Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) csütörtökön azt közölte, hogy a júliusi jogsértések miatt várhatóan 560 ezer forint bírságot kell befizetniük a szabálytalankodóknak. Hozzátették: ez több mint a háromszorosa a júniusi értéknek, de még így is jóval elmarad a türelmi időszak lejártát, április elsejét követő két hónapban milliós nagyságrendben kiszabott bírságok összegétől.
A dohányzási tilalom betartását január elseje óta ellenőrzi az ÁNTSZ, de bírságot a három hónapos türelmi idő alatt nem szabhatott ki. Április elseje óta viszont a szabályszegést magánszemélyeknél 50 ezer forintig, intézményeknél 2,5 millió forintig terjedő bírsággal büntethetik a népegészségügyi szakigazgatási szervek.
Húszezer ellenőrzés
Az ÁNTSZ kifejtette: április elsejétől július végéig már csaknem húszezer ellenőrzést végeztek a közegészségügyi felügyelők az országban. Júliusban a legtöbb esetben munkahelyeket ellenőriztek, a legnagyobb arányban azonban a szórakoztató, vendéglátó-ipari egységeknél találtak kifogásolni valót – áll a közleményben.
Kiemelték: tapasztalataik azt mutatják, hogy „a tulajdonosok, üzemeltetők és az állampolgárok is megértették a nemdohányzók védelméről szóló szabályozás fontosságát és alapvetően jogkövető magatartást tanúsítanak”. Ráadásul – írták – az elmúlt időszakban több olyan történet is eljutott hozzájuk, amelyekben állampolgárok arról számolnak be: éppen a szabályok változása késztette őket arra, hogy abbahagyják a dohányzást.
A nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorításának értelmében 2012. január 1-jétől tilos a dohányzás a közforgalmú intézményekben, így a szórakozó- és vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön és a megállókban, az aluljárókban, a játszótereken, valamint a megállóhelyek és a játszóterek ötméteres környezetében.
Életéveket és súlyos milliárdokat spórolunk
A Földön 6,5 másodpercenként öl meg egy embert a dohányzás. Évente hatmillióan halnak bele a dohányzás okozta megbetegedésekbe, és ha a jelenlegi tendencia folytatódik, a 21. században az egymilliárdot is elérheti a cigarettázás miatt elhunytak száma. Az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) hatástanulmánya azt is kimutatta: a nemdohányzók védelméről szóló törvény mintegy 80 milliárd forintos tehertől szabadítja meg Magyarország lakosságát.