Egy Yusef nevű, újoncokat felügyelő szíriai katona azzal a feladattal van megbízva, hogy az elesett katonák szüleit látogassa, és bejelentse nekik a halálhírt. Ez a munkája. Egyik kollégáját az a feladat találta meg egy napon, hogy újoncokat kell elhoznia egy távoli városból. Yusef – látva, hogy a feladat meghaladja katonatársa bátorságát – elvállalta az élete kockára tételét jelentő dolgot, mondván: „Tedd azt a másiknak, amit szeretnél, hogy veled tegyenek!” Fiatalokat, nem csak katonákat más helyzetekben is az első sorokban találunk a humanitárius segítségnyújtás során. Még mindig Szíriában vagyunk: ifjak egy csoportja Aleppóban nagy cégeket keresett fel, hogy szálljanak be egy élelmiszer-segélyezési akcióba, amit az utóbbi hónapokban kiszélesítettek, és a lelki táplálék eljuttatására is van már erőforrás, beszélgetések és filmvetítések formájában terjesztik „a béke és a testvériség kultúráját”.
Pénteken több ezer, az emberek között ilyesfajta hidat építeni kívánó fiatal özönli el Budapestet a 12 év „téli álom” után Nyugat-Európából hazánkba települő Genfest keretében. Az egész világ számára példamutató találkozásokra kerül sor: nálunk találkozik először a Közel-Kelet és Észak-Afrika öt országának mintegy 72, muzulmán és keresztény ifja, akik rekordgyorsasággal összeállítanak egy, a világháló segítségével otthon megtanult koreográfiát. Hasonlóan cselekednek Indiában is: hinduk, Ghandi követői a Gandhi Shanti Ashram Mozgalomból és keresztények hónapok óta dolgoznak táncukon, mellyel a vallások sokféleségét és az országukban élő kasztokat akarják bemutatni, mindezt hagyományos indiai stílusban.
Buddhisták, keresztények és az iszlám
– Ez csak néhány példa abból a sokféle tapasztalatból, amelyet a különböző vallású fiatalok megélnek. Szeptember 1-jén, a Genfest második napján a tizenkétezer fiatalnak erről fog beszélni Num, egy thaiföldi buddhista lány. Egy názáreti keresztény és egy jeruzsálemi muzulmán pedig el fogja mondani, mit jelent a testvériségért élni az izraeli–palesztin konfliktus tűzfészkében. A három vallás, a judaizmus, a kereszténység és az iszlám együttélésének nehézségeiről is szó lesz. A résztvevők közt természetesen vannak olyan fiatalok is, akiknek nincs vallási meggyőződésük, de osztoznak az elkötelezettségben, hogy egy egyesült világért éljenek – közölte az MNO-val Reskovits Ágnes, az esemény sajtóreferense.
Mint azt korábban Gőbel Ágostontól, a Genfest egyik főszervezőjétől megtudtuk, Európán kívül Kanadából, Argentínából, Jordániából, Tajvanról, Makaóból, Szingapúrból, Brazíliából, Venezuelából és a Fülöp-szigetekről is jönnek „hídépítők” a Papp László-arénát, a Petőfi Csarnokot és néhány belvárosi, szabadtéri helyszínt érintő, háromnapos találkozóra, amelyre július 31-ig várták 17 és 30 közötti fiatalok jelentkezését – várhatóan 2500-an lesznek a magyarok.
Az ember és ember, vallás és vallás, illetve hívő és nem hívő közti, termékeny párbeszédet a középpontba állító programsorozatot a 69 éve alapított Fokoláre Mozgalom hozta tető alá, de jelentőségét mutatja, hogy egyházi védnökségét Erdő Péter katolikus egyházfő mellett Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke is vállalta, „világilag” pedig mögé állt Tarlós István főpolgármester és Semjén Zsolt kormányfőhelyettes is. A nagyvilág is a „legfelsőbb szinteken” támogatja a Genfestet, hiszen az UNESCO és az Európai Unió mellett az olasz köztársasági elnök is a világ számára legtermékenyebb események közt tartja számon.
Békés menet
A Genfest pénteken kezdődő programjai közül csupán az arénabeliek vannak előzetes regisztrációhoz kötve, sőt már csütörtökön bárki belekóstolhat a fesztivál feelingjébe: az Erzsébet téren Testvériség sarkot avatnak délután 4-kor. Péntek kora délután aztán „az egyesült világ” standjai lepik el az Aréna környékét, a legnagyobb „publikus” (értsd: nem csak az internetes közvetítésekben követhető) esemény a szombat 18 órakor onnan a Lánchíd felé induló „Békemenet” lesz, amivel párhuzamosan több világvárosban hasonló megmozdulásokkal üdvözlik a budapesti történéseket. 21 órakor látványos performance következik a Lánchídnál, amit a világhálón szintén lehet majd követni annak, aki nem fér a közelébe.
A záró – vasárnapi – délelőtt a lelki elmélyülésé és várhatóan a hálaadásé lesz: vallástól, felekezettől függően szentmisén (Szent István tér), istentiszteleten, szent liturgián vagy lelki összejövetelen lehet majd részt venni. Kedden újabb részletek látnak napvilágot a gigantikus eseményről. Az MNO résen lesz.