több mint 50 százalékot ért el a választókerületben. Hódmezővásárhelyen a politikus 53,65 százalékot kapott, míg az MSZP csupán 13,71 százalékra volt jó. A dél-alföldi városban ekkor sem történt politikai fordulat, és a jobboldal a korábbi választásokkal szemben még simábban győzött.


Jobboldali uralom

Az őszi önkormányzati választás természetesen nem hozott politikai fordulatot a városban. Rapcsák több mint 60 százalékos eredménnyel nyerte meg a polgármester-választást, míg az MSZP jelöltet sem állított. A képviselő-testületben a jobboldali pártok könnyedén megszerezték a többséget, így nem kényszerült különféle koalíciók megkötésére a városvezető.

Az 1990-es években tartott választásokat egyértelműen a jobboldal uralta Hódmezővásárhelyen, míg a baloldal egyszer sem tudott komoly sikert felmutatni. A jobboldalon belül csupán annyi átrendeződés történt, hogy 1990-hez képest az FKgP fokozatosan háttérbe szorult, és a Fidesz erősödött meg a településen. Az MSZP legjobb eredményét 1994-ben érte el, de akkor sem mutathattak föl egyharmados támogatottságot.

Folytatjuk...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.