Szeretettel zárják le a Lánchidat

Budapesten fogja meg egymás kezét 12 ezer fiatal, szerte a világból. A testvériséget hirdető, 3 napos Genfest egyik „terméke” egy törlőkendő lesz az ENSZ szemüvegének.

2012. 08. 26. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy Yusef nevű, újoncokat felügyelő szíriai katona azzal a feladattal van megbízva, hogy az elesett katonák szüleit látogassa, és bejelentse nekik a halálhírt. Ez a munkája. Egyik kollégáját az a feladat találta meg egy napon, hogy újoncokat kell elhoznia egy távoli városból. Yusef – látva, hogy a feladat meghaladja katonatársa bátorságát – elvállalta az élete kockára tételét jelentő dolgot, mondván: „Tedd azt a másiknak, amit szeretnél, hogy veled tegyenek!” Fiatalokat, nem csak katonákat más helyzetekben is az első sorokban találunk a humanitárius segítségnyújtás során. Még mindig Szíriában vagyunk: ifjak egy csoportja Aleppóban nagy cégeket keresett fel, hogy szálljanak be egy élelmiszer-segélyezési akcióba, amit az utóbbi hónapokban kiszélesítettek, és a lelki táplálék eljuttatására is van már erőforrás, beszélgetések és filmvetítések formájában terjesztik „a béke és a testvériség kultúráját”.

Pénteken több ezer, az emberek között ilyesfajta hidat építeni kívánó fiatal özönli el Budapestet a 12 év „téli álom” után Nyugat-Európából hazánkba települő Genfest keretében. Az egész világ számára példamutató találkozásokra kerül sor: nálunk találkozik először a Közel-Kelet és Észak-Afrika öt országának mintegy 72, muzulmán és keresztény ifja, akik rekordgyorsasággal összeállítanak egy, a világháló segítségével otthon megtanult koreográfiát. Hasonlóan cselekednek Indiában is: hinduk, Ghandi követői a Gandhi Shanti Ashram Mozgalomból és keresztények hónapok óta dolgoznak táncukon, mellyel a vallások sokféleségét és az országukban élő kasztokat akarják bemutatni, mindezt hagyományos indiai stílusban.

Buddhisták, keresztények és az iszlám

– Ez csak néhány példa abból a sokféle tapasztalatból, amelyet a különböző vallású fiatalok megélnek. Szeptember 1-jén, a Genfest második napján a tizenkétezer fiatalnak erről fog beszélni Num, egy thaiföldi buddhista lány. Egy názáreti keresztény és egy jeruzsálemi muzulmán pedig el fogja mondani, mit jelent a testvériségért élni az izraeli–palesztin konfliktus tűzfészkében. A három vallás, a judaizmus, a kereszténység és az iszlám együttélésének nehézségeiről is szó lesz. A résztvevők közt természetesen vannak olyan fiatalok is, akiknek nincs vallási meggyőződésük, de osztoznak az elkötelezettségben, hogy egy egyesült világért éljenek – közölte az MNO-val Reskovits Ágnes, az esemény sajtóreferense.

Mint azt korábban Gőbel Ágostontól, a Genfest egyik főszervezőjétől megtudtuk, Európán kívül Kanadából, Argentínából, Jordániából, Tajvanról, Makaóból, Szingapúrból, Brazíliából, Venezuelából és a Fülöp-szigetekről is jönnek „hídépítők” a Papp László-arénát, a Petőfi Csarnokot és néhány belvárosi, szabadtéri helyszínt érintő, háromnapos találkozóra, amelyre július 31-ig várták 17 és 30 közötti fiatalok jelentkezését – várhatóan 2500-an lesznek a magyarok.

Az ember és ember, vallás és vallás, illetve hívő és nem hívő közti, termékeny párbeszédet a középpontba állító programsorozatot a 69 éve alapított Fokoláre Mozgalom hozta tető alá, de jelentőségét mutatja, hogy egyházi védnökségét Erdő Péter katolikus egyházfő mellett Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke is vállalta, „világilag” pedig mögé állt Tarlós István főpolgármester és Semjén Zsolt kormányfőhelyettes is. A nagyvilág is a „legfelsőbb szinteken” támogatja a Genfestet, hiszen az UNESCO és az Európai Unió mellett az olasz köztársasági elnök is a világ számára legtermékenyebb események közt tartja számon.



Békés menet

A Genfest pénteken kezdődő programjai közül csupán az arénabeliek vannak előzetes regisztrációhoz kötve, sőt már csütörtökön bárki belekóstolhat a fesztivál feelingjébe: az Erzsébet téren Testvériség sarkot avatnak délután 4-kor. Péntek kora délután aztán „az egyesült világ” standjai lepik el az Aréna környékét, a legnagyobb „publikus” (értsd: nem csak az internetes közvetítésekben követhető) esemény a szombat 18 órakor onnan a Lánchíd felé induló „Békemenet” lesz, amivel párhuzamosan több világvárosban hasonló megmozdulásokkal üdvözlik a budapesti történéseket. 21 órakor látványos performance következik a Lánchídnál, amit a világhálón szintén lehet majd követni annak, aki nem fér a közelébe.


A záró – vasárnapi – délelőtt a lelki elmélyülésé és várhatóan a hálaadásé lesz: vallástól, felekezettől függően szentmisén (Szent István tér), istentiszteleten, szent liturgián vagy lelki összejövetelen lehet majd részt venni. Kedden újabb részletek látnak napvilágot a gigantikus eseményről. Az MNO résen lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.